Australská televize ABC TV Catalyst zveřejnila na youtube zatím nejlepší 20 minutové video které bylo na toto téma natočeno. Jmenuje se výmluvně “Toxic Sugar?”. Myslím, že není třeba překládat. Video je anglicky, ale doufám, že se dřív nebo později objeví titulkovaná verze.
Pokusil jsem ho shrnout a přidal své uštěpačné poznámky 🙂 (kurzívou) tučně a v nadpisech jsem vypíchl informace, které považuji za zásadní. Po dopsání zjišťuji, že jsem video v zásadě přeložil. Ne slovo od slova, ale to podstatné tu je. Umíte anglicky? Tak Play:
Neumíte anglicky, pak čtěte:
Jíte moc, cvičíte málo
Otřepaná fráze, kterou často slýcháváme až přesvědčíme sami sebe o její pravdivosti. Celý svět dnes zažívá epidemii obezity. To se všichni na planetě najednou přestali hýbat a začali přežírat? Zamyslete se nad tím.
Začneme se víc a dýl hýbat v naději, že shodíme nějaké to kilo. Jenže čím víc se hýbeme, tím máme větší hlad. Dostáváme se do začarovaného kruhu. Jsme v pasti a usuzujeme, že se musíme ještě víc hýbat a hladovět. To člověk dlouho nevydrží, co myslíte?
Podezřelým je cukr
Cukr má na svědomí všechna chronická onemocnění metabolismu, která momentálně známe. Proč je cukr tak toxický pro naše zdraví? V 70 letech, kdy začala být obezita na vzestupu nám řekli, že to je tukem v jídle. Začal kolotoč. Nové nízkotučné produkty, po kterých zhubneme. Časopisy i televize toho byly a do dnes jsou plné. Co je tučné je špatné. Pokud jídlo, které jíme nebude obsahovat tuk, nemůžeme být tuční. Tuk = jste tlustý. Nastartovala se nízkotučná revoluce. A kolotoč se točí dál.
Odeberte tuk
Zásadní problém s jídlem, ze kterého odeberete tuk je, že se nedá jíst. Nechutná, je to prostě hnus. Kdo by něco takového kupoval? A tak výrobci potravin přišli s jednoduchým řešením. Chuť přebijeme cukrem. Cukr se stal postupně součástí snad každého výrobku, který v supermarketech dnes pořídíme.
Zkuste si nají v obchodě dva identické produkty. Jeden nízkotučný a druhý tučný. Nízkotučný má klidně 6x víc cukru (sacharidů) než tučný.
To jídlo je skvělé
Přišli vědci a začali vymýšlet, ochucovat, cukrovat. Všechno chutná skvěle. Chutná to tak skvěle, že nemůžeme přestat jíst. To je totální výhra pro potravinářský průmysl. V polovině 90 let se kolotoč roztočil naplno a slazené nápoje začaly být prezentovány jako součást zdravého životního stylu. Americká kardiovaskulární asociace vydala doporučení vyměnit tučné za sladké. Chcete mít zdravé srdce a nízký cholesterol. Konzumujte místo tuků cukr, šťávy, med, bonbony a marmelády. A nám to tak chutná. Výsledek? 60% celosvětové populace má nadváhu nebo obezitu. Množství lidí s cukrovkou se ztrojnásobilo. Náhoda? Nebo nám někdo špatně poradil? Produkty, které se prezentují jako zdravá strava a pyšní se razítky všech možných zdravotnických organizací, jsou nízkotučné a obsahují víc cukru, než si myslíme. Většinou stačí mrknout na obal a nutriční hodnoty.
stáhněte si zdarma ukázku knihy
JAK TUKY PÁLIT A NEUKLÁDAT
U nás budiž příkladem oblíbené “Vím co jím”. Opravdu to víte? Dáváte k snídani cereálie? Ty Dobré z ovsa kakaové se pyšní nálepkou “Vím co jím”. Necelých 5% tuku. Krásných 76% sacharidů. To je pro mě cukr. Inzulinová bomba. Nemusí se jednat o sladký cukr ve formě fruktózy. Fruktóza je jen jedna molekula, která dělá cukr sladkým. Sice ta nejnebezpečnější, ale ne jediná.
Podívejte se jaké formy cukru existují
Zkuste “dobré z ovsa kakaové” posnídat a pozorujte, jak rychle dostanete hlad. Budete rádi, když vydržíte do oběda. To není jídlo k snídani, ale maximálně forma dezertu. Něco, co si dopřeji opravdu výjimečně. No nic, popojedem, zpět k videu…..
