Stravovací mýty, které jen tak nevymřou

Mýty se šíří ve společnosti neustále. V oblasti zdravého životního stylu, hubnutí a fitness jich je víc než dost. Pro průměrného člověka, který se snaží zhubnout je to dost frustrující. Já mám mýty rád, protože se dají vyvracet a je o čem psát 🙂  Tady je několik mýtů, které byly, jsou a asi ještě nějakou dobu budou.

Organic/Bio se  automaticky rovná zdravé

Rozhodně ne.

Ekologické produkty se poslední dobou objevují všude. Bohužel výrobcům potravin se zase podařilo najít způsob jak ze zdravého jídla udělat zpracovanou potravinu a vydávat ji za bio/organic produkt. Důležité je si uvědomit, že zpracovaná potravina je prostě nezdravá bez ohledu na to jestli je vyrobena z bio produktů nebo ne.  Jezte celá potraviny a pokud si to můžete dovolit, sáhněte po nezpracovaných organických / bio potravinách. Organické/bio pečivo vyrobené s organickými cukrů a mouky je sice označované jako bio/organic, ale je to zpracovaná potravina.

Důležitá je frekvence jídel

Není

Kolik jídel za den by člověk měl jíst aby zhubnul? Nemusíte přemýšlet, ani odpovídat. Je to chyták. Ve skutečnosti na množství jídel během dne vůbec nezáleží. Lidem se podařilo zhubnout stejně úspěšně, ať jedli jedno jídlo denně, nebo 8 jídel denně. Mnoho studií prokázalo, že v souvislosti s hubnutím neexistuje žádný rozdíl v tom jak pravidelně jíme. Nemá cenu řešit, jestli jíst častěji nebo méně často (1) (2). Zvolte si frekvenci jídel, která nejlépe vyhovuje vám, tak abyste vyhladovělí neběhali po fastfoodech a nejedli zpracované nezdravé jidlo. Frekvenci jídel je nejlepší přizpůsobit svému životnímu stylu. Hladovět 2-4 hodiny, než dojedeme domu, kde si dáme zdravé jídlo, nás nezabije. Mnohem důležitější, než frekvence jídel je vypěstovat si zdravé stravovací návyky.

Nasycené tuky škodí

Neškodí

Nasycené tuky jsou démonizovány jak to jde a mnoho lidí je přesvědčeno, že způsobují kardiovaskulární onemocnění. Opět existuje dostatečné množství studií, které dokazují, že to není pravda. Rziko kardiovaskulárního onemocnění v souvislosti s nasycenými tuky neexistuje (3).

Nasycené tuky poskytují tělu mnoho výhod. Zlepšují imunitní systém, buněčnou integritu a pomáhají při vstřebávání vitamínů rozpustných v tucích.

Přečtěte si víc o různých druzích tuků a jaké jsou pro tělo skutečně škodlivé.

Správné jídlo před/po cvičení je velice důležité

Není

stáhněte si zdarma ukázku knihy

JAK TUKY PÁLIT A NEUKLÁDAT

Na každém kurzu: “Jak pálit tuky a neukládat je” se mě někdo zeptá jestli je lepší jíst před nebo po cvičení. A já vždycky odpovídám, že to je jedno. Strava před/po cvičení při spalování tuků nehraje roli. Existuje skupina zastánců stravování se před tréninkem a druhá, která zastává stravu po tréninku. Obě trvdí, že bysme měli jíst sacharidová jídla s vyšší glykemickým indexem, protože po tréninku se energie přenese do svalů, kde je jí potřeba.

