Ketoacidóza versus ketóza

Někteří specialisté a občas i lékaři zaměňují ketoacidózu, extrémní formu ketózy, s obyčejnou a příznivou ketózou, která je spojená s ketogenní dietou a lačným stavem těla. Tito lidé vám tedy budou tvrdit, že ketóza je nebezpečná.

Ketóza ale NENÍ ketoacidóza

Rozdíl mezi nimi je v množství a průtoku glukozy, inzulínu a dalších tělesných procesech. Viz tabulka:

Zdroj: http://www.nature.com/ejcn/journal/v67/n8/fig_tab/ejcn2013116t1.html#figure-title
Zdroj: http://www.nature.com/ejcn/journal/v67/n8/fig_tab/ejcn2013116t1.html#figure-title

Ketóza

Ketóza je naprosto příznivý a kontrolovaný proces, při kterém je regulována hladina inzulinu a je dosahováno mírného spalování mastných kyselin a produkce tělesných ketonů v důsledku snížení příjmu sacharidů a zvýšení příjmu tuků. Více si o ketóze můžete přečíst v slovníčku pojmů zde.

Ketoacidóza

Jako ketoacidóza je označován nekontrolovaný stav, ve kterém je tělem produkováno příliš vysoké  množství ketonů. Ketoacidózy se dá dosáhnout, pokud tělo přestane produkovat inzulin a tím regulovat hladinu mastných kyselin a tvorbu ketolátek. Pro přehled uvádím skutečné hodnoty produkovaných ketonů v různých tělesných stavech.

Tělesný stav Množství vyprodukovaných ketonů
Po jídle 0.1 mmol/L
Ráno na lačno 0.3 mmol/L
Ketonová dieta 1-8 mmol/L
Nekontrolovaná cukrovka (Ketoacidoza) >20 mmol/L

Pojďme si to trochu detailněji vysvětlit

Fakt 1: Každý člověk si udržuje krevní a buněčné tekutiny ve velmi úzkém rozmezí mezi příliš kyselým (nízkým) a příliš zásaditým (vysokým) pH. Když se krevní pH vychýlí z normálního rozmezí, a je jedno jestli se příliš zvýší nebo sníží, nastane problém.

Fakt 2: Slinivka břišní je orgán který vylučuje inzulin, hormon, který napomáhá tělu regulovat cukr v krvi a zásoby tuku. Bez inzulinu tělo nebude spalovat glukózu v buňkách a co je důležité, nemůže ukládat tuk v tukových buňkách.

Cukrovka 1 typu

Je způsobená poškozením slinivky břišní, a to znamená, že se úplně přestane tvořit inzulin. Důsledkem toho je, že tukové buňky jedince s cukrovkou 1 typu mu v podstatě vzkazují: „Musíš si vystačit se svými mastnými kyselinami“.

Bez této informace ale proudí velká množství mastných kyselin z tukových buněk a štěpí se v játrech na ketolátky, tzv. kyseliny acetoctové, které se se dále přeměňují na oběhové ketolátky, beta-hydroxybutyrát a aceton.

Tím dochází k abnormálně vysoké ketóze. Tato ketóza je nebezpečná kvůli množství uvolněných ketolátek, protože ketolátky jsou ve své podstatě mírně kyselé. Pokud se jich uvolní moc najednou, nahromadí se v krevním řečišti. Přílišný objem uvolněných ketolátek rychle zaplaví křehký acidobazický vyrovnávací systém krve a pH krve se stane kyselejší než je obvyklé. Tento kyselý stav (stav s nízkým pH) je známý jako nebezpečná ketoacidóza, ale v žádném případě to není zaviněno ketony.

blank

stáhněte si zdarma ukázku knihy

JAK TUKY PÁLIT A NEUKLÁDAT

Mezi příznaky acidózy patří:

  • ovocný dech (zaviněný množstvím acetonů)
  • nevolnost
  • hyperventilace (hluboké zrychlené dýchání)
  • dehydratace
  • nízký krevní tlak

Proč? Protože tělo se snaží zbavit abnormálních ketolátek plícemi a močí. Pokud se acidóza nezachytí včas, může skončit kómatem a smrtí. Léčí se podáváním inzulinu, aby se zpomalila ketóza a nahrazováním tekutin.

Cukrovka 1 typu se může rozvinout v ketoacidotickou cukrovku, pokud jedinec nepřijímá dostatek inzulinu. To se může stát například při nemoci, zranění nebo záchvatu, který pomůže odhalit diagnózu onemocnění.

Ketogenní acidóza může také nastat při:

  • dlouhodobém období hladu (několik měsíců)
  • dlouhém a příliš namáhavém cvičení
  • častém opíjení (tento stav se nazývá alkoholická ketoacidóza)

Zajímavost: V magazínu Diabetic Medicine byl publikovaný článek, který popisuje několik případů, kdy extáze, spolu s nadměrným tancováním, způsobila acidózu.

Nutriční ketóza je něco jiného, je prospěšná

Nutriční ketóza, která je spojená s dobře navrženou ketogenní dietou, není nebezpečná, protože je regulovaná hladinou inzulinu v těle. Je to jednoduše řečeno proces spalování vlastního tuku, takže pokud nejste diabetik a nechybí vám inzulin, nebo nejste alkoholik, je naprosto bezpečná. Hladina produkovaného inzulinu, u dospělých se zdravou slinivkou břišní, se zřídka kdy dostane na 8-10 mmol/L.

Zde se můžete dočíst další vysvětlení od Dr. Petera Attia, lékaře, který se zabývá ketózou.

Jak užitečný pro vás byl tento článek?

Pro hodnocení klikněte na hvězdičky!

Průměrné hodnocení / 5. Hodnotilo:

Mrzí mě, že článek nebyl dostatečně užitečný

Pomůžete mi to napravit?

Top

11 MÝTŮ
O HUBNUTÍ

blank
x