20 opravdu rozumných důvodů proč necvičit

Všichni to ví, většina to nedělá. O čem je řeč? O pravidelném cvičení. Máme hromadu opravdu dobrých výmluv, proč zrovna dnes necvičit. Nejsem žádnou výjimkou. Dokážu vymyslet desítky důvodů, proč zrovna dneska nemůžu cvičit. Když chybí motivace, je těžké vybudovat si pravidelný návyk. Pak jsou i přiblblé výmluvy dost silné a ještě k tomu dávají smysl. Dokážeme si nedostatek pohybu jednoduše ospravedlnit. Vymyslet výmluvu je ta nejjednodušší věc pod sluncem, ale výmluvy nás do cíle nedostanou. Cesta je jenom jedna a máme jí společnou.  Makat na sobě a nevymlouvat se. Zkratky nejsou. Potřebujeme se dostat přes fyzické limity, ale hlavně přes psychické.

Síla nepochází ze svalů, pochází z nezkrotné vůle – Mahatma Gandhi

Tady jsou. Neuvěřitelně jasné, rozumné, pro mozek smysluplné výmluvy, proč zrovna dneska nemůžu cvičit.

1. Nemám čas

Má nejoblíbenější. Osobně nemám vůbec čas. Musím dopsat článek na Fitplan.cz, dodělat web pro klienta, musím todle, musím támhleto. Nikdo nemáme čas. Čas je nepřítel. Jestli si myslíte, že potřebujete hodinu a víc v posilovně tak se pletete. HIIT trénink je za 10-15 minut hotový. Nevyšetříte 10-15 minut denně? Vyšetříte, každý si je dokáže vyšetřit, včetně mě, jen musíme chtít.

2. Nemám nikde v okolí posilovnu

Jo nemám. Nejbližší o které vím je asi 20 minut cesty. To je 40 minut tam a zpět. Na to nemám čas.

Posilovnu nepotřebujete. Vypracovat si atletické tělo a dostat se do formy neznamená chodit do posilovny. Stačí cvičit s vlastní vahou a chytře ji při tréninku využívat. Časem si domu dokoupíte pár kousků náčiní, ale ze začátku nic nepotřebujete a tím myslím minimálně prvních půl roku. Další výmluva padá.

3. Nemůžu si dovolit platit posilovnu

Tady není co řešit. Zpět na bod 2. Nepotřebujte posilovnu ani hromadu peněz.

stress4. Jsem pod děsným stresem

Nepřetržitě! Problémy v práci. Šéf je kretén, podřízení se flákají, klienti jsou blbci nebo klienti nejsou. Nestíhám termíny. Problémy doma. Problémy……. doplňte si.

Víte, že cvičení dokáže výrazně snížit stres? Je to tak. Správné cvičení a trénink snižuje hladinu hormonu kortizolu v těle. Kortizol je přímo spojený se stresem. Navíc pravidelným cvičením si dokážeme vybudovat imunitu na stres a stresové situace, které  život přináší.

Cvičení je jedním z nejlepších způsobů jak se stresu zbavit. Jste ve stresu? Nejlepší rada je, zvedněte zadek a dejte si pořádně do těla.

blank

stáhněte si zdarma ukázku knihy

JAK TUKY PÁLIT A NEUKLÁDAT

5. Jsem nemehlo

Já jsem nemehlo. Jo to si myslím a myslí si to o sobě kde kdo. Patříte  mezi ty co na tělocviku doběhli poslední? Když se rozřazovalo do skupin vybrali si vás až nakonec. Víte co? Nezajímá mě to. Nikoho to nezajímá, jen vás.

Máte-li tělo, jste sportovec!

Vložte do toho duši a budete nejlepší.

6. Mám moc práce

moc práceSecsakramentsky moc. Výčet toho co potřebuju, pokud možno včera, udělat by vydal na tři A4. O důvod víc věnovat každý den několik minut cvičení.