Pro normálního člověka, který chce mít jen sílu, cítit se fit a být zdravý je podobné stravování zbytečné. Dojde k doplnění glykogenových zásob a budeme je muset vyčerpávat jindy a jinak. Při silovém tréninku tělo většinou využívá kreatin a fosfáty, takže zásoby glykogenu nevyčerpává. Řešit stravu před/po tréninku má smysl v případě že se věnujete sprintům, nebo HIIT tréninkům. V každém případě bych to nepřeháněl a dokud nebudete honit posledních pár kilo je to jedno. Pokud stravu před/po tréninku řešíte, dejte si ovoce, nebo mléčné plnotučné produkty. Případně obojí. Jestli to bude před nebo po tréninku je už jedno. Sprinty i HITT jsou časově tak krátké, že nemá cenu řešit zda se najíme před nebo po tréninku.

Kalorie jsou rozhodujícím faktorem při hubnutí

Nejsou

Hubnutí není v první řadě o kaloriích. Kalorický příjem je do určité míry důležitý, ale není tím nejdůležitějším při vyváženém energetickém příjmu a výdeji. Problém je, že kalorie z cukru, není to samé jako kalorie z bílkoviny. Můžete sníst přes 5000 kcal denně a nepřibrat, stejně jako můžete sníst 5000 kcal a denně a ztloustnoust jak sud.  Každou kalorii tělo metabolizuje různě. Takže můžete příjímat víc kalorií než je vám doporučováno a přesto hubnout.

Různé makroživiny na tělo působí různě a mají jiné termogenní účinky. Rozdílně ovlivňují metabolismus a tělesné hormony. Kalorie prostě není kalorie. Jsou různé a je nutné to mít na paměti.

Přijďte si popovídat o tom jaké kalorie jsou pro vás nejlepší.

Žádné trans tuky znamená bez trans mastných kyselin

Ne vždy

Obchodníci se snaží nezdravé látky a živiny v jídle zamaskovat jak to jde. Různě zaokrouhlují, nebo přejmenovávají již známé přísady na jiné s označením, kterému nikdo nerozumí. Vyznat se tak ve složení produktů je nadlidský výkon a všem těm látkám v potravinách už dnes nerozumí ani odborníci.

To je další důvod proč je nejjednodušší vyhnout se zpracovaným potravinám. Snížíte tak riziko, že koupíte něco na první pohled zdravého, ale skutečnost bude jinde.

Jíst zdravě je drahé

Ne, není

Většina lidí si myslí, že jíst zdravě je drahé. Není to pravda z několika důvodů.

Když začnete jíst zdavě a vyřadíte nezdravé, zpracované potraviny, po čase zjistíte, že toho nesníte tolik jako dřív. Dáte tělu jen ty látky, které potřebuje a nemusíte do něj cpát vše ostatní, co většinou uloží do tuků, nebo vyloučí.

Další věc je jednostranný pohled na cenu. Lidé si neuvědomují, že špatné stravování se z laciných produktů jim jen zhorší zdraví, za jehož “opravu” budou muset v budoucnu zaplatit možná víc než si myslí. Ze špatného jídla jste unavení, nemáte energii a nemáte tak ani možnost vydělat si na zdraví a kvalitní jídlo. To co většina lidí kupuje za pár drobných se dost dobře nedá nazývat jídlem. Je to splácanina chemických látek bez jakékoli výživové hodnoty, která jídlo jen připomíná.

Zdraví máme jen jedno a je potřeba si uvědomit, že západní medicína léčí následek, nikoli příčinu. Jídlo má na tělesné zdraví i to jak se cítíme větší vliv, než si myslíme.

Líbilo se?

Sledujte FitPlan.cz na Facebooku (like / Líbí se mi), nebo na Twitteru (Follow) a dozvíte se o nových příspěvcích jako první. Mezi tím si můžete stáhnout zdarma e-book s dalšími 11 mýty o hubnutí.

Jak užitečný pro vás byl tento článek?

Pro hodnocení klikněte na hvězdičky!

Průměrné hodnocení / 5. Hodnotilo:

Mrzí mě, že článek nebyl dostatečně užitečný

Pomůžete mi to napravit?

Top

11 MÝTŮ
O HUBNUTÍ

blank
x