10 potravin, které stojí za to jíst denně

Naplňte lednice! Vážně, těchto 10 potravin by se mělo vyskytovat v kuchyni každého rozumného člověka, který se snaží hubnout, nebo jen žít zdravě. Jedná se o potraviny plné antioxidantů, vlákniny a zdravých tuků.

Česnek

Česnek má obrovské antibakteriální , antimykotické a antivirové účinky. Většina síly česneku pochází ze sloučenin síry. Působí jako antioxidanty a pomáhají chránit proti kardiovaskulárním nemocem. Šest a víc stroužků česneku za týden dokáže snížit riziko rakoviny žaludku nebo prostaty.

Kolik česneku jíst?

Jeden stroužek denně je ideální dávka česneku.

Tip: Když stroužek rozmačkáte a pak ho necháte 10 minut stát, uvolní se z něj maximum léčebných látek.

Lněné semínko

Lžíce mletého lněného semínka nasypaná třeba do jogurtu poskytne 2 až 3 g vlákniny. Většinou i víc. To je dávka vyšší než v obilovinách. Lněné semínko je skvělé především díky vysokému podílu lignanů. Ty působí v těle na estrogen. Lignany blokují estrogtenové receptory v buňkách a přispívají ke snížení hormonů souvisejících s rakovinou prsu. Díky protizánětlivým vlastnostem pomáhají při snižování akné nebo astma.

Kolik lněného semínka?

1-2 polévkové lžíce denně jsou ideální dávka. Lněné semínko musí být pomleté, jinak projde trávícím traktem bez uvolnění tělu prospěšných látek.

Olivový olej

Za studena lisovaný olivový olej je jeden z nejdravětších tuků na světě. Hlavním přínosem olivového oleje je snížení hladiny tělu škodlivého LDL chlesterolu a zvýšení HDL. Olivový olej je také nabitý antioxidanty, které chrání cévní stěny proti hromadění cholesterolu.

Kolik olivového oleje?

V jídelníčku by se měla objevit 1 polévková lžíce (cca 15ml) denně.

Tip: Proč jen za studena lisovaný, tedy extra virgin – panenský? Rafinací a tepelným zpracováním dochází k zničení tak důležitých antioxidantů, které olej obsahuje.

Bílý jogurt

Jogurt je skvělý zdroj vápníku pro kosti. Jeho skutečná síla je v živých kulturách známých jako probiotika. Probiotika udržují celistvost střevní stěny a vnitřního prostředí. Jíst víc jogurtu pomáhá proti zánětlivým onemocněním střev, vředům nebo infekcím močových cest.

stáhněte si zdarma ukázku knihy

JAK TUKY PÁLIT A NEUKLÁDAT

Kolik jogurtu?

přibližně 175ml tučného bílého jogurtu s živými kulturami vydá za jednu porci mléka, nebo jiného mléčného výrobku.

Brokolice

Zauvažujte o denní konzumaci brokolice. Díky vysokému obsahu sirných sloučenin, jako je sulforafan, uvolňujících se při vaření je brokolice skvělou zbraní při prevenci proti rakovině. Sloučeniny signalizují genům požadavek na zvýšení produkce enzymů, které ničí rakovinotvorné látky. Navíc má na zeleninu neuvěřitelně vysoký obsah vitamínu C.

Kolik brokolice?

125ml (½ hrnku) vařené brokolice denně postačí pro získání maxima na jeden den.

Tip: Brokolice na páře po 3-4 minuty uvolní maximum tělu prospěšného sulforafanu.

Borůvky

Obrovský zdroj antioxidantů. Borůvky patří mezi nejbohatší potravinu na antioxidanty ve srovnání s dalšími 40 běžnými druhy ovoce a zeleniny. Jsou tvořeny antioxidačními pigmenty. Modrá barva chrání proti srdečním nemocem, rakovině, ztrátou zraku související s věkem nebo ztrátou paměti. Borůvky jsou taky skvělou prevencí proti infekci močových cest.

