Bude víkend! Jdem se zprasit

Celý týden se hlídáme, jíme jen zdravé jídlo, všechno šlape, jak má, a v sobotu večer zavolá kamarád/ka: “Héj, co děláš, jak se máš!? Vyrážíme do víru velkoměsta, nechceš se připojit. Pořádně se nadlábnem, popijem, obrazíme pár klubů, dáme hambáče tam u toho stánku, bude to legendární” …. Jó legendární…. Chceme vyrazit, zapařit, odvázat se, ale ne jíst všechno to špatné jídlo. Když odmítneme, budeme se cítit provinile a přijdeme o super akci. Když půjdeme, víme, že se zprasíme alkoholem a kopou zpracovaných potravin narvaných cukrem, které o zdraví slyšely maximálně z vedlejšího regálu v sámošce.

Kéž by existoval způsob, jak se dokázat kontrolovat, jak si občas užít, sníst něco nezdravého a přitom vědět, že jídlo tělo využije v náš prospěch, místo aby vše rvalo do tuků. Něco, díky čemu se opět nebudeme cítit jak mrož v komatu s diabetem a nastřelenou hyperglykémií na žíle. Kéž by se po těch sladkých dobrotách hublo a rostla svalová hmota. Hmmmmmm…. že by?

Putování jídla pod kontrolou

Jediný, o co se musíme starat, je, kam se zkonzumované jídlo uloží. Buď jsou to svaly, nebo tukové buňky. My ho chceme uložit do svalů. Kdy a jak jídlo během dne konzumujeme společně s celodenní aktivitou je začátek kontroly procesu ukládání. Všude, kde se píše o cvičení, se dozvíme, že je možné jíst po tréninku potraviny s vyšším glykemickým indexem v kombinaci s proteiny. Proč s vyšším glykemickým indexem?  Protože se rychleji přemění na glukózu a dostanou se do svalů, kde je jich v ten okamžik potřeba. V kombinaci s bílkovinami pak dojde k rychlejší regeneraci poškozených svalů. Energii do svalů přenese glukózový protein GLUT4.

Glukózový transportér 4. typu je známý jako GLUT4. Jedná se o protein, který máme zakódovaný v genech. GLUT4 je transportér regulující inzulín. Nachází se v tukových tkáních a ve svalech, hlavních tělesných tkáních reagujících na inzulín. GLUT 4 se stará o transport glukózy (proto transportér) do buněk.

GLUT 4 je ve svalech aktivní až po dobu 4 hodin po cvičení (záleží o jaké se jedná). To je doba, kdy si svaly uvědomují, že byly poškozeny a říkají si o živiny pro rychlejší regeneraci. Po cvičení máme vysokou pravděpodobnost, že to, co sníme, se pošle do svalů a neuloží do tuků. Transportér GLUT4 nám aktivují svalové kontrakce.

Nabízí se otázka, jak aktivovat GLUT 4 při zachování nízké hladiny inzulínu, přičemž celou noc hodláme konzumovat hektolitry piva a pizzu?

Odpovědí jsou svalové kontrakce, kafe/zelený čaj a další dobroty

Nejde ani tolik o kafe a čaj, ale kofein/tein. Zlepšují citlivost vůči inzulínu a zvyšují translokace GLUT4 ve svalové tkáni. To znamená, že můžeme jíst i horší potraviny a přesto si udržet nízkou hladinu inzulinu v těle. Jediným problémem je dávka, která někdy porazí i koně. U kávy je to 400 mg až 1 g. Kofeinu se tělo zbaví za nějakých 5 hodin. Není moudré si na tu dobu plánovat spánek. Se zeleným čajem to je podobné, přesná čísla bohužel neznám. Kdo do sebe zvládne nacpat obojí a nevypadnou mu oči z důlků, nechť přijme mé gratulace. Kdo si chce být maximálně jistý účinkem, hodí do sebe lžičku skořice a OMEGA3 mastné kyseliny, to vše zlepšuje citlivost těla vůči inzulínu.

Máme nízký inzulín, nabuzené transportéry GLUT4. Jak je donutíme, aby přenesly energii do svalové hmoty a ne do tuků?

Svalové kontrakce

Tim Ferriss v knize “Čtyřhodinové tělo” doporučuje 60-120 vteřinové cvičení pro aktivaci GLUT4 ve svalech. Klíčem jsou cviky jako: kliky, shyby, dřepy, výpady. Potřebujete ve svalech udržovat neustále napětí po dobu 60-120 vteřin.

Až potkáte v hospodě na toaletě někoho, kdo s maximálním nasazením dřepuje, nezírejte na něj jak na debila. Přidejte se.

stáhněte si zdarma ukázku knihy

JAK TUKY PÁLIT A NEUKLÁDAT

Když nechceme, aby nás někdo viděl, zavřeme se na záchod. Cvičení musíme provést 2x. Jednou bezprostředně před okamžikem hříchu, než se nacpeme vším tím nezdravým jídlem a druhé přibližně 1,5 hodiny po jídle. Je víc než zábavné pozorovat při dřepech někoho, kdo v sobě má už šesté pivo.

Rekapitulace:

  • 400 mg až 1 g kofeinu/teinu zhruba hodinu, před tím, než vyrazíme na legendární žranici. Případně ještě lžičku skořice a Omega 3 kyseliny. To vše pro zlepšení citlivosti těla na inzulín.

  • Bezprostředně před jídlem: 60-120 sekund ustavičného cvičení (dřepy, kliky, výpady…)

  • 1,5 hodiny po prvním soustu zopakovat cvičení a udržovat napětí ve svalech

Normálnímu zdravému jedinci bude metoda fungovat. V daný den asi úplně nezhubneme, ale ani nepřibereme. Když se podobně stravujeme denně, metoda nefunguje. Jednou za týden, je pro většinu lidí maximum. Někomu funguje i 2x do týdně, ale nepřehánějme to. Jíst se má zdravě.

Hubnutí je zábava!

Když víte jak na to je hubnutí opravdu sranda. Jak vidíte, zdravý životní styl a hubené tělo není o věčném odříkání si. Existuje spousty dalších triků jak tělo zmást, klidně se přejídat a přitom hubnout. Nevěříte? Přijďte se přesvědčit. Ukážu vám jak je možné zhubnout a jednou provždy skoncovat s nadváhou.

Líbilo se?

Sledujte FitPlan.cz na Facebooku nebo na Twitteru a dozvíte se o nových příspěvcích jako první. Mezi tím si můžete stáhnout zdarma e-book 11 mýtů o hubnutí a zdravém životním stylu.

Jak užitečný pro vás byl tento článek?

Pro hodnocení klikněte na hvězdičky!

Průměrné hodnocení / 5. Hodnotilo:

Mrzí mě, že článek nebyl dostatečně užitečný

Pomůžete mi to napravit?

Top

11 MÝTŮ
O HUBNUTÍ

blank
x