Současné konvenční názory VS přirozený vývoj a evoluce

Přibližně před rokem jsem přeložil a nikdy nepoužil část  e-booku z  marksdailyapple.com. Je zaměřený na primální paleo a Mark ho nabízí zdarma ke stažení. Je to delší, ale určitě zajímavé čtení. Pokud umíte anglicky sáhněte raději po originálu. Je kompletní a nemusíte číst upravený překlad 🙂 Tak pojďme na to:

Primal Blueprint

Chci vás poprosit, abyste zapomněli vše, co si myslíte, že víte o zdravé stravě, cvičení a zdravém životním stylu. Dnešní doba nám dává k dispozici stresující množství informací, konvenčních mouder a názorů, které jen komplikují a manipulují vaší snahu o správnou věc: jíst zdravě, efektivně cvičit, mít kontrolu nad hmotností vlastního těla a vyhnout se naprosto běžným zdravotním problémům jako je obezita, artritida, poruchy trávení, nespavost, diabetes, nemoci srdce a rakovina.

V tomto článku se budu snažit přeformulovat současné názory. Pokuste se přestat myslet konvenčně, otevřete svou mysl. Zamyslete se nad přirozeným vývojem lidského těla a evolucí.

ObilovinyObiloviny – pšenice, rýže, kukuřice, chléb, rohlíky, těstoviny atd.

Současný konvenční názor:
Základní potraviny pro zdravou výživu. Pravidelnou konzumaci doporučují vlády i řada odborníků. Poskytují hlavní zdroj energie pro svaly. Preferujte celozrnné produkty, mají více vlákniny a lepší nutriční hodnoty.

Přirozený vývoj, evoluce:
Největší chyba v historii lidstva (UCLA evoluční biologie Jared Diamond). Zvyšují nepřirozeně hladinu inzulínu v těle, to vede k nadměrnému ukládání tuků v těle a srdečním chorobám. Jsou alergenní a potlačují imunitu. Jejich nutriční hodnoty jsou mnohem nižší než u rostlinných a živočišných produktů. Celozrnné produkty jsou ještě horší v důsledku zánětlivých vlastností, obsahující rušivé látky pro trávící systém a nadměrné množství vlákniny.

Nasycené tuky - slaninaNasycené živočišné tuky

Současný konvenční názor:
Přijímat pouze v omezeném množství. Hrozí srdeční choroby. Jíst tuk = být tlustý. Nahraďte nasycené tuky jako je maso, tučné mléčné výrobky, sádlo, polynenasycenými mastnými kyselinami, jako jsou například rostlinné oleje.

Přirozený vývoj, evoluce:
Minimální, ale podle posledních průzkumů spíše žádný vztah k srdečním chorobám. Měly by být hlavním zdrojem kalorií v přijímané potravě. Nasycené živočišné tuky byly hlavním pohonem člověka po dobu evolučního vývoje (dva miliony let). Podporují efektivní fungování tukového metabolismu. Díky nim dochází k přirozené kontrole váhy a stabilizaci energetické hladiny v těle.

Hlavním rizikovým faktorem srdečních chorob je metabolický syndrom, který způsobuje nadbytek polynenasycených mastných kyselin, nedostatek Omega-3 kyselin, vysoký obsah karbohydrátů (sacharidy) zvyšujících produkci inzulínu a stresující životní styl.

CholesterolCholesterol

Současný konvenční názor:
Přísně omezit příjem nebezpečných potravin. Zvýšená hladina cholesterolu = riziko srdečního onemocnění. Berte léky obsahující statiny a omezte příjem živočišné potravy, především vajec. Zvažte pravidelné užívání léků se statiny, pokud se v rodině vyskytují srdeční nemoci.

Přirozený vývoj, evoluce:
Hlavní příjem živin pro váš metabolismus. Minimální, nebo žádný význam pro riziko onemocnění srdce. (Framingham and Nurses Zdravotní studie). Nebezpečné pouze v případě oxidace nebo při zánětu. K tomu často dochází špatnou stravou a nevhodnými cvičebními návyky. Statiny mohou mít katastrofální vedlejší účinky. Jejich prospěch je minimální, pokud vůbec nějaký.

blank

stáhněte si zdarma ukázku knihy

JAK TUKY PÁLIT A NEUKLÁDAT

VejceVejce

Současný konvenční názor:
Minimalizovat spotřebu kvůli vysokému obsahu cholesterolu. Konzumujte jen bílky jako alternativu k potravinám s vysokým obsahem bílkovin.

