Jak vydržet na Low Carb a co dělat, když kila nejdou dolů?

Jak vydržet na Low Carb stravě a nevzdávat to, když hubnutí nepřichází

Startovní čáru máme všichni stejnou, je tady a teď. Rozdíl je pouze v tom s jakými handikepy a minulostí na ni vstupujeme a jak silná je naše motivace dojít k vytouženému cíli. Od toho se bude následující cesta odvíjet. V knížce jsem na téma motivace, sepsal celou kapitolu, tak se můžete inspirovat, jak na ni.

Tělo, které je zvyklé na vyšší příjem sacharidů se bude muset nejprve na nový stravovací režim adaptovat, a tak se to pro většinu neobejde bez problémů. Někdo je zastáncem postupného snižování příjmu sacharidů a tím minimalizuje nežádoucí účinky a jiný jich raději chvilku pár překoná a rychleji se adaptuje.

Z počátku se s přechodem na nízkosacharidovou stravu mohou objevit některé nežádoucí účinky jako např. bolest hlavy, tlukot srdce, křeče, malátnost, únava, střevní potíže apod. Často se tyto příznaky také označují jako „nízkosacharidová chřipka“. Většinou netrvají déle než týden či dva. Vzhledem k tomu, že jsou ve většině případech způsobeny dehydatrací a často i nedostatkem soli v prvních týdnech, pomáhá navýšit pitný režim a více solit. Ze zvýšením soli by však měli být opatrní lidé, které mají problémy s vyšším tlakem, neboť vyšší podíl soli se na jeho výši může podílet.

Trpíte-li střevními potížemi, zvyšte kromě tekutin také vlákninu. Zkontrolujte, zda většinu vašeho talíře, tvoří povolená zelenina.

Nastanou-li u vás křeče, zkuste si koupit hořčík, pravděpodobně ho vaše tělo postrádá. Uvádí se, že hořčík se vstřebává ve střevech brzo ráno či dopoledne. Z toho důvodu je nejlepší ho brát, buď večer anebo brzo ráno.

Když hubnutí nepřichází

Fungování těla je poměrně složité. Záleží na mnoha faktorech a často odhalit, proč něco na někoho zabírá a na někoho vůbec či až za delší dobu, není jednoduché. Někteří např. nejprve výrazně zhubnou, a pak se vše zastaví a jiní ne a ne hubnutí nastartovat, a pak to zničeho nic přijde.

Pokud nehubnete či se hubnutí zastavilo, doporučil bych zamyslet se nad následujícími oblastmi.

Opravdu nehubnu?

Pouhým vážením může dojít k omylu, že vaše kila neubývají. Zkusili jste místo váhy raději se přeměřit metrem? Možná váha zatím stojí, ale centimetry mizí. Také je dobré si zjistit množství tuku a svalů. Váha může stagnovat, ale tuk se přeměňuje ve svaly. Záleží, jak jste na tom kromě stravy také pohybově.

Zjistíte-li, že se žádné změny opravdu nedějí, sáhněte si do svědomí a popravdě, nebojte se toho, odpovězte na následující otázky. A pokud se hned teď začínáte ošívat, tak to nechte být a následující týden, vše, co sníte a vypijete, jednoduše vyfoťte. No a pokud hubnutí furt nikde, zkuste si při pohledu na fotky a kritickým pohledem do své LCHF historie, odpovědět na následující otázky:

  • jím skutečně pouze povolené potraviny?
  • mám na talíři dlaň potravin obsahující bílkoviny (maso, ryby, sýry, vejce), palec tuku a zbytek tvoří zelenina?
  • zařazuji na talíř převážně zeleninu s nižším obsahem sacharidů?
  • jím maximálně 3x denně?
  • nezařazuji do svého nového stravovacího režimu, příliš nepovolených potravin, jakože dám si tohoto jen kousek, a pak už nikdy atd.?
  • nezařazuji do svého nového stravovacího režimu, příliš dezertů, i když jsou LCHF?
  • nejím příliš mnoho ovoce či ořechů?

Pokud to dle výše uvedeného vypadá, že je vše v pořádku, zkuste se dále zamyslet nad dalšími oblastmi.

Nejím příliš mnoho mléčných výrobků?

I když jsou v LCHF povolené, nemusí každému vyhovovat. Zkuste je vyřadit a uvidíte, co se stane. Po čase jich zas trochu můžete zařadit. Možná, že problém je jen v tom, že si jich dopřáváte příliš. Dále také nezapomínejte, že pokud jíte mléčné výrobky, mělo by se jednat o kvalitní a tučné produkty.

A hýbete se vůbec?

Vím, strava je základ, ale stejně tak je důležitý i nějaký ten pohyb. Krátká a intenzivní cvičení nezaberou příliš času a dokáží leckdy zázraky. Pomohou i zabojovat se stresem, který nás často v životě provází.

A když už jsme u toho stresu, tak ten hubnutí také nijak zvlášť nepomáhá. 

Dlouhodobý a trvalý stres působí hormonální změny, které pracují proti vašemu cíli a snaze o to, zbavit se přebytečných tuků. Hormonem stresu je starý známý kortizol, jehož pravidelná vysoká hladina v těle způsobuje zpomalení metabolismu a zvýšení krevního tlaku. Ovšem stres není jediným důvodem zvýšení hladiny kortizolu v krvi, ale o tom již více v knize.

Nepijete příliš mnoho alkoholu?

Zkusili jste na nějaký čas alkohol úplně vypustit? Tak to zkuste.

Máte dostatek vitamínů?

Úspěšnost hubnutí je často spojována s dostatkem vitamínu řady B a také D.

Jestli jste až do teď nepřišli na kloub tomu, proč nehubnete, tak mám ještě pár posledních rad, které mne z vlastních zkušeností případně mých blízkých, napadají.

Pro správné nastartování fungování těla, často musíte stravu ještě něčím doplnit. Pokud nestačí pohyb, mohla by zabrat např. detoxikace, půst, Whole30, lymfatické masáže, energetické masáže, čínská medicína apod. Tedy cokoliv, co vás dokáže rychleji nakopnout a nasměrovat k vytouženému cíli. Hold to někdy trvá déle.

A co je opravdu důležité, musíte se s tímto stravovacím stylem cítit komfortně. Pokud tomu tak není, nelámejte to přes koleno a zkuste nějakou jinou formu zdravého stravovacího stylu. Nezapomeňte však na to, že ta podstata je víceméně všude stejná. Vždy byste měli přijímat potravu kvalitní a takovou, která vašemu tělo něco dá.

Chcete se dozvědět o Low Carb víc?

Celý Low Carb rozcestník vznikl a byl inspirován anglickým originálem na DietDoctor.com některé části rozcestníku jsou překladem uvedených stránek.