8 hormonů, které mají vliv na hubnutí

Jsem zastáncem názoru, že hormony mají největší vliv na hubnutí, na složení těla a jestli budeme nebo nebudeme “tuční”. Nemá cenu vymlouvat se na genetiku. Pokud jde o genetické změny, vědecká obec je zjednodušeně rozdělena do dvou táborů. Jeden tvrdí, že se za posledních několik tisíc let naše geny změnily o setiny, maximálně desetiny. Druhý tábor tvrdí, že se nezměnily vůbec. Ať tak, nebo tak, změna je minimální a geny nemají zásadní vliv na to jak moc tuku má nebo nemá naše tělo. Zato hormony… Jéje. Hormony jsou tělesnou dozorčí radou i akcionáři současně. Rozhodují o tom, jestli se tuk v těle uloží, nebo uvolní. Tady je 8 hormonů, které rozhodnou o tom jestli zhubneme, nebo naopak přibereme.

1. Inzulín

Král všech hubnoucích hormonů. Hubnutí celé stojí a leží především na inzulínu. Inzulín hraje v  těle zásadní roli při regeneraci po cvičení, ukládání tuků i budování svalů a má nastarost udržení optimální hladiny tělesného cukru. Vysoký příjem sacharidů vede k vysoké produkci inzulínu a to má velice negativní vliv na hubnutí. V ten okamžik, pokud nejsme totálně fyzicky vyčerpaní, dochází k ukládání tuků v těle. Chceme-li si udržet optimální hladinu inzulinu, musíme se zaměřit na kontrolu přijímaných sacharidů. Jak si udržet optimální hladinu inzulinu v těle se dočtete zde.

2. Glukagon

Glukagon produkuje  slinivka břišní a jedná se o hormon působící přímo proti inzulínu. Zatímco inzulín přijaté sacharidy přeměňuje na tuk, glukagon má za úkol odbourávat sacharidy a tuky. Má nastorost jejich uvolnění z tukových buněk, takže tělo je může využít jako energii. Když budeme jíst jídla bohatá na bílkoviny a zdravé tuky s nízkým obsahem sacharidů, zjednodušeně tím nastartujeme produkci glukagonu, který začne přečerpávat energii z tuků tam kde jí je potřeba.

3. Cholecystokinin

Tento hormon se zkráceně nazývá CCK a je vylučován buňkami tenkého střeva. CCK je uvolněn v okamžiku, kdy přijímáme bílkoviny nebo tuky. CCK nezůstává ve střevech, ale komunikuje s nervovým systémem těla, a informuje ho o dostatečném nasycení. Současně s tím zpomaluje rychlost trávení. Výsledkem vyšší produkce CCK je, že se cítíme déle nasycení a plní.

4. Ghrelin

Ghrelin je přezdíván “hormon hladu”. Ghrelin vyrábí žaludek a na jeho hladinu reaguje mozek. Když máme hlad, hladina ghrelinu v těle stoupne a řekne mozku “Mám hlad, chci jíst”. Jdeme se najíst a hladina ghrelinu klesne. Problém s ghrelinem je, že nedokáže reagovat na fruktózu. Pokud přijmeme do těla fruktózu, hladinu ghrelinu to neovlivní a mozek nedostane informaci o tom, že něco jíme. Máme stále hlad. Dlouhodobé sníženi kalorického příjmu, ve snaze zhubnout vede pouze ke zvýšení hladiny ghrelinu. Dokonce pár výzkumů prokázalo, že i po 12 měsících kdy máte snížený kalorický příjem je hladina ghrelinu v těle stále výrazně zvýšená. Jinými slovy, naše tělo se nepřizpůsobí nižšímu příjmu a stále vysílá mozku signály, že má hlad.

Nakonec něco pozitivního. Hladinu ghrelinu je možné snížit cvičením intenzivního typu. Takže tu  máme intervalové tréninky a HIIT. Nižší hladina ghrelinu = menší pocit hladu = lepší prostředí pro odbourávání tuků.

5. Leptin

Leptin se stejně jako ghrelin nazývá hormonem hladu. Leptin uvolňují naše tukové buňky. Jeho úkolem je, podobně jako u ghrelinu, informovat mozek o tom kdy je čas přestat jíst. Čím více tělesného tuku máte, tím více leptinu naše tukové buňky uvolňují. To by znamenalo, že tuční lidé musí neustále dostávat do mozku informace o tom aby nejedli. Je to tak. Bohužel, v případě nevhodné stravy a přejídání se dojde ke stavu, kdy mozkové receptory reagujicí na leptin přestanou informace přijímat. Vytvoří se bariéra. Tento stav se nazývá leptinová rezistence, nebo snížená citlivost těla na leptin.

