10 zdravotních přínosů Low carb a ketogenní stravy

Nízkosacharidová strava byla po celá desetiletí kontroverzní. Někteří lidé tvrdí, že tyto diety zvyšují hladinu cholesterolu a způsobují srdeční onemocnění v důsledku jejich vysokého obsahu tuku. Nicméně většina vědeckých studií zabývajících se nízkosacharidovým stravováním dokazuje, že se jedná o zdraví prospěšnou stravu.

Dieta s nízkým obsahem sacharidů nejen způsobuje větší úbytek na váze, ale také vede k výraznému zlepšení většiny rizikových faktorů srdečního onemocnění, a to včetně cholesterolu. Pojďme se teď krátce podívat na 10 osvědčených zdravotních přínosů, na které tento druh stravování, má největší vliv.

1. Snížení chuti k jídlu

To vnímám jako velmi pozitivní, protože nejhorším vedlejším účinkem, většiny diet, bývá často právě hlad. Je to jeden z hlavních důvodů, proč se mnoho lidí cítí mizerně a nakonec hubnutí vzdá.

Studie, zabývající se právě touto oblastí, ukazují, že když lidé sníží sacharidy a jí více bílkovin a tuků, začnou celkově přijímat méně kalorií (1).

Shrnutí

Studie (1) tedy ukazují, že příjmem menšího množství sacharidů se může automaticky snížit chuť k jídlu a příjem kalorií.

2. Počáteční větší úbytek hmotnosti

Snížení sacharidů je jedním z nejjednodušších a nejúčinnějších způsobů, jak zhubnout.

Studie dokazují, že lidé, kteří se stravují podle pravidel nízkosacharidového stravování, ztrácejí rychleji větší váhu než lidé, kteří přijímají méně tuků, a to i v případech, kdy dané potraviny aktivně omezují kalorie. Je to proto, že dieta s nízkým obsahem sacharidů zbavuje tělo přebytečné vody, snižuje hladinu inzulínu a vede k rychlému úbytku hmotnosti v prvních dvou týdnech (2, 3).

Studie, které srovnávají dietu s nízkým obsahem sacharidů s nízkotučnou stravou, ukazují, že lidé, kteří přijímají méně sacharidů, někdy ztrácejí i 2x až 3x větší váhu a přitom nemají hlad (45).

Studie u obézních dospělých zjistila, že dieta s nízkým obsahem sacharidů ve srovnání s běžnou dietou, byla z pohledu úbytku hmotnosti účinná zvláště po dobu prvních šesti měsíců. V následujících měsících již rozdíl v úbytku váhy nebyl příliš významný (6).

stáhněte si zdarma ukázku knihy

JAK TUKY PÁLIT A NEUKLÁDAT

Celoroční studie, u 609 dospělých s nadváhou na dietách s nízkým obsahem tuku nebo s nízkým obsahem sacharidů, došla k závěru, že obě skupiny ztratily podobné množství hmotnosti (7).

Shrnutí

Téměř bez výjimky vede nízkosacharidová strava ke krátkodobějšímu rychlejšímu úbytku hmotnosti než nízkotučné diety. Vypadá to však, že dieta s nízkým obsahem sacharidů svou výhodu z dlouhodobějšího hlediska ztrácí.

3. Odbourání břišního tuku

Ne všechny tuky jsou v těle stejné. Místo uložení tuku přímo ovlivňuje vaše zdraví a rizika onemocnění.

Mezi dva hlavní typy patří podkožní tuk, který je pod kůží, a viscerální tuk, který se hromadí v dutině břišní. Viscerální tuk je typický pro většinu mužů s nadváhou.

Viscerální tuk má tendenci se pohybovat kolem orgánů. Jeho nadměrné množství je spojeno se zánětem a inzulinovou rezistencí a může řídit metabolickou dysfunkci, která je dnes běžná právě na západě (8).

