Měli bychom jíst bezlepkovou stravu?

Jestli jste ještě neslyšeli o bezlepkové dietě, tak jste přibližně sto let za opicemi. Bez urážky. Jde o to, že dnes jsou blogy o zdravém životním stylu, o vaření, Pinterest a další internetové zdroje plné receptů označených nálepkou “bez lepku” a tak nějak to pro všechny automaticky znamená “zdravé jídlo”. Obchody jsou plné bezlepkových potravin. bezlepkové sušenky, bezlepkové těsto na palačinky, bezlepkové housky na hamburgery, bezlepkový toaletní papír, no dobře ten už ne. I Lady Gaga se nechala slyšet, že bezlepkovou dietou se zbavíte nadváhy. Jsem si jistý, že spousty vás zajímá, zda se jedná o další marketingový trik výrobců potravin, nebo něco, co by nás mělo zajímat?

Co je lepek a je důvod se mu vyhýbat?

Lepek je protein vyskytující se v pšenici, ječmenu, žitě, sladu a tritikale. Lepek také najdete v mnoha dalších potravinách, kde se používá jako zahušťovadlo, nebo k dochucení jídla. Jeden z důvodů, který se často používá proti lepku je nárůst pacientů s celiakií, což je autoimunitní porucha, při které zjednodušeně řečeno lepek poškozuje střeva. Tento nárůst byl zaznamenán především v USA, ale již se projevuje i u nás. V USA odhadem jeden občan ze 100 musí držet bezlepkovou dietu. Dalších přibližně 6% je citlivých na lepek, a celiakie se u nich může rychle projevit. Příznaky celikalie a citlivost na lepek se projevuje křečemi v břiše, bolestmi kloubů, chronickými průjmy nebo únavou. U osob s celiakií pak dochází k poškození střev a podvýživě, protože jejich tělo není schopno absorbovat určité živiny během trávícího procesu.

Pomůže mi bezlepková dieta při hubnutí?

Bezlepková dieta může mít vliv na snížení vaší váhy. Příčinou je ale často snížení množství přijímaných sacharidů. I na bezlepkové dietě je možné hodně přibrat, především pokud přijímáte velké množství produktů označených jako “bez lepku”. Výrobci nahrazují lepek cukrem a špatným tukem pro lepší chuť jídla. Další problém je nedostatek vlákniny. Tu je potřeba přijímat především ze zeleniny a ovoce.

Pokud se zbavíte bezlepkových produktů a nenahradíte je jinými s nálepkou “bezlepkové”, samozřejmě máte vysokou šanci, že zhubnete. Začnete totiž více konzumovat potraviny jako je ovoce, zelenina, maso a zdravé tuky. Není to vyřazení lepku, co vám pomáhá hubnout. Vyhýbáním se produktů s lepkem hlavně snížíte příjem sacharidů, cukrů a špatných tuků. Prostě jíte zdravěji. Takže ne lepek, ale změna stravovacího jídelníčku směrem k lepším a zdravějším potravinám.

Je to stejné jako s vegetariánstvím. Vegetariání nejsou hubení proto, že nejí maso, ale proto, že mají vyšší přísun zdravé potravy, kterou je zelenina a ovoce.

Život bez lepku

Pokud patříte mezi lidi, které trápí problémy spojené s lepkem, nebo si myslíte že jídlem bez lepku snížíte váhu, jednoduše tím, že začnete kupovat potraviny označené jako bezlepkové, mám pro vás špatnou zprávu. Budete do sebe ládovat vysoce kalorická, nízko výživová jídla, po kterých na váze přiberete a zdravotní stav se vám pravděpodobně pomalu a jistě zhorší.

Je to celkem jednoduché, jezte normální a čerstvé jídlo jako je ovoce, zelenina, maso a mořské plody, ořechy, olivový olej a jiné zdravé tuky, mléčné výrobky. Pokud máte občas chuť na chleba, těstoviny, nebo sladkosti, můžete péct z kokosové mouky, mandlové mouky nebo rýžové mouky.

Vyhněte se potravinám kde je základ obilí, sojovým omáčkám, pivu, samozřejmě rychlému občerstvení, zpracovaným a baleným potravinám.

Líbí se vám tento článek? Chcete se dozvědět o dalších?

Sledujte FitPlan.cz na Facebooku nebo na Twitteru a dozvíte se o nových příspěvcích jako první. Mezi tím si můžete stáhnout zdarma e-book 11 mýtů o hubnutí a zdravém životním stylu.

Jaký je váš názor na hubnutí bezlepkovou dietou?

Podle mě, slušný základ zdravé stravy, jen nejde o lepek. Co myslíte? Podělte se o své zkušenosti v komentářích.

stáhněte si zdarma ukázku knihy

JAK TUKY PÁLIT A NEUKLÁDAT

Jak užitečný pro vás byl tento článek?

Pro hodnocení klikněte na hvězdičky!

Průměrné hodnocení / 5. Hodnotilo:

Mrzí mě, že článek nebyl dostatečně užitečný

Pomůžete mi to napravit?

Top

11 MÝTŮ
O HUBNUTÍ

blank
x