Chcete-li maximalizovat citlivost na leptin, dejte tělu dostatek spánku. Jezte stravu plnou antioxidantů, které přijmete například ze zelené a červené zeleniny. Hubnutí samo o sobě zvyšuje citlivost těla na leptin a dodává procesu určitou dynamiku. Čím víc váhy ztratíte tím bude fungování leptinu efektivnější. Díky leptinu je často problém zbavit se těch pár posledních kil, protože čím jsme hubenější, tím tělo lépe reaguje na signály od leptinu, a říká nám, že je čas jíst. Jak si udržet optimální hladinu leptinuse dočtete zde.

6. Adiponektin

Adiponektin je stejně jako leptin tvořen v tukových buňkách. Na rozdíl od leptinu, čím jsme štíhlejší, tím tělo produkuje více adiponectinu a díky tomu dochází k rychlejšímu uvolnění tuku z tukových buněk. Adiponektin posiluje naše svaly, dává jim schopnost lépe využívat sacharidy jako energii a zrychluje metabolismus. Adiponektin zvyšuje rychlost, při kterém tělo štěpí tuk a dokáže velice dobře regulovat chutě k jídlu.

Hladinu adiponektinu v těle zvýšíme pohybem během dne. Ideální je chůze. Stačí denně ujít 8-10.000 kroků abysme zvýšili množství adiponektinu v těle. Hladinu adiponektinu zvýšíme i tím, že nahradíme sacharidy ve stravě mononenasycenými tuky, které jsou obsaženy v potravinách jako je avokádo, nebo olivy.

stáhněte si zdarma ukázku knihy

JAK TUKY PÁLIT A NEUKLÁDAT

7. Epinephrin / Adrenalin

Elinephrin je vlastně adrenalin. Ten zná asi každý. Často se mu také říká létající nebo bojový hormon. Při volném pádu z letadla, bungee nebo prostě při rvačce tělo uvolňuje adrenalin jak na běžícím pásu. Málokdo ví, že adrenalin řídí spalování tuků a jejich uvolnění jako energii pro tělo. Adrenalin může také pomoc v potlačování chutí k jídlu. Jestli se nechcete rvát nebo neustále skákat z letadla, je nejlepší způsob jak uvolnit adrenalin cvičení. Nejvíce adrenalinu opět tělo uvolní při intenzivním cvičením jako je HIIT nebo intervalové tréninky.

8. Růstový hormon (GH)

Růstový hormon má často i u nás používanou zkratku GH z anglického Grow Hormone. Také se nazývá somatotropní hormon a je označován zkratkou STH. Růstový hormon je pro tělo pramen mládí a hraje při odbourávání tuků obrovskou roli. GH má vliv na tukové buňky a dokáže je “přemluvit” aby uvolnily tuk pro energii, kterou tělo potřebuje. Problém s růstovým hormonem je, že čím jsme starší, tím ho uvolňujeme méně a méně. Proto je potřeba tělo donutit vyprodukovat pokud možno vše, co mu ještě z GH zbývá. Produkci růstového hormonu je možné zvýšit, jak jinak, než intenzivním cvičením. Zjednodušeně, pro maximalizaci spalování tuků je potřeba tvrdě trénovat a hodně spát. Proč spát? To se dozvíte zase na kurzu 🙂 , kde se růstovému hormonu podrobně věnuji.

Mezi další důležité hormony, které ovlivňují hubnutí a uvolňování / ukládání tuků patří:

  • testosteron
  • dopamin
  • kortizol
  • hormony produkované štítnou žlázou

Modří už vědí, k jakému stravovacímu režimu je potřeba se naklonit a čemu se obloukem vyhnout. Jestli se o dalších hormonech a správném stravování chcete dozvědět  víc, zkuste knout sem.  Nemůžu vám přeci prozradit všechno 😀

Líbilo se? Tak článek lajkni, budu mít radost

Sleduj FitPlan.cz na Facebooku (like / Líbí se mi), nebo na Twitteru (Follow) a dozvíš se o nových příspěvcích jako první. Mezi tím si můžeš stáhnout zdarma e-book s dalšími 11 mýty o hubnutí.

Jak užitečný pro vás byl tento článek?

Pro hodnocení klikněte na hvězdičky!

Průměrné hodnocení / 5. Hodnotilo:

Mrzí mě, že článek nebyl dostatečně užitečný

Pomůžete mi to napravit?

Top

11 MÝTŮ
O HUBNUTÍ

blank
x