Cukr je všude
Je i tam kde ho rozhodně nečákáme. V kečupech, v omáčkách, v mase na hamburgery. Každá zpracovaná potravina obsahuje určité množství cukru. Miliony let jsme se vyvíjeli a jedli úplně jinou stravu, na kterou se tělo adaptovalo. Dnes nám supermarkety nabízí naprosto něco jiného, než na co je tělo zvyklé.
Pokud se nepřetržitě ládujeme sacharidy, máme neustále vysokou hladinu inzulinu a to vede k nepřetržitému ukládání tuků.
Přečtěte si proč je klíčem k hubenému tělu citlivost na inzulín.
Pokud jde o podkožní tuk, ten co máme těsně pod kůží, tak to není zas takový problém. Zdravotní problémy nastávají s vysokým množstvím orgánového (viscerálního) tuku. Můžeme být hubení, ale pořád mít vysoké množství orgánového tuku.
40% procent hubených lidí má příznaky metabolického onemocnění. 20% obézních lidí má zdravý metabolismus.
Být hubený, neznamená vyhnout se nemocem spojených s metabolickými problémy. Jaká to jsou?
-
cukrovka
-
hyperlipoproteinemie
-
ateroskleróza
-
kardiovaskulární choroby
-
dna
-
osteoporoza
-
osteomalacie
-
fenylketonurie
To vše nás může potkat i když jsme hubení a konzumujeme nadměrné množství cukru ve všech jeho formách.
Cukr je jednoduchý sacharid tvořený dvěmi molekulami, glukózou a fruktózou. Z glukózy se tvoří tuk pod kůží z fruktózy se tvoří orgánový tuk (jaterní tuk).
Pokud máme velké množství jaterního tuku většinou končíme s metabolickým syndromem. Játra nefungují správně a slinivka břišní musí produkovat víc inzulínu. To způsobuje hypertenzi (vysoký krevní tlak). Výrazně se zvyšuje riziko rakoviny. Máme šanci onemocnět demencí a samozřejmě dostat infarkt.
Vysoká konzumace cukru zrychluje stárnutí
Když dáte na grilovaný stejk barbecue omáčku (rozuměj cukr), maso ztmavne rychleji. Stejně tak tmavne (stárne) i naše tělo. Rychleji.
Dali jste si dnes sklenici fresh džusu? Stárnete 7x rychleji.
Fruktozu máme spojenou většinou jen s ovocem. Jak pro nás může být nebezpečná, vždyť je ve zdravém ovoci? Když si dáte k večeři sklenici čerstvého jablečného džusu, který pro jistotu vyrobíte sami doma, tak na výrobu spotřebujete 5 jablek. Kdybyste snědli 5 jablek, asi se už nepustíte do večeře. Co myslíte? Přípravou džusu odeberete veškerou vlákninu, kterou jablka obsahují a která má za úkol:
-
Zpomalit vstřebávání fruktózy do těla a tím:
-
Snížit produkci inzulinu v souvislosti s přijímaným cukrem
-
Zasytit
-
Dodat tělu potřebné vitamíny
Žádná vláknina, žádný pocit nasycení, inzulin letí raketovou rychlostí nahoru a jde se baštit večeře.
Nestačilo? Přitvrdíme
V těle máme hormon Ghrelin (hormon hladu). Když nejsme najedení, hladina ghrelinu stoupne a řekne mozku, že je potřeba se najíst. Najíme se a hladina ghrelinu klesne. Když konzumujeme cukr, fruktóza nemá vliv na ghrelin, ten neřekne mozku, že něco jíme. Hladina ghrelinu se nezmění. Máme neustále hlad.
Jsme tlustý, trpíme nemocemi, citíme se špatně, zajdeme za doktorem, všechno mu vyklopíme. Pane doktore, co dělám špatně? Moc jíte a málo se hejbete. Strava musí být vyvážená.
Co to je proboha za frázi “Strava musí být vyvážená” To si jí mám vážit? Jo jasně. Počítej kalorie, važ si porce. Tak tím zabijeme ten zbytek volného času co máme. Jak dlouho nás to asi bude bavit?
Co obézní 6ti měsíční děti? Co právě narozené obézní děti? Moc jí a necvičí? To je taky budeme obviňovat za to, že jsou obézní v 6ti měsících?
Konzumace tuku se za posledních 30 let nezměnila
Obezita je na vzestupu. Konzumace sacharidů je na maximu. Cokoli co zvýší hladinu inzulinu povede k ukládání tuků v těle.