Prosedět celý den v kanceláři a doma u počítače není asi nejzdravější způsob života. Cvičení pomůže při minimalizaci stresu a udrží nás zdravé dost dlouho abysme mohli v té hromadě práce pokračovat.

7. Mám děti

To není výmluva. To je další důvod, proč začít cvičit. Potřebujeme se postarat o sebe a navíc i o děti. Cvičení nás udrží dostečně silné a zdravé až budeme staří.

Tím co doma jíme a jak se hýbeme učíme děti jak to mají dělat. Chcete aby se víc hýbaly a jedly zdravě? Tak jim to ukažte. Začněte u sebe. Pokud si pořád myslíte, že mít děti znamená nemít čas, vraťte se k bodu 1 a udělejte si čas.

8. Nemám dost peněz na vybavení pro cvičení

Už jsem se zmínil, že žádné vybavení nepotřebujete? Kliky, angličany, výpady, dřepy, skákání, sklapovačky, stojka. Vybavení už máte, nemusíte si nic kupovat. Díky cvičení s vlastní vahou dokážete přizpůsobit vše vlastní fyzické zdatnosti.

Myslíte, že cvičení s vlastní vahou je málo obtížné? No tak zkuste kliky ve stojce s nohama opřenýma o zeď a pak mi napište jestli je to pořád málo.

9. Jsem furt na cestách

Tělo je vše co k cvičení potřebujete, stačí vám malý hotelový pokoj, chata, nedaleký park nebo sklep u rodičů. Pracovat na sobě můžete i na cestách. Do zavazadel si přibalte třeba švihadlo, to žádné místo v kufru nezabere.

10. Je to na mě moc těžké

hard excersizeJo! Tvrdě dřít je zatím jediný objevený způsob jak dosáhnout výsledků. Dřete tvrdě jak vám tělo dovolí. Je to ale váš boj, nikdy se nesrovnávejte s ostatními, jen sami se sebou.

Potřebujete větší pauzy, nebo si setřít pot z čela. Dejte si pauzu. Potřebujete zkrátit interval. Zkraťte si ho. Neházejte ale vše za hlavu, jen protože to je těžké.

11. Nevím jak začít

Přijít do posilovny, sednout k prvnímu stroji, dát pár opakování, sednout k dalšímu dát pár opakování… to je hloupost. Nemáte systém, nesledujete pokrok, nezapisujete si opakování. Youtube je plný videí s HIIT tréninky. Začněte s Maruškou, Zuzkou, nebo Tomášem.

Nejtěžší část je, převléct se do cvičebního a zmáčkout tlačítko start na časomíře. Pak už je to jednoduché. Opravdu. Věřte mi.

12. Dneska jsem moc vyčerpaný(á)

Jsem moc vyčerpanýCvičení nám energii neubírá, naopak jí dodává. Pocítíte příval energie a během dne jí budete mít mnohem víc. S cvičením přichází únava mnohem později, než bez něj.

Funguje to u mě, u ostatních a bude to fungovat i u vás.

13. Už jsem hubený(á)

Jo jsem. Ještě bych se mohl zbavit záchranného balíčku na břiše a ubrat 2-3% tuku, ale jsem hubený. Svých 25kg už mám dole. Podle všech možných i nemožných tabulek jsem na tom líp než většina České populace a ve srovnání s USA patřím mezi elitu.

To neznamená, že se nebudu starat o své zdraví. I hubení mohou mít relativně dost tuku a to především orgánového. Cvičení udrží zdravé srdce, sílu a kondici. Být hubený neznamená být zdravý a v plné síle.

14. Nemůžu provozovat něco tak náročného

Když jsem začínal, nebyl jsem schopný udělat jediný shyb na hrazdě. Dneska? Deset, brnkačka. Bylo to náročný, ale nevzdal jsem se. Třicet? Ani náhodou. To neznamená, že je nikdy neudělám. Musím do toho jít tvrdě a nevzdát to.