Nízkosacharidová strava je velmi účinná při snižování tohoto škodlivého břišního tuku. Ve skutečnosti se zdá, že větší část tuků, které se ztrácejí při dietách s nízkým obsahem sacharidů, pochází právě z dutiny břišní. V průběhu času by také měla vést k drastickému snížení rizik srdečních onemocnění a diabetu 2. typu (9).

Shrnutí

Velké procento tuku, ztraceného díky dietě s nízkým obsahem sacharidů, bývá škodlivý břišní tuk, o němž je známo, že způsobuje závažné metabolické problémy.

4. Snížení hladiny triglyceridů

Triglyceridy jsou tukové molekuly, které cirkulují v krevním řečišti. Je dobře známo, že vysoké hladiny triglyceridů, po nočním rychlém přenosu, jsou silným rizikovým faktorem onemocnění srdce (10).

U lidí s nízkým pohybem, je jedním z hlavních faktorů zvýšených triglyceridů spotřeba sacharidů, a to zejména fruktózy (11, 12, 13).

Když lidé sníží přísun sacharidů, dochází leckdy k velmi dramatické snížení triglyceridů v krvi (14, 15). Na druhé straně nízkotučné diety často způsobují zvýšení triglyceridů (16, 17).

Shrnutí

Nízkosacharidové diety jsou velmi účinné při snižování hladiny triglyceridů v krvi, což jsou tukové molekuly, které zvyšují riziko srdečních onemocnění.

5. Zvýšení hladiny „dobrého“ HDL cholesterolu

Lipoprotein s vysokou hustotou (HDL) se často nazývá „dobrý“ cholesterol. Čím vyšší je hladina HDL vzhledem k „špatnému“ LDL, tím nižší je riziko srdečních onemocnění (18, 19, 20).

Jedním z nejlepších způsobů, jak zvýšit „dobrou“ hladinu HDL, je jíst tuky. A jak víme, nízkosacharidová strava obsahuje mnoho tuku (21, 22, 23).

Není proto překvapující, že se hladiny HDL dramaticky zvyšují, pokud přijímáme méně sacharidů. Naopak mají tendenci se pouze mírně zvyšovat nebo dokonce snižovat v případě nízkotučné diety (24, 25).

Shrnutí

Nízkosacharidová strava má vysoký obsah tuku, což vede k impozantnímu zvýšení hladin „dobrého“ HDL cholesterolu v krvi.

6. Snížení hladiny krevního cukru a inzulínu

Low-carb a ketogenní diety mohou být také užitečné zejména pro osoby s diabetem a inzulínovou rezistencí, které postihují miliony lidí na celém světě (26, 27).

Studie dokazují, že snížení sacharidů drasticky snižuje hladinu cukru v krvi i inzulínu (28, 29).

U lidí s diabetem, kteří začínají dietu s nízkým obsahem sacharidů, se může ukázat téměř okamžitě potřeba snížit dávku inzulínu až o 50 % (30).

V jedné studii, během šesti měsíců, 95 % lidí s diabetem typu 2, snížilo svou medikaci (31).

Pokud užíváte léky na krevní cukr, před provedením změn v příjmu sacharidů, se poraďte se svým lékařem, neboť budete možná potřebovat upravit dávku tak, aby se zabránilo hypoglykémii.

Shrnutí

Nejlepším způsobem, jak snížit hladinu cukru v krvi a inzulínu, je snížením spotřeby sacharidů, které mohou léčit a případně i zvrátit diabetes typu 2.

7. Snížení krevního tlaku

Zvýšený krevní tlak nebo hypertenze je významným rizikovým faktorem pro mnoho onemocnění, včetně srdečních onemocnění, mrtvice a selhání ledvin.

Nízkosacharidová strava je účinným způsobem, jak snížit krevní tlak, který by měl snížit riziko těchto onemocnění a pomoci vám žít déle (32, 33).

