5 důvodů proč jíst tuk abyste se zbavili tuku

Tukům jsem již věnoval jeden článek, Cítím, že to nebylo dost a lidé se tuků stále bojí. Proto vznikl tento druhý článek a bude-li potřeba přidám třetí. Pokud jste předchozí nečetli, doporučuji si no nejprve přečíst.

Tuky potřebujeme

Tuk je jednou ze základních makroživin. Přesněji řečeno, budu psát o esenciálních mastných kyselinách (EFA), což jsou ty správné tuky. Když tělo nedostane dostatek těchto potřebných kyselin, vyšle signál hladu, a pokračuje v něm dokud nepřijmete pro tělo uspokojivé množství EFA tuků.

Esenciální mastné kyseliny tělo neumí vyrobit, takže je musí přijmout ve stravě. Omega-3 a omega-6 jsou dvě nejdůležitější esenciální mastné kyseliny, které si prostě tělo nevyrobí. Omega-6 kyseliny většina z nás přijme z potravin v dostatečném množství. Problém je s Omega-3. Správný poměr těchto dvou kyselin v těle by měl být 3:1 (Omega-3 : Omega-6). Výborným zdrojem esenciálních mastných kyselin jsou semena, ořechy a ryby. Velké množství EFA obsahují také tresčí játra. Esenciální mastné kyseliny jsou základní tuky, které potřebujete k fungování. V těle ale hrají velkou roli i nasycené, mononenasycené a polynenasycené tuky.

Tuk zpomaluje trávení

Jedním z důvodů proč je potřeba jíst tuk abyste se zbavili tělesného tuku, je zpomalení trávení, ke kterému dochází příjmem tuku v potravě. Proč je pomalé trávení výhodné? Když jíme, sacharidy, jsou přeměněny na glukózu a ta je následně vržena do krevního řečiště. To prudce zvýší hladinu inzulínu v těle, který začne glukózu ukládat do svalů, pokud jsou svalové zásoby glykogenu plné, inzulín přebytek uloží do tukových zásob. Má-li tělo příliš mnoho glukózy v krvi musí produkovat větší množství inzulinu, čímž nedovolí uvolnit mastné kyseliny. Tuk jednoduše nemůže být uvolněn, pokud je hladiny inzulínu vysoká.

Jak tuk pomáhá?

Tuk v potravinách zpomalí trávení jídla a tím dojde k pomalému a stabilnímu uvolnění glukózy do krevního řečiště. Hladina inzulinu je díky tomu po celou dobu nízká a tělo může uvolňovat tuky uložené v těle. Přidáním tuku do jídla zpomalíte odbourávání sacharidů a zvýšíte tak potenciál spalování tuků.

Tuky zpřístupňují vitamíny

Některé vitamíny jsou rozpustné pouze v tucích. Jedná se o vitamíny A, D, E a K. Tyto vitamíny zodpovídají za spousty tělesných funkcí jako je viděni, zdravá kůže a vlasy, asimilace vápníku, srážlivost krve a další.

Pokud omezíte svůj příjem tuku, omezujete tím možnost absorbovat tyto důležité vitamíny z potravin. Uvedené vitamíny nejsou přímo zodpovědné za odbourávání tuků z těla, ale jejich uvolněním ve spolupráci s dalšími vitamíny, živinami a hormony vytvoří optimální prostředí pro nervový systém, který je zodpovědný za odbourávání tuků z těla.

Tuk zvyšuje hladinu testosteronu

Testosteron je jedním z nejmocnějších hormonů ve svalové hmotě jak pro muže, tak i pro ženy. Obě pohlaví potřebují tento hormon pro optimální tělesné funkce. Bylo prokázáno, že příjem tuků v potravě má vliv na hladinu testosteronu. Hladinu zvýšíte tím, že přijmete 20-30% denního kalorického příjmu v tucích. Věřte tomu, nebo ne, ale nasycený tuk není tím špatným tukem. To jsou především Trans-tuky. Těm se vyhýbejte obloukem.

Nasycené tuky hrají velice důležitou roli v mnoha tělesných funkcích. Potřebujeme je pro udržení struktury buněk a pro zvýšení imunitního systému. Mají vliv na mnoho hormonů jako je testosteron, estrogen a progesteron. Vzhledem k tomu, že testosteron je hlavní svalový hormon a pro spalování tuků potřebujete svaly, není moc těžké odvodit si, proč je tuk pro tělo tak důležitý. Tuk => zvýšení hladiny hormonů => hormony pomáhají při budování svalů => svaly pomáhají při spalování tuků.

Detailně se o dalších hormonech ovlivňujících spalování tuků dočtete v této knize.

stáhněte si zdarma ukázku knihy

JAK TUKY PÁLIT A NEUKLÁDAT

Jezte tuk abyste se zbavili tuku

Spousty lidem to pořád připadá jako nesmysl. Proč mám jíst tuky, když se jich chci zbavit? Odpověď je jednoduchá. Když tělu ukážete, že mu dáváte dostatek tuku v potravě, bude ochotnější uvolnit tuk uložený v podkožních tkáních. Samozřejmě nadále pro vás musí platit přijaté kalorie = vydané kalorie.  Tuk je energie a tělo se nechce jednoduše vzdát tak cenného paliva.

Říkáte si, tuk je na nic, tuk je hnusnej. Tělo si říká, tuk je super, miluju tuk. Tuk obsahuje 9 kalorií na gram, je to naprosto nejlepší energie, jakou si tělo dokáže představit. Super pro tělo, ale špatné pro vás, pokud se tuku chcete zbavit. Díky požití tuku ve stravě tělu říkáte: Není důvod k ukládání tuku ve tkáních, máme ho dost v jídle a můžeš klidně nějaký uvolnit z rezerv.

Teď už víte, proč je potřeba jíst tuk abyste se tuku zbavili. Nic se nemá přehánět, takže všeho s mírou. Smyslem článku bylo ukázat, že strach z tuku je neopodstatněný. Tuk je zdravý a dobrý. Nebojte se jíst více tuku, bojte se velkého množství špatných kalorií.

Líbil se vám tento článek? Chcete se dozvědět o dalších?

Sledujte FitPlan.cz na Facebooku (like / Líbí se mi), nebo na Twitteru (Follow) a dozvíte se o nových příspěvcích jako první. Mezi tím si můžete stáhnout zdarma e-book 11 mýtů o hubnutí a zdravém životním stylu.

Jak užitečný pro vás byl tento článek?

Pro hodnocení klikněte na hvězdičky!

Průměrné hodnocení / 5. Hodnotilo:

Mrzí mě, že článek nebyl dostatečně užitečný

Pomůžete mi to napravit?

Top

11 MÝTŮ
O HUBNUTÍ

blank
x