Přirozený vývoj, evoluce:
Konzumace vajec nemá naprosto žádnou souvislost se srdečními chorobami nebo hladinou cholesterolu. Žloutky jsou extrémně výživné, bílky minimálně. Vejce konzumujte hojně.

VlákninaVláknina

Současný konvenční názor:
Velice důležitá součást stravy. Pochází především z obilovin. Zlepšuje zažívání, snižuje hladinu cholesterolu, urychluje zažívání, pomáhá kontrolovat váhu, tím že minimalizuje příjem kalorií.

Přirozený vývoj, evoluce:
Příjem vlákniny ze zeleniny a ovoce je pro tělo naprosto dostačující. Přebytek vlákniny v těle (přijaté z obilovin) přispívá k nedostatku živin v těle tím že zamezuje/blokuje vstřebávání živin. Brání přirozenému trávení ve střevech a vylučování.

Stravovací návyky

Současný konvenční názor:
Šest malých jídel denně zajistí spalování. Vynechání jídla znamená pomalý metabolismus, méně energie, rozpad svalů a touhu po cukru.

Přirozený vývoj, evoluce:
Nepotřebujete pravidelně jíst, pokud produkce inzulínu dosahuje rozumných hodnot a přeprogramujete své tělo tak, aby se stalo spalovacím strojem na tuky. Občasný půst se stane efektivním nástrojem pro řízení váhy.

Silový tréninkSilový trénink

Současný konvenční názor:
Zaměřujte se na jednotlivé části těla a postupně je formujte. Cvičení by mělo trvat jednu hodinu.

Přirozený vývoj, evoluce:
Klaďte důraz na výbušný pohyb před rozvážným tempem. Zaměřujte se na celé tělo a provádějte funkční cvičení pro dosažení vynikajícího poměru pevnosti těla a jeho hmotnosti jako celku. Cvičení by nemělo zabrat více jak 30 minut.

Kardio cvičení

Současný konvenční názor:
Po většinu dní v týdnu provozujte 60 minut středního až intenzivního cvičení. Důsledný rozvrh kardio cvičení pomáhá regulovat váhu spálením tisíců kalorií.

Kardio trénink

Přirozený vývoj, evoluce:
Kardio cvičení vede k přepětí, únavě, vyhoření, zraněním, zrychlenému stárnutí, a zvýšenému riziku onemocnění. Spálené kalorie během kardio tréninku zvyšují chuť k jídlu (zejména na cukr) a jsou zcela neúčinné pro hubnutí. Chcete být zdravější a výkonnější? Pak zpomalte.

Ztráta hmotnosti a hubnutí

Současný konvenční názor:
Ztráty váhy dosáhnete jen díky sacharidové/nízkotučné dietě. Je nutné regulovat porce. Jíst málo a pravidelně. Jídlo je nutné doplnit pravidelným kardio cvičením. Hlavní roli hraje poměr přijatých a vydaných kalorií a šťastné geny.

Přirozený vývoj, evoluce:
Ztráta váhy je řízena stravou založenou na vysokém příjmu tuků, bílkovin a nízkém příjmu sacharidů. Jíst se má pouze sporadicky, když je hlad. Nestarejte se o velikosti porcí, pravidelná jídla v stanovený čas nebo fanatická hodinová cvičení stresující tělo. Všechno je to o inzulinu. Užívejte si nenucené ztráty váhy společně s dlouhým a zdravým životem.

Hra/Hraní si

Mark Sisson z marksdailyapple.com

Mark Sisson z marksdailyapple.com

Současný konvenční názor:
Slovo přivádějící zpět příjemné vzpomínky na dětství. Ale kdo má dneska čas na hraní?

Přirozený vývoj, evoluce:
Nedílná součást celkového zdravého a vyváženého životního stylu. Venkovní aktivity a zábava je vhodná pro všechny věkové kategorie. Je vědecky prokázáno, že pomáhá při zvýšení produktivity práce a zvládání stresu způsobeného hektickým životním stylem.

Vystavování se slunci

Současný konvenční názor:
Vyhýbej se slunci, předcházíš tak rakovině kůže. Maž se krémy s vysokými faktory a celkově se chraň před sluncem.

Přirozený vývoj, evoluce:
Užívejte slunce jak jen můžete, abyste se vyhnuli rakovině kůže. Syntéza Vitaminu D podporuje zdravou buněčnou funkci a zabraňuje všem formám rakoviny, včetně melanomu. Udržujte mírné opálení, ale samozřejmě zabraňte tomu, abyste se spálili. Chraňte se oblečením, stínem a opalovacími krémy.

Obuv

Současný konvenční názor:
Pevné boty minimalizují zranění a zvyšují komfort. Dodatečné doplňky vám dodají podporu a zvýšenou ochranu.

