10 Fitness mýtů aneb proč se vám asi nedaří zhubnout

Mýty ve fitness jsou dnes opravdu všude. Začalo to mainstreamových médii a postupně se rozšířily i mezi lidi. Zamysleme se nad tím, co nám servírují reklamy a časopisy. Většinou stačí jen používat selský rozum. Tak málo stačí k pochopení, že se jedná o mýtus. Nabízím vám největších 10 mýtů ve fitness. Už jste o některém z nich slyšeli?

Ženy by neměly posilovat a zvedat těžká závaží jinak budou vypadat jak Hulk

To si myslí valná většina žen. Bojí se, že zvedáním závaží budou vypadat příliš mužně a narostou jim svaly. Takové obavy jsou naprosto neopodstatněné. Ženy nedisponují srovantelným množstvím hormonů pro budování svalů, především testosteronu. Proto je pro ženu velice obtížné až nemožné, bez hormonálních doplňků si vybudovat obrovské množství svalové hmoty jako tomu je u mužů. Výsledků, kterých dosahují ženy kulturistky je převážně dosaženo hormonální úpravou. Pro ženy je zvedání těžkých závaží rozhodně prospěšné.

Nejvíce tuku spálíte dosažením správné tepové frekvence ve “spalovací zóně”

Tento mýtus už snad začíná pomalu vymírat. Se “spalovací zónou” je to trochu komplikované. Ve skutečnosti dosažením spalovací zóny spálíte procentuelně více tuku, ale to je pouze jedna část skládačky. Ve spalovací zóně můžete spálit větší procento tuků, ale více celkového tuku spálíte jakmile začnete cvičit mimo tuto zónu. Nejhorší je, že největšího spálení tuků stejně nakonec dosáhnete ve spánku 🙂 Podívejte se na následující graf.

Cvičení při nízké inzenzitě
(aerobní cvičení 60-70% maximální tepové frekvence)
Cvičení při vysoké intenzitě (anaerobní cvičení 80-100% maximální tepové frekvence)
Celkově spálené kalorie 200 300
Kalorie spálené z tuku 120 135
Procento kalorií spálených z tuku 60% 45%

Hubnutí je hlavně fyzická záležitost

Moment prosím. Samozřejmě že hubnutí je je fyzická záležitost a taky velká výzva. Hlavně, ale musíte zvednout několikrát týdně zadek ze židle a něco dělat. Mnohem větší výzva je to psychická. Začít umí úplně každý, důležité je vydržet a nepřestat. Musíte si odříkat věci, na které jste byli do teď zvyklí. Mám si dát k obědu místo pizzy raději něco jiného? Co ty koláče, které někdo přinesl do kanceláře? Bojíte se vynechat oběd s kolegy a přinést si vlastní z domova v obavách, že z vás bude sociální vyvrženec?  Co když jeden den cvičení vynechám? To jsou opravdové výzvy. Mysl má obrovský vliv na tělo. Pokud získáte kontrolu nad myslí, bude hubnutí mnohem snadnější. Hubnutí je hlavně psychická záležitost.

Kulturisté mají výsledky, proto radí nejlépe

Nechat si poradit od kulturisty je jedna z častých chyb. Oni to myslí dobře, problém je, že jejich tělo funguje úplně jinak než vaše. Necháte si poradit v počtech opakování a sériích, ale výsledky se nedostaví. Nakonec dospějete k názoru, že nejlepší bude koupit si nějaký ten doplněk stravy, protože kulturisté ho přece taky užívají. Rady od kulturistů vám tak budou k ničemu stejně jako doplňky stravy určené pro kulturisty. Když už chcete poradit, zeptejte se trenéra.

Nejvíce kalorií spálíte během tréninku

Krásný mýtus, který s oblibou používají módní časopisy. Během tréninku spálíte maximálně 200-500 kalorií. To je rozmezí, kterého dosáhne většina lidí. Po zbytek dne spálíte tisíce kalorií, ano tisíce. Přestaňte se zajímat o hodnoty a množství tuku, který jste spálili během cvičení / tréninku. Raději se soustřeďte na co nejlepší výkon. Trénink je především pro vybudování svalů, zlepšení kondice a urychlení metabolismu. Spalování tuků bude probíhat po zbytek vašeho dne a dokonce i ve spánku.

Hubneme v pase, pouze na zadečku pouze na břiše…

Existuje tuny rad a cviků na zhubnutí v té a té partii těla. Cviky na krásný zadek pro dámy a pekáč buchet na břiše pro pány. Je toho plný internet a módní magazíny. Jednou pro vždy, spalování tuků není možné cílit. Mastné kyseliny v těle nejde lokalizovat a usměrnit jejich tok pouze pro určitou část. To znamená, že není možné zacílit spalování tuků na jednu oblast. Jakmile začnete cvičit jeden konkrétní sval tělo vysílá informace a mobilizuje hormony rozptýlené po celém těle. Energii z tuků si tak bere tělo z každé své buňky a ne jen ze svalů na který cílíte cvičení.
Nejjednodušší vysvětlení je:

Nemůžete ovlivnit kde se objeví tuk, který naberete. Jak si můžete myslet, že ovlivníte kde se ho zbavíte?