Většina dietologů vám řekne, ať si hlídáte kalorie. Protože to je všechno o vybalancované energii. Přijaté kalorie versus vydané kalorie. Kalorická rovnováha. Jenže tělo metabolizuje různé kalorie různě.
Proto nemám tradiční dietologii moc v oblibě. Můžete sníst 5000 kalorií za den a nepřibrat ani co by se za nehet vešlo. Můžete sníst 5000 kalorií denně a přibrat 11 kilo za měsíc ani nemrknete.
Podívejte se jak je možné sníst 5000 kalorií a nepřibírat
Když jíme bílkoviny (např. stejk) tělo potřebuje 2x víc energie na jeho metabolizaci než když jíme sacharidy (např. chleba). Tělo jednoduše spálí výrazně víc energie, když metabolizuje bílkoviny ve srovnání se sacharidy a trvá mu to také mnohem déle.
Kalorie nejsou stejné. 1 kalorie z cukru není to samé jako 1 kalorie z vepřového masa.
Studie prokázaly, že cvičení nemá v zásadě žádný efekt na hubnutí. Cvičení dělá lidi hladové.
Spálené kalorie cvičením způsobí, že tělo začne vysílat do mozku signály hladu a my se jdeme najíst. Tělo ví, že cvičením ztrácíme energii a tak přirozeně zareaguje a zpomalí metabolismus. Tak jsme se po tisíce let vyvíjeli a jedná se o jednoduchý mechanismus přežití.
97% lidí, co zhubnou, váhu naberou během 5ti let zpět.
Sakra mám před sebou ještě 3 roky :-), naštěstí mi jde zatím váha spíš dolu než nahoru.
Cvičení má velice pozitivní vliv na naše zdraví, a je tak z pohledu lékařů důležitější než hubnutí.
Minimalizujte příjem sacharidů, hubnutí se dostaví samo. (Dr. Robert H. Lustig)
Pak se začnete cítit dobře, získáte víc energie, budete se chtít i víc hýbat a hubnete.
Dostat se do cukrové pasti je velice jednoduché. Čím víc cukru sníte, tím víc ho chcete. MRI skenery mozku ukázaly, že cukr zasahuje místa spojená s odměňováním, která jsou úplně stejně ovlivňována nikotinem, alkoholem, nebo kokainem. Cukr splňuje stejná kritéréria jako alkohol a nikotin. Stejně tak by měl být regulovaný.
Někteří experti tvrdí, že démonizujeme cukr stejně, jako jsme v 70 letech démonizovali tuk. Povede to jen k dalším problémům. Strava musí být vyvážená. Už zase ta super fráze.
Přesto se australská zdravotnická organizace přiklonila k názoru Dr. Lustiga a spustila celonárodní kampaň na snížení množství cukru a vydali nová výživová doporučení pro jeho výrazné omezení.
Do teď každá generace měla delší život než ta předchozí, ale podle predikcí ho současná mít delší nebude a viníkem je obezita.
Je vaše strava založena na sacharidech (cukrech), rozhodli jste se je omezit a nevíte co jíst? Chcete se dozvědět jak správně cvičit abyste podpořili hubnutí a neměli hlad? Přijďte na kurz, kde všechno probereme. Ukážu vám jaké jsou možnosti. Jsem zastáncem minimalismu a tak hledám jednoduchá řešení. Co je komplikované, většinou nefunguje. Dozvíte se i jak je možné jíst sacharidy a nepřibírat. Co si budeme povídat, představa, že se už nikdy nedotknete rohlíku, je hlavně ze začátku pro většinu lidí nepřijatelná. Nakonec to ale bude stejně jen na vás. Buď se rozhodnete změnit stravovací návyky a životní styl, nebo ne. To za vás já, ani nikdo jiný neudělá. Jste připravený do toho šlápnout? Tak přijďte, bude to i zábava.
Líbilo se? Tak článek lajkněte, budu mít radost 🙂
Sledujte FitPlan.cz na Facebooku (like / Líbí se mi), nebo na Twitteru (Follow) a dozvíte se o nových příspěvcích jako první. Mezi tím si můžete stáhnout zdarma e-book s dalšími 11 mýty o hubnutí.
Jak užitečný pro vás byl tento článek?
Pro hodnocení klikněte na hvězdičky!
Průměrné hodnocení / 5. Hodnotilo:
Mrzí mě, že článek nebyl dostatečně užitečný
Pomůžete mi to napravit?
Díky moc za zpětnou vazbu