Tloustne se po alkoholu?

Má alkohol vliv na přibírání na váze? Můžete si dát drink nebo dva a přitom hubnout? Pokud si občas dáte skleničku stojí za to číst dál.

Tloustneme po pití alkoholu?

Hned z kraje vám prozradím, že alkohol není to po čem tloustneme. Nicméně konzumace alkoholu u většiny lidí vede k přibírání na váze, pokud nerozumí jeho charakteristice a jak je v těle metabolizován.

Alkohol se po požití převede v játrech na acetát (octan). Acetát se následně oxiduje na oxid uhličitý a vodu.  Z toho důvodu není skutečným důvodem alkoholu ukládání do tuků respektive jeho přeměna na tuky. Co se ve skutečnosti v těle děje je, že alkohol potlačuje oxidaci tuků – znemožňuje tak mobilizovat tuk, když je v těle přítomen alkohol.

Pitím alkoholu po/při jídle potlačíte oxidaci tuků. To znamená, že konzumace alkoholu bude brzdit mobilizaci mastných kyselin v těle. Dříve než dojde k spalování tuků, musí tělo oxidovat alkohol. Ten dostane přednost před bílkovinami, sacharidy a tuky. Alkohol obsahuje 7 kalorií na gram, to je více než sacharidy a bílkoviny, které obsahují 4 kalorie na gram a méně než tuk, který má 9 kalorií na gram.

1 dcl červeného vína má asi 10 gramů alkoholu = 70 kalorií. Aby došlo v těle ke spalování tuků musí nejdříve oxidovat 70 kalorií z alkoholu.

Konzumace alkoholu podporuje citlivost na inzulín aniž by došlo k ovlivnění hladiny tělesného tuku. Z důvodů, které zatím nejsou přesně známy, mírná konzumace alkoholu má skutečně pozitivní vliv na citlivost těla na inzulín. Díky zlepšení citlivosti, umožníme tělu udržovat lepší hladinu glukózy v krvi, což vede k vytvoření lepšího prostředí pro spalování tuků.

Mírná konzumace alkoholu (maximálně 450 ml červeného vína denně), nemá vliv na změnu podkožního a orgánového tuku, stejně jako na tělesnou hmotnost. To je 40 g alkoholu – což znamená, dvě skleničky denně, bez váhového přírůstku. Velice střídmé pití alkoholu tak nemá podle studií vliv na tloustnutí.

Pití alkoholu má jisté zdravotní výhody, přesto musíme mít na paměti několik věcí:

  • alkohol stále obsahuje kalorie, musíte tedy vyvážit kalorický příjem minimálně stejným  kalorickým výdejem. Přijaté kalorie z alkoholu sice tělo neuloží jako tuk, musí je ale nejdříve oxidovat aby mohlo spalovat tuky.
  • Pokud se chystáte pít alkohol, jezte zdravé jídlo – nejlépe takové, které má nízký obsah tuku a vysoký obsah bílkovin. Omezte příjem sacharidů na minimum. Alkohol tělo musí oxidovat dříve než dojde řada na další přijaté zdroje energie.
  • Nedovolte aby konzumace alkoholu vedla k přejídání. To je totiž hlavní příčina nadváhy. Pokud nejste schopni kontrolovat konzumaci jídla při pití alkoholu, bylo by dobré zvážit omezení příjmu alkoholu.
  • Konzumujte pouze alkohol, který obsahuje minimální množství cukru. Vsaďte na suchá vína a kvalitní destiláty. Dobré je také míchat alkohol s vodou. Pivo není dobrá volba. Obrovské množství sacharidů z obilovin, které pivo obsahuje tělu neudělá dobře.
  • Nic nepřehánějte. To že je sklenička vína zdravá neznamená, že je zdravá i celá lahev.

Takže tloustne se po konzumaci alkoholu?

Ano i ne. V kombinaci se zdravou stravou může být alkohol prospěšný fyzicky i psychicky. Sám o sobě vás alkohol neudělá tlusté, nicméně v kombinaci s nezdravým jídlem skoro okamžitě zastavujete úbytek tuku, nebo dokonce na váze přibíráte. Myslete na to až zase budete pít. Alkohol by se měl stát vaším přítelem při zbavování se tuků, ne nepřítelem.

Líbil se vám tento článek? Chcete se dozvědět o dalších?

Sledujte FitPlan.cz na Facebooku nebo na Twitteru a dozvíte se o nových příspěvcích jako první. Mezi tím si můžete stáhnout zdarma e-book 11 mýtů o hubnutí a zdravém životním stylu.

stáhněte si zdarma ukázku knihy

JAK TUKY PÁLIT A NEUKLÁDAT

Jak užitečný pro vás byl tento článek?

Pro hodnocení klikněte na hvězdičky!

Průměrné hodnocení / 5. Hodnotilo:

Mrzí mě, že článek nebyl dostatečně užitečný

Pomůžete mi to napravit?

Top

11 MÝTŮ
O HUBNUTÍ

blank
x