Shrnutí

Omezení sacharidů vede k významnému snížení krevního tlaku, který by měl minimalizovat riziko mnoha běžných onemocnění.

8. Účinné proti metabolickému syndromu

Metabolický syndrom je stav, který je spojený s rizikem diabetu a srdečního onemocnění.

Ve skutečnosti je metabolický syndrom souborem příznaků.

Patří sem:

  • břišní obezita
  • zvýšený krevní tlak
  • zvýšená hladina cukru v krvi – nalačno
  • vysoké triglyceridy
  • nízká hladina „dobrého“ HDL cholesterolu

Nízkosacharidová strava je neuvěřitelně účinná při léčbě všech těchto pěti příznaků (34, 35).

Shrnutí

Stravování s nízkým obsahem sacharidů účinně zvrátí všech pět klíčových příznaků metabolického syndromu, což je závažný stav, který zvyšuje riziko srdečních onemocnění a diabetu 2. typu.

9. Vylepšení „špatné“ hladiny LDL cholesterolu

Lidé, kteří mají vysokou hladinu „špatného“ LDL, mají mnohem větší pravděpodobnost infarktu (36, 37). Důležitá je však velikost částic. Menší částice jsou spojeny s vyšším rizikem srdečních onemocnění, zatímco větší částice jsou spojeny s nižším rizikem (38, 39, 40).

Ukazuje se, že nízkosacharidové diety zvyšují velikost „špatných“ LDL částic a zároveň snižují počet celkových LDL částic v krevním oběhu (41).

Shrnutí

Když budete jíst dietu s nízkým obsahem sacharidů, zvětší se velikost „špatných“ částic LDL, což sníží jejich škodlivé účinky. Omezený přísun sacharidů může také snížit počet celkových LDL částic v krevním řečišti.

10. Účinné proti některým poruchám mozku

Váš mozek potřebuje glukózu. Pokud nejíte žádné sacharidy, glukózu produkují vaše játra z bílkovin.

Velká část vašeho mozku může také spalovat ketony, které vznikají při hladovění nebo když je příjem sacharidů velmi nízký. Jedná se o mechanismus ketogenní diety, který se již desetiletí používá k léčbě epilepsie u dětí, které nereagují na léčbu léky. V mnoha případech může tato dieta vyléčit děti z epilepsie (42). V jedné studii více než polovina dětí s ketogenní dietou zaznamenala více jak 50% snížení počtu záchvatů a 16 % bylo bez záchvatů (43).

Velmi nízký přísun sacharidů a ketogenní diety jsou nyní studovány i u dalších mozkových stavů, včetně Alzheimerovy choroby a Parkinsonovy choroby (44).

Shrnutí

Nízkosacharidové a keto diety se u dětí ukázaly jako prospěšné při léčbě epilepsie a jsou dále studovány v souvislosti s účinky i na jiné mozkové stavy.

Sečteno a podtrženo

Nejenže tyto diety mohou zlepšit váš cholesterol, krevní tlak a krevní cukr, ale také snížit chuť k jídlu, zvýšit hubnutí a snížit triglyceridy.

Pokud jste zvědaví a chcete posílit své zdraví, zkuste snížit příjem sacharidů.

Úspěšnost nízkosacharidového stravování se stalo i velkou inspirací pro sestavení Jídelníčků pro hubnutí. Knihy, která je plná báječných receptů a obsahuje třítýdenný plán, který zohledňuje nižší příjem sacharidů ve spojení s celkovým kalorickým příjmem.

 

Celý článek vznikl a byl inspirován anglickým originálem na Healthline.com, některé části jsou překladem daného článku. 

Jak užitečný pro vás byl tento článek?

Pro hodnocení klikněte na hvězdičky!

Průměrné hodnocení / 5. Hodnotilo:

Mrzí mě, že článek nebyl dostatečně užitečný

Pomůžete mi to napravit?

Top

11 MÝTŮ
O HUBNUTÍ

blank
x