Buďte in jděte do toho tvrdě. Ze začátku to není vůbec jednoduché, ale když přesvědčíte svou mysl, zbavíte se mentálních bloků, dostanete se do cíle.

15. Nesnáším sprinty

Fakt je nemám rád. Neumím u nich správně dýchat a hned mě začne někde píchat. Naštěstí sprinty nejsou jediný druh intervalového tréninku. HIIT zabere ještě míň času a výsledný efekt je stejný. Stačí 10-15 minut a máte odcvičeno. Navíc je to zábavnější.

16. Nemám nikoho s kým bych cvičil(a)

je to těžkéProto lidi chodí na skupinové tréninky a najímá si trenéry. Je to způsob jak si udržet motivaci. Když kolem vás lidi dřou, máte tendenci taky zabrat. Když na vás trenér řve zaber, tak zaberete.

Bohužel ne vždy můžeme cvičit s někým. Najděte si způsob jak sebe sama motivovat, jak se donutit zabrat i když se nikdo nedívá. Zvládnutí takové dovednosti bude velkým přínosem i v životě. Máte přeci sebe, tak cvičte se sebou. Řvěte sami na sebe. Zaber srabe! Máš na to, dáš to! Blbost? Jo, ale funguje.

17. Počasí je na hovno

Když chceme, tak je počasí v zásadě pořád na hovno. Horko, zima, vlhko, sucho, tma. Nemá cenu se vymlouvat na počasí. Ne vždy je ideální, ale jde to ve vedru i v mrazech. Vždycky můžete cvičit doma. Nezajímá mě, jestli máte garsonku nebo jedna plus nic se dvěma dobrmany. Můžete cvičit doma.

18. Dneska mám depku

Nesnáším svůj život - mám depkuKdyž máme depresi, tak poslední věc na světě, kterou chceme dělat je cvičit. Jo taky mám depky. Víte co je na depku nejlepší. Vykopat se z postele a jít si místo užírání se zacvičit.

To prostě funguje. Co mi na deprese zabírá nejvíc je dlouhý běh.

19. Už jsem to zkoušel(a), žádný výsledky

Záleží jaká je vaše současná úroveň tělesné zdatnosti. Může to trvat klidně měsíc, než se dostaví nějaké výsledky. Nemusí vám stačit 15 minut HIIT tréninku, ale budete se muset přesunout na 20 minutové tréninky. Většina lidí ale láme hůl nad cvičením moc brzo. Nebo se špatně měří (rozuměj, váží se) a pak mají pocit, že trénink nepřináší žádné výsledky.

Je mi jedno, kolikrát jste to už zkoušeli. Pokud se budete držet plánu a vytrváte, dostanete se do formy. Není to snadné … ale nesmíte to vzdát.

20. Dneska nemám žádnou motivaci

Push yourselfVšichni občas potřebujeme trochu popostrčit. Tady je jedno mé popostrčení.

Žádný výmluvy! Jděte do toho tvrdě! 

Teď mě prosím omluvte. Počasí už je zas na hovno, nemám čas, protože mám moc práce, jsem vystresovaný nemehlo a padá na mě depka.

Jdu si zacvičit. Tvrdě! Nikdo jiný to za mě neudělá.

Líbilo se?

Sledujte FitPlan.cz na Facebooku (like / Líbí se mi), nebo na Twitteru (Follow) a dozvíte se o nových příspěvcích jako první. Mezi tím si můžete stáhnout zdarma e-book s dalšími 11 mýty o hubnutí. Chcete se dozvědět ještě víc? Přijďte na kurz.

Jak užitečný pro vás byl tento článek?

Pro hodnocení klikněte na hvězdičky!

Průměrné hodnocení / 5. Hodnotilo:

Mrzí mě, že článek nebyl dostatečně užitečný

Pomůžete mi to napravit?

Top

11 MÝTŮ
O HUBNUTÍ

blank
x