Proč může být obtížné hubnout 1kg týdně?

Už jste možná slyšeli, že hubnout bezpečně znamená snižovat hmotnost v rozmezí od 0,5 kg – 1kg za týden. Kdo by chtěl hubnout půl kila za týden, když může mít celé kilo a více?

Kdybych se zeptal 100 lidí, kolik by chtěli týdně zhubnout a dal jim na výběr z těchto možností, valná většina se přikloní k 1kg za týden. Je to realistické pro každého?

Je možné dlouhodobě hubnout 1kg nebo více za týden?

Mnoho lidí si stanový cíl, že do akce/termínu zhubnout XY kilo a chtějí vědět, zda je to reálné. Pokud se pohybují v realistických číslech, odpověď by byla vždy ano, jenže problém je jinde.

Podobné cíle jsou schopni dosáhnout především trénovaní lidé, kteří mají zkušenosti s dietami a ví jak a na co jejich tělo reaguje. Pro průměrného člověka, který nikdy nic podobného nezkusil je hubnutí trnitá cesta plná pokusů a omylů. Proto by měl své očekávání snížit na polovinu. Zajistí mu to dosažení realistického cíle buď v termínu nebo dokonce o něco dříve.

Důležitý je výchozí stav

Člověk, který začne hubnout a má vysoké procento tělesného tuku, řekněme nad 30% může bez problému shodit 1kg a více za týden. V tomto případě se nejedná o nic nereálného. Ve skutečnosti může ze začátku hubnout klidně 2 až 2,5 kg za týden. Člověk, který má lehkou nadváhu, nemá  šanci podobných výsledků dosáhnout. Nicméně vše záleží na několika faktorech. Omylem je domnívat se, že tím hlavním je hmotnost.

Jako výchozí bod použijte procento tělesného tuku ne svou hmotnost

Většina cílů je svázána s tělesnou hmotností. Chcete zhubnout 10 kg, nebo 5 kg za měsíc. Mnohem lepší je nastavit si cíl v množství tělesného tuku, kterého se chcete zbavit. Ukažme si to na příkladu ženy, která váží 68kg a má 20% tělesného tuku. V přepočtu na kila je to kolem 13,5kg tuku (68kg * 20%). Cílem je shodit 4,5-5 kg za 5 týdnů tempem kolem 1kg za týden.

To je velmi vznešený cíl a také velice obtížně dosažitelný.

Proč to je tak těžké?

Kdyby si chtěla udržet aktivní tělesnou hmotnost (hmotnost těla bez tuku) 54,5 kg (68kg – 13,5 kg tuku) a zhubnout o 4,5kg pouze na tělesném tuku, dostala by se na čistou tělesnou hmotnost 54,5kg plus 9kg tuku (13,5kg tuku původní mínus 4,5kg tuková ztráta). Její nová hmotnost by byla 63,5 kg při 14% tělesného tuku. Ztráta 6% tělesného tuku za 5 týdnů by byla naprosto úžasná tělesná  transformace. Takových výsledků bohužel dosahují jen dobře trénovaní jedinci.

Mnohem jednodušší by bylo stanovit si cíl v % tělesného tuku. Dobrým vodítkem je ztráta 0,5-1% tělesného tuku za týden. Pokud se  vám podaří shodit 1% tělesného tuku za týden, děláte výborné pokroky. Pro většinu lidí je mnohem realističtější 0,5% tuku za týden.

Pojďme se znovu podívat na náš příklad s cílem zbavit se 0,5% tuku týdně.

stáhněte si zdarma ukázku knihy

JAK TUKY PÁLIT A NEUKLÁDAT

Počáteční hodnoty jsou 68kg při 20% tělesného tuku. Chceme-li se zbavit 0,5% tuku každý týden po dobu 5 týdnů mělo by se naší fiktivní postavě podařit zhubnout o 2,5% tělesného tuku (0,5 * 5týdnů).

Výsledná hmotnost, při udržení si aktivní tělesné hmotnosti (hmotnost těla bez tuku) na 54,5 kg plus 17,5 % tělesného tuku,  by za 5 týdnů měla být přibližně 65,5kg. To je o 2,5kg méně než před 5ti týdny. Ženě se tak týdně podařilo zhubnout 0,5kg tuku.

Proto se musíte zaměřit na měření tělesného tuku

Nyní je náš scénář už mnohem realističtější. Taková ztráta hmotnosti je dosažitelná pro většinu lidí. Pro začátek si můžete za pár drobných pořídit jednoduchý metr na měření tělesného tuku (Body Fat Calipers). Nevím zda se prodává i u nás. Pokud ho někdo objevíte, dejte mi vědět.

S tímto jednoduchým nástrojem se dozvíte o vašem těle víc než si myslíte. Tento metr vám bohužel neřekne rozdíl v množství tuku a svalové hmoty. K tomu slouží složitější a dražší přístroje. Pokud do sebe chcete investovat, pořiďte si jednoduchou váhu, která měří i svalovou hmotu. Osobně mám rád váhy Omron: http://www.zbozi.cz/?q=OMRON+BF511
S naměřenými hodnotami teprve můžete začit stanovovat reálné cíle, chytře upravovat svůj jídelníček a cvičební program.

Buďte chytří, při stanovování realistických cílů a jejich dosažení bude reálné. Dosažením cíle posílíte svou motivaci a můžete pokračovat. Když si stanovíte cíl špatně, často nad sebou zlomíte hůl a přijdete o motivaci, která je při hubnutí tak důležitá. Hubnutí je vlastně mentální hra, a rozdíl mezi úspěchem a neúspěchem může být právě ve stanovení si reálného cíle.

Zaujal vás článek? Sledujte FitPlan.cz na Facebooku nebo na Twitteru a dozvíte se o nových příspěvcích jako první. Mezi tím si můžete stáhnout e-book 11 Mýtů o hubnutí a zdravém životním stylu.

 

Jak užitečný pro vás byl tento článek?

Pro hodnocení klikněte na hvězdičky!

Průměrné hodnocení / 5. Hodnotilo:

Mrzí mě, že článek nebyl dostatečně užitečný

Pomůžete mi to napravit?

Top

11 MÝTŮ
O HUBNUTÍ

blank
x