Chození na boso

Přirozený vývoj, evoluce:
Kdykoli je to možné, vraťte se ke kořenům a choďte na boso. Pravidelné nošení robustní (ochranné) obuvi oslabuje vaše nohy, zvyšuje nebezpečí poranění a zvětšuje bolest celé dolní končetiny.

Zajímavé, šokující, nekonvenční?

Přiblížením se našim předkům, žijících před tisíci lety vám pomůže snížit, nebo úplně eliminovat téměř všechny faktory rizika onemocnění, ze kterých možná neprávem obviňujete své geny zděděné od rodičů.

Naše geny jsou zodpovědné za mnoho: výšku, tělesný typ, barvu očí, některé fyzické nebo duševní schopnosti. Některé geny jsou opravdu zodpovědné za tyto znaky a jsou neměnné. Spousty genů ovlivňuje vaší tělesnou konstituci, náladu a zdraví obecně na základě životního stylu. Co jíte, jak se hýbete a dokonce jak přemýšlíte jsou faktory, které mají vliv na vaše geny, buňky v těle a jejich fungování každý okamžik života.

Na cokoli, co genům předhodíte, budou reagovat tak aby přežily a směrovali tělo k homeostázi. Homeostáze je schopnost udržovat stabilní vnitřní prostředí, které je nezbytnou podmínkou jejich fungování a existence, i když se vnější podmínky mění. To je vlastně podstata lidské evoluce. Vaše tělo bude stále statečně pokračovat v homeostázi i když se budete celý den válet na gauči, popíjet kolu a čumět na bednu.

Podíváme se na jednoduché kroky, které povedou k přeprogramování vašich genů, to povede k přirozenému hubnutí bez námahy, vaše tělo bude překypovat energií a doslova vibrovat zdravím. Nakonec neuděláte nic jiného, než že dáte tělu a genům to, co je jim miliony let přirozené a k čemu byly nastaveny. Existuje snad lepší definice zdravého životního stylu?

Myšlenka, že je vůbec možné přeprogramovat vlastní geny, je základní premisou. Tato myšlenka jde proti současným konvenčním modrostem naznačujícím, že jsme se narodili s horší, nebo lepší genetickou výbavou, to určuje náš osud a nelze s tím nic moc dělat. Je pravda, že můžete mít geneticky sklon k akumulaci přebytečného tuku nebo v rodinné anamnéze diabetes druhého typu. Pokud budete tělu posílat špatné signály, přijmete špatný životní styl, stanete se obézní a budete trpět cukrovou druhého typu. Místo obviňování vlastních genů můžete jednoduše kontrolovat, jak se vaše geny projevují a vyjadřují se při neustále obnově a přestavbě vašich buněk.

Jaké jsou nejkritičtější život-měnící prvky?

Nastartujte svůj tukový metabolismus eliminací konstantního zpracovávání sacharidů. To znamená, že odstraníte z jídelníčku nejen cukry a sladkosti, ale i produkty z obilovin včetně pšenice, rýže, brambor, kukuřice, mouky atd. Důležité je jíst normální jídlo. Normálním se rozumí strava kde je kladen důraz na maso, ryby, drůbeží produkty, ořechy, semena a přírodní sacharidy, jako jsou zelenina a ovoce. Taková strava je primární pro zlepšení zdraví. Strava, která vede k naprosto přirozené eliminaci nadváhy a minimalizuje riziko srdečních onemocnění, rakoviny, cukrovky, artritidy a jiných nemocí spojených primárně s životosprávou. Vaše tělo přijímalo miliony let nastíněnou stravu, ta je pro vaše geny přirozená. Zemědělské produkty a zemědělství je zde pouze posledních 10 tisíc let. To je příliš krátká doba na totální změnu jídelníčku. Tělo na ní není připravené. Soustřeďte se na sytá, tučná, výživná jídla, která jedl člověk v průběhu celé evoluce, tedy dva miliony let.

Líbilo se?

Sledujte FitPlan.cz na Facebooku (like / Líbí se mi), nebo na Twitteru (Follow) a dozvíte se o nových příspěvcích jako první. Mezi tím si můžete stáhnout zdarma e-book s dalšími 11 mýty o hubnutí. Chcete se dozvědět ještě víc? Přijďte na kurz.

Jak užitečný pro vás byl tento článek?

Pro hodnocení klikněte na hvězdičky!

Průměrné hodnocení / 5. Hodnotilo:

Mrzí mě, že článek nebyl dostatečně užitečný

Pomůžete mi to napravit?

Top

11 MÝTŮ
O HUBNUTÍ

blank
x