Kde všude nám nízkosacharidová strava pomáhá?

Nízkosacharidová strava nemá pozitivní dopad pouze na snížení hmotnosti

Nejčastějšími důvody, proč se lidé od svého běžného stravovacího režimu, uchylují k LCHF, bývá touha zhubnout či vyřešit nějaký zdravotní problém.

Vezmeme-li to jednoduše selským rozumem, nevidím důvod, proč by LCHF nemělo zafungovat. Vždyť tělo funguje na základě přijímání potravin a tekutin. A vezmeme-li to logicky, čím kvalitnější a opravdovější potravu dostane, tím se bude cítit lépe. Je to podobné jako s autem. Tankujete-li nekvalitní palivo, auto je líné a méně vydrží.

Zdravotním problémem nás tělo varuje, že něco není v pořádku. A co si budeme povídat, i zvyšující se váha je jakýmsi vyvěšením výstražného trojúhelníku. Čím dřív se naučíte své tělo poslouchat a vymaníte se z toho, že na všechno je nejjednodušší brát pouze léky a jinak to neřešit, tím lépe.

Pozitivní výsledky ve spojitosti s LCHF bývají zaznamenávány u následujících zdravotních problémů:

lchf-diabetes

Diabetes

Nízkosacharidová strava pomáhá srovnávat hladinu cukru v krvi, a tak potenciálně zvrátit diabetes 2 typu. Bylo to již prokázáno v řadě moderních vysoce kvalitních studiích. Není asi úplně překvapující, že strava s nízkým obsahem sacharidů dobře funguje. Vždyť hlavním problémem cukrovky je právě příliš vysoká hladina cukru v krvi a ten pochází ze sacharidů, které jíme. Takže pokud jíme méně sacharidů, je logické, že tělo pak snáze kontroluje hladinu cukru v krvi. Stejně tak nízkosacharidová strava může být užitečná při řízení diabetes 1 typu. Chcete o cukrovce a Low Carb více informací? Skočte na neslazeno.cz, kde se cukrovce v kombinaci s LCHF věnují podrobně.

lchf-zaludecni-potize

Žaludeční potíže

Při nízkosacharidové stravě je zaznamenáno zmírnění či vymizení žaludečních potíží typu plynatosti, nadýmání, křečí apod.

lchf-ibs

IBS (syndrom dráždivého tračníku) neboli střevní neuróza

Jedná se o onemocnění, jehož hlavním příznakem je bolest břicha, která je doprovázena střídáním konzistence (zácpa, průjem) stolice a její frekvence. Osoby postižené IBS také často trpí chronickou únavou, bolestmi hlavy, bolestmi svalů, výkyvy nálad či poruchami spánku.

lchf-hormony

Správné nastartování hormonů

Snižuje chuť na sladký a nekontrolovatelné nájezdy na ledničku. Snížením příjmu sacharidů dojde po čase ke správnému nastartování hormonů, které jsou zodpovědné za pocit sytosti a srovnání chutí.

lchf-akne

Zlepšení pleti – minimalizace akné

Kromě dospívající mládeže, trpí dnes problémy s akné i řada dospělých. Odhaduje se, že v západních zemích až 50 % lidí (20 – 30 let) bojuje s nevzhlednými pupínky a přitom v zemích s tradiční stravou se tento problém nevyskytuje. Sacharidy se ukazují, že mohou být hlavním viníkem akné kvůli jejich negativním účinkům na hormonální regulaci. I přes slibné vznikající důkazy, že ketogenní dieta měla vliv na akné, jsou pro potvrzení těchto přínosů nutné provedení dalších studií.

lchf-krevni-tlak

Srovnání krevního tlaku

Zvýšený krevní tlak patří dnes mezi běžné zdravotní problémy. Díky němu dochází i k vážnějším stavům jako je mrtvice a srdeční záchvaty. Jednoduchými změnami v životním stylu se dá s tímto problémem bojovat. Zvýšený krevní tlak je často produktem tzv. Metabolického syndromu, zejména u lidí s určitou nadváhou. To znamená, že můžete dosáhnout velkého přínosu pro vaše zdraví snížením příjmu (špatných) sacharidů. A jako bonus vás dieta s nízkým obsahem sacharidů obvykle dovede i ke ztrátě hmotnosti a zlepšené hladině cukru v krvi.

lchf-epilepsie

Pozitivní dopad při epilepsii

Přísná dieta s nízkým obsahem karbohydrátů se používá jako prokázaná léčebná terapie epilepsie a to hlavně u dětí s nekontrolovanou epilepsií navzdory lékům.

Nedávno byla také úspěšně testována u dospělých s epilepsií, s obdobnými dobrými výsledky. Existuje mnoho vysoce kvalitních studií, které dokládají, jak účinná je ketogenická strava při snižování záchvatů u pacientů s epilepsií. Klíčovým přínosem ketogenní stravy při epilepsii je to, že obecně umožňuje lidem užívat méně antiepileptických léků. Vzhledem k tomu, že všechny tyto léky mají nežádoucí účinky – jako je ospalost, snížená koncentrace, změny osobnosti nebo dokonce snížení IQ – může užívání nižšího množství léků nebo dokonce žádných, být nesmírně přínosné.

Dalšími zdravotními problémy, při kterých LCHF pomáhá je zmírnění a odstranění migrény, zvýšení imunity či odbourání ženských problémů, které často doprovází menstruaci anebo otěhotnění.

Chcete se dozvědět o Low Carb víc?

Celý Low Carb rozcestník vznikl a byl inspirován anglickým originálem na DietDoctor.com některé části rozcestníku jsou překladem uvedených stránek.