Velký průvodce nízkosacharidovým (LCHF) stravováním

CO JE TO LCHF (Low Carb)?

Zkratka LCHF vychází z anglického originálu „Low Carbohydrate High Fat“ (málo sacharidů, hodně tuků). Někdy se také označuje zkráceně jako Low Carb. Není to tedy nic jiného než forma stravování, při které snížíte množství sacharidů, zařadíte více kvalitních tuků a bílkoviny ponecháte v obvyklé výši. Ta se pohybuje u běžné populace, která neleží jenom na gauči a občas rekreačně sportuje kolem 1-1,5 g bílkovin na 1 kg aktivní hmoty. Jako u každého zdravého stravovacího stylu se snažíte, aby potraviny, které přijímáte, byly co nejkvalitnější a ve své „originální podobě“.

Označení stravování aneb co znamená co?

LCHF se někdy také označuje výrazy nízkosacharidová strava či low carb. V souvislosti s nimi se uvádí i tzv. ketogenní dieta respektive ketonová dieta, která se zjednodušeně odlišuje ještě výraznějším snížením množstvím sacharidů.

Nemám rád diety, protože jsou podle mne pouze krátkodobou záležitostí a nikdo nechce zhubnout či si pomoci od zdravotních problémů jen na chvíli. Toužíte a doufám, že je to tak, spíše po trvalém efektu a k tomu vám žádná dieta nepomůže. Je potřeba změnit své staré stravovací návyky a vybudovat si nové. LCHF, nebo chcete-li Low Carb, je jednou z možných cest, která vás nasměruje k vytouženému cíli. Nejde tak o dietu, ale stravovací styl.

Věda na prvním místě

V současné době již existuje velká řada věděckých důkazů, proč LCHF funguje a má velký vliv na snížení hmotnosti, zvýšení energie a odbourání řady zdravotních problémů. Detailně je to popsáno a vysvětleno mimo jiné v knize. Co si budeme povídat, vše souvisí se vším. Ve Švédsku již i benzínové pumpy nabízejí některé pokrmy splňující pravidla LCHF, u nás pár restaurací také najdete, ale jde to ztuha.

Kdo miluje pročítání studií a ovládá angličtinu, může si jich pár projít. Většina trvala půl roku až rok a jedna dokonce i dva roky. Vesměs se zabývají ztrátou hmotnosti a poslední dvě i v kombinaci s diabetes 2. typu.

Jak LCHF v kostce funguje?

Minimalizací konzumace sacharidů a škrobu se stabilizuje hladina cukrů v krvi, tím pádem i hladina inzulínu. Což v konečném důsledku vede ke zlepšení produkce hormonů zodpovědných za odbourávání tuků, srovnání chutí a pocitu sytosti. A to chcete.

Z pohledu množství sacharidů se stravovací
režim LCHF dá rozdělit na 3 skupiny

1

Ketogenní neboli striktní nízkosacharidový režim

Při tomto stravovacím režimu je denní příjem sacharidů

pod 20 g

2

Mírný nízkosacharidový režim

Při tomto stravovacím režimu je denní příjem sacharidů

mezi 20-50 g

3

Liberální nízkosacharidový režim

Při tomto stravovacím režimu je denní příjem sacharidů

mezi 50-100 g

Pro koho není LCHF vhodné?

Pokud trpíte nějakými zdravotními problémy, vždy je fajn poradit se s odborníkem. LCHF je stále pro mnoho lékařů velice těžko uchopitelné. Pokud hledáte odborníka na nízkosacharidovou stravu, zkuste mapu níže. Najdete v ní i lékaře. Bohužel jich je v ČR stále relativně málo. Mapa pochází ze skvělého projektu neslazeno.cz

Přijde vám to složité?

Není, vše důležité, co potřebujete do začátku vědět, se vejde na jednu stránku.
blank

Chcete se dozvědět o Low Carb víc?

Celý Low Carb rozcestník vznikl a byl inspirován anglickým originálem na DietDoctor.com některé části rozcestníku jsou překladem uvedených stránek.