Zdravý životní styl pod sociálním tlakem

Každý, kdo se někdy pustil do zdravého životního stylu se pravděpodobně setkal s určitým sociálním odporem ze strany přátel nebo rodiny. Myslíte si, že vaše rozhodnutí přejít na zdravý životní styl se setká s pochopením a podporou vašich blízkých? Ne vždy. Někdo má štěstí a okolí ho v rozhodnutí podporuje. Často se ale musíme vypořádat s neustálým sociálním tlakem okolí.

Buďte sami sebou

Všichni máme pořád plus mínus stejné přátele. Ať žijeme zdravě nebo ne. Rozhodnete se třeba hubnout a jíst zdravěji, ale přátelé  zůstávají stále stejní. Pokud jde o zdravý životní styl váš sociální okruh se snaží držet status quo. Nemají potřebu něco měnit. Najednou jste sociálním vyvržencem, protože si nechcete dát napůl pizzu s kamarádem, nebo ranní koláče, které vám koupil kolega z kanceláře. Poměr lidí, co se stravují špatně versus ti co jí dobré je najednou otočený ve váš neprospěch asi tak 10:1. Co v ten okamžik dělat? Podlehnout sociálnímu tlaku okolí? Ne! Zůstaňte silní, držte se svých cílů a jděte za svou odměnou. Nepodléhejte sociálnímu tlaku, jděte si za svým.

Lidi se cítí v ohrožení jakmile se jejich životní styl ocitne pod palbou otázek. Nemusíte ani dělat nic zvláštního. Stačí si v restauraci na oběd dát zdravé jídlo. Kamarádi se v ten okamžik rozhodnout dát si to nejnezdravější co je možné, jen aby vás při jídle mohli dráždit a nabízet ze svého talíře. Už jen fakt, že kamarádům zdvořile odmítnete dát si to samé v nich může vyvolat pocity, že jsou souzeni a automaticky se staví do obraného režimu. Najednou začnou padat otázky, proč děláte to co děláte a chytré rady do života:

  • Proč si trochu neužiješ?
  • Ale prosimtě, jedno jídlo ti nijak neuškodí
  • Jseš moc hubený(á)
  • To co děláš je nezdravé
  • Myslím, že jsi vypadal(a) líp předtím
  • Můj oblíbený: Tady jsi v hospodě, ne ve vinárně, chlastej pivo

Mám pocit, že to je taková Česká specialita. Mě opravdu nezajímá co si dáváte k jídlu a pití a jak moc nebo spíš málo se hejbete. Nikomu na potkání při obědě nevyčítám, že si dal pizzu a dezert. Já vás nesoudím, tak nesuďte mě. Žiju si se svým tělem a vy se svým. Jak se k němu kdo chová je jen jeho osobní věc. Opravdu mám na práci jiné věci, než na potkání vykládat lidem, že to co jí je špatné. Myslím, že je milion jiných témat o kterých se můžeme bavit. Taky nejím 100% perfektně, ale je to jen můj problém. Snažím se jednoduše plánovat si špatná jídla na dny kdy vyrážím do společnosti.

Udělejte to pro sebe

Pokud má někdo problém s tím co jíte, je to jen jeho problém. Nenechte se znejistit ostatními na cestě za cílem, který jste si stanovili. Máte svůj cíl a chcete vypadat líp, nemusí vám záležet na názorech ostatních. Spíš se snažte pochopit odkud se berou pocity, které na vás okolí valí.

Lehce se to řekne, hůř udělá. Lidé, kterým se podařilo výrazně zhubnout mají jedno společné. Vzepřeli se trendu a šli svou cestou. Nakonec se stali inspirací pro ostatní. Jděte ostatním příkladem, ale nesnažte se jim vnucovat své stravovací a fitness návyky. Až budou připraveni na změnu, budete první na koho se obrátí s dotazem o radu. Buďte otevření a mějte porozumění. Pamatujte, že jste na tom byli kdysi stejně.

Zůstaňte pozitivní a buďte sami sebou

Odfiltrujte se od negativních názorů a zpráv. Pamatujte na to, proč jste se rozhodli změnit svůj životní styl. Stále si to připomínejte. Všechno do sebe postupně zapadne a nakonec dosáhnete cíle.

Máte vlastní zkušenost s negativním sociálním tlakem při změně životního stylu?

Líbilo se?

Sledujte FitPlan.cz na Facebooku nebo na Twitteru a dozvíte se o nových příspěvcích jako první.

Jak užitečný pro vás byl tento článek?

stáhněte si zdarma ukázku knihy

JAK TUKY PÁLIT A NEUKLÁDAT

Pro hodnocení klikněte na hvězdičky!

Průměrné hodnocení / 5. Hodnotilo:

Mrzí mě, že článek nebyl dostatečně užitečný

Pomůžete mi to napravit?

Top

11 MÝTŮ
O HUBNUTÍ

blank
x