Pokud chcete zhubnout musíte provádět kardio cvičení

Patříte taky mezi otroky strojů pro kardio cvičení? Pokud ano, měli by jste přehodnotit svůj fitness plán. Kardio je skvělý doplněk k kruhovému tréninku. Nicméně není potřeba k tomu abyste zhubli. Vaše srdce nepozná rozdíl mezi běžeckým pásem a zvedáním činek, rozdíl poznají jen vaše svaly. Srdce vnímá jen určitý stres. Vlastně každý trénink můžete považovat za kardio cvičení, ale jak jsem uvedl v mýtu výše, ve spalovací zóně nespálíte víc tuku. Existují dva klíčové faktory pro ztrátu hmotnosti. Budování svalu a změna stravy. Strava má na hubnutí výrazně větší podíl. Strava je nejdůležitější!

Svaly jsou těžší než tuk

Už jste to slyšeli? Lidé tím sobě a okolí vysvětlují proč váží stejně jako jiná osoba, která vypadá mnohem víc fit. Protože svaly váží víc než tuk. Rozumím, co tím chtějí říct. Problém je, že 1kg svalů váží stejně jako 1kg tuku. Je to pořád 1kg. Ve skutečnosti tím chtějí říct, že sval má mnohem hustší strukturu než tuk. Mnohem důležitější, než to jestli se jedná o mýtus je pochopit, že vaše váha není důležitá a že 65kg vážící žena může být mnohem víc fit a mít mnohem lepší tělesnou konstituci než jiná žena se stejnou váhou. Důležité je složení těla. Zbavte se váhy a začněte používat přístroje na měření tuku.

blank

stáhněte si zdarma ukázku knihy

JAK TUKY PÁLIT A NEUKLÁDAT

Produkty a doplňky které vám pomůžou zhubnout snadno a rychle

Velkým obloukem se vyhýbejte všemu co se vás naží přesvědčit, že zhubnete snadno a rychle. Hubnutí není nic snadného ani rychle dosažitelného. Často je to jedna z nejtěžších věcí, které v životě uděláte. Dejte si pozor na reklamy a slogany fitness produktů. Jsou líbivé a zdají se být i realistické. Zjistěte si, čí jsou ve skutečnosti dané tvrzení o úžasnosti výrobku. Společnosti která ho vyrábí? Už tady by vás mělo trknout, že je něco v nepořádku. Reebok byl žalován o 25 milionů dolarů právě pro svá lživá tvrzení, která se ukázala jako naprostý nesmysl a soudní spor prohrál. Získat pěknou a fit postavu je mnohem složitější než jen chodit celý den v botách. Veškeré pomůcky pro cvičení už byly dávno vynalezeny. Nevěřte na zázračné produkty a doplňky.

blank

Pokud chcete spalovat tuk musíte přidat počet opakování v sériích

Už jste slyšeli tuto radu? Pokud se chcete zbavit tuku, musíte v cvičebních sériích navýšit počty opakování. Co je na zvýšení počtu opakování tak zvláštního? Pokud zvedáte závaží a provádíte 12 a více opakování, mám pro vás špatnou zprávu. Ztrácíte čas. Jakmile se dostanete na vyšší počty opakování dostáváte se opět ke kardio cvičení. Na tom není nic špatného, jen nevede k budování svalů. To co pomáhá spalovat tuky jsou svaly. Svaly obsahují mitochondrie, což je místo kde se oxidují tuky. Zvýšením počtu opakování budete spalovat kalorie, ale jak jsem už uvedl, kalorie spálené během cvičení jsou v zanedbatelném množství ve srovnání s tím co spálíte po zbytek dne. Udržujte trénink na vysoké intenzitě a velkých hmotnostech s menším počtem opakování a budete spalovat tuk i po zbytek dne.

Mýty o hubnutí a zdravém životním stylu

Zaujaly tě fitness mýty? Stáhni si e-book 11 mýtů o hubnutí a zdravém životním stylu, ke jsem se rozepsal mnohem podrobněji.

 

Jak užitečný pro vás byl tento článek?

Pro hodnocení klikněte na hvězdičky!

Průměrné hodnocení / 5. Hodnotilo:

Mrzí mě, že článek nebyl dostatečně užitečný

Pomůžete mi to napravit?

Top

11 MÝTŮ
O HUBNUTÍ

blank
x