Kolik jich sníst?

½ hrnku denně (125ml) se rovná denní dávce antioxidantů a dalších látek. Borůvky jsou skvělou formou dezertu, pokud se snažíte zhubnout.

Tip: V zimě je možné borůvky koupit mražené, ale nejlíp jsou na tom ti co přes léto nasbírali a zamrazili 🙂

Losos

Nenasycené tuky z rybího masa našemu tělu velmi prospěšné. Je prokázáno, že u lidí, kteří tyto ryby konzumují aspoň jednou týdně, se výrazně snižuje riziko infarktu. Losos je bohatý na tělu prospěšné Omega 3 kyseliny, kterých máme v naší západní stravě takový nedostatek. Losos je skvělá potravina pro hubnutí a zbavování se tělesných tuků.

Kolik?

Obecně je ideální konzumovat ryby několikrát do týdně. 300g týdně lososa by se mělo objevit na vašem stole. V případě ryb čím víc, tím lépe.

Skořice

Skořice má skvělou chuť a používá se jako koření pro mnoho jídel. Skořice má v omezené míře schopnost zvýšit citlivost na inzulín a snížit hladinu glukózy v krvi. Skořici můžete přidávat, kam je libo. Výborně se hodí nejen do sladkých jídel, ale i slaných. Skořice neurazí ani v nápoji. Pokud chcete zdravě mlsat, připravte si pečené jablko se skořicí. Skořice obecně patří mezi nejsilnější koření s léčivými schopnostmi. Zabraňuje vzniku krevních straženin, má antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti.

Kolik skořice?

¼ až ½ čajové lžičky denně je ideální dávka skořice pro snížení hladiny cholesterolu a triglyceridů v krvi. Můžete ji přidávat do kávy, nebo do jogurtu.

Zelený čaj

Zelený čaj snižuje vstřebávání glukózy do tukové tkáně, a výrazně stimuluje její vstřebávání do svalů. Zlepšuje citlivost vůči inzulínu zvýšením translokace GLUT4 ve svalové tkáni. Zelený čaj obsahuje EGCG (epigalokatechin-3-galát), silný antioxidant který je zodpovědný za většinu pozitivních účinků, které čaji přisuzujeme. Má četné zdravotní výhody. Snižuje tělu škodlivý LDL cholestorol, zlepšuje funkce cév. Lidé, kteří denně pijí čálek čaje mají o 46% nižší pravděpodobnost rizika vzniku zůžení cév.

Kolik čaje?

Dva šálky denně jsou minimum. Pokud jich vypijete více, nevadí.

Fazole

Fazole a obecně luštěniny mají vysoký obsah vlákniny, která pohlcuje cholesterol. Díky tomu se nepřilepí na cévní stěny. Strava s vysokým obsahem vlákniny snižuje celkové množství cholesterolu o 10-15%. Fazole jsou také bohaté na antioxidanty a díky vyššímu podílu vlákniny tělo dobře zasytí.

Kolik?

Pokud hledáte alternativu k masu ¾ hrnku (175ml) fazolí se rovná jedné porci masa. Fazole obsahují víc bílkovin, než jakákoli jiná rostlina.

Kolik vám toho chybí ve spíži? Upravte nákupní seznamy a vydejte se na nákupy pro 10 extrémně prospěšných potravin pro tělo i ducha.

Líbilo se?

Sledujte FitPlan.cz na Facebooku nebo na Twitteru a dozvíte se o nových příspěvcích jako první. Mezi tím si můžete stáhnout zdarma e-book 11 mýtů o hubnutí a zdravém životním stylu.

Jak užitečný pro vás byl tento článek?

Pro hodnocení klikněte na hvězdičky!

Průměrné hodnocení / 5. Hodnotilo:

Mrzí mě, že článek nebyl dostatečně užitečný

Pomůžete mi to napravit?

Top

11 MÝTŮ
O HUBNUTÍ

blank
x