Čím víc sníš, tím víc zhubneš – Hubnoucí rady vymykající se logice

Aby se dostavily výsledky při hubnutí, musíme často udělat úplný opak než si myslíme. Pojďme se podívat na několik příkladů, které se na první pohled vymykají zdravému rozumu.

Čím víc jíme, tím víc hubneme

Neznamená náhodou hubnout = míň jíst? Technicky ano, ale záleží hlavně na tom co budete jíst. Většina lidí udělá školáckou chybu a místo změny stravy dlouhodobě ořežou svůj kalorický příjem. Pak se diví proč nehubnou. Přečtěte si, co se stane, když začnete držet dietu a ořežete kalorický příjem.

přejídání se

Velké snížení kalorického příjmu dlouhodobě vede ke snížení produkce hormonů, které se starají o rychlost metabolismu. Tím pádem dojde k jeho zpomalení a my propadáme frustraci, protože nehubneme a většinou to vzdáme. Jíst víc správného jídla je nejlepší cestou k rychlému hubnutí.

Čím míň cvičíš tím víc kalorií spálíš

cvičeníDalší pravda. Už dávno víme, že nemusíme cvičit hodiny, abysme spálili tuk v těle. Krátké intenzivní cvičení přináší mnohem lepší výsledky.

Ano, je to tak. Tělo může spalovat tuky ve velkém i v době, kdy už necvičíte. Jen je potřeba ho do kýženého stavu dostat. Další a další studie dokazují, že krátké cvičení s vysokou intenzitou jako jsou intervalové tréninky spaluje více tuku, než dlouhá aerobní cvičení s nízkou intenzitou (1). To i přes fakt, že samotným cvičením spálíte kalorií z tuku méně. Důležité je zaměřit se víc na kvalitu tréninku, než na kvantitu.

Můžeš jíst co chceš a zhubnout

Jíst cokoli a zhubneteOk, už si myslíte, že jsem se zbláznil? Kdepak. Je dost příkladů, které dokazují, že je úplně jedno co jíte a můžete zhubnout. Univerzitní profesor zhubnul přes 12kg za dva měsíce a neživil se ničím jiným než sladkostma, sušenkama, a tyčinkama.  Určitě jste zaznamenali příklad učitele, který shodil přes 16kg a stravoval se pouze u McDonalds. Bulvár toho byl jednu dobu plný. To neznamená, že se začneme živit odpadem.

Snažit se zhubnout na úkor vlastního zdraví není správná cesta. Nicméně je dostatek důkazů, že je možné zhubnout aniž byste se nadobro museli zbavit nějakého jídla. Cest do cíle vede mnoho. Čím více nezdravého jídla do jídelníčku zařadíte, tím pravděpodobněji nakonec skončíte u počítání kalorického příjmu. Což není cesta pro každého. Nadruhou stranu myslet si, že už nikdy nebudete moct jíst jídlo, která vám tak chutná je nesmysl. Důležité je správně upravit poměr zdravého a nezdravého.

Hubnutí je vedlejší efekt, ne příčina zdravého životního stylu

Většina lidí se domnívá, že jakmile se jim podaří zhubnout uzdraví se i tělo. Jenže proces funguje obráceně. Uzdravte tělo a zhubnete. Zdraví je vždy na prvním místě.

Existuje hodně stravovacích stylů zaměřených na kvalitu zdraví. Mezi nejoblíbenější patří bezesporu Paleo strava. Většina lidí díky ní uzdraví své tělo a jako vedlejší efekt jen tak mimo jiné zhubnou. Zaměřme se také na pohyb a dodržování pitného režimu. Takové drobnosti vedou ke zlepšení zdraví a jako vedlejší efekt i k hubenému tělu.

blank

stáhněte si zdarma ukázku knihy

JAK TUKY PÁLIT A NEUKLÁDAT

Weight-Loss-with-out-The-Side-Effects

Nesnaž se zhubnout

To už je ale dost divná rada. Problém je, že snažit se zhubnout je nicneřikající pojem. Musíme se zaměřit konkrétněji. Co chceme? Možností je víc. Ztráta tuku je dobrý požadavek. Rozhodně lepší než jen nic neřikající “Chci zhubnout”. Vyrýsování postavy, zvýšení svalové hmoty. To jsou správné požadavky. Nikoli snaha zhubnout.

Tělesná hmotnost jako taková nic neznamená. Ve finále jde o správné složení těla. Po zbavení se 20kg tuku bude tělo vypadat mnohom lépe, než kdybysme se zbavili 10kg svalové hmoty a 10kg tuku. Cílem by měla být především ztráta tuku.

Po cvičení přibereš na váze

Pořád dokola. Chceme zhubnout a první co uděláme, vrhneme se na cvičení a zdravou stravu. V případě cvičení se většina lidí vrhne na silové. Vydržíme nějakou dobu a pak se postavíme na váhu. Ručička se buď nehne, nebo dokonce naroste. To je okamžik, kdy se na všechno vykašleme a na nějakou dobu hubnutí hodíme za hlavu.

Situace se má následovně. V průběhu prvních 2-4 týdnů hubnoucího programu dochází v těle k velkému množství změn a úprav. Skladovací kapacity energie jsou rozšířeny aby zvládly nárůst aktivity. Dochází k vyšší spotřebě vody a to často zvedne i váhu.

Trpělivost růže přináší. Váha není tuk. Pamatujme si to! Důležité je měřit množství tuku v těle.

Uspět a zhubnout, znamená že musíš selhat

failDalší očividný nesmysl. Abysme zhubli, tak opravdu musíme nejdřív selhat. Když se podíváte na všechny ty úspěšné lidi na světě mají jednu věc společnou. Než se dopracovali k úspěchu mnohokrát selhali. Klidně i přišli o všechno, aby se znovu odrazili a nakonec po mnoha selháních uspěli. Totéž platí pro lidi, kterým se podařilo zhubnout. Mnohokrát selhali, jen se tím většinou nikde nechlubí.

Záleží, jak se k selhání postavíme. Je to příležitost k osobnímu růstu, ke zlepšení se. Selhání je to, co nás žene kupředu.

Pokud chceme zhubnout, nesmíme držet dietu. Dieta je vstupenkou do světa Jo-Jo efektů. Trvalé stravovací změny a změny životního stylu vedou k zbavení se nadváhy. Podle statistik uspěje jen 20% lidí. Jen zlomek z těchto 20% uspěje díky držení diety (2).

Ne vše kolem hubnutí dává smysl a někdy se zcela vymyká zdravému rozumu. Pokud o nadváze začnete přemýšlet jako o důsledku nezdravého životního stylu, nikoli příčině, vše začne dávat trochu větší smysl.

Líbilo se?

Sledujte FitPlan.cz na Facebooku (like / Líbí se mi), nebo na Twitteru (Follow) a dozvíte se o nových příspěvcích jako první.

Jak užitečný pro vás byl tento článek?

Pro hodnocení klikněte na hvězdičky!

Průměrné hodnocení / 5. Hodnotilo:

Mrzí mě, že článek nebyl dostatečně užitečný

Pomůžete mi to napravit?

Top

11 MÝTŮ
O HUBNUTÍ

blank
x