Co se stane kdy začneme hladovět a držet dietu?

Nezhubneme! To v první řadě. Při vysokém omezení kalorického příjmu dojde v těle k obrovskému množství velice negativních reakcí. Možná jste už slyšeli, že se zpomaluje metabolismus. Metabolismus hraje při hubnutí obrovskou roli.
Metabolismus je souhrn veškerých dějů, které probíhají uvnitř našeho organismu a které slouží k tvorbě využitelné energie a látek potřebných pro činnost organismu. Součástí metabolismu jsou v těle trvale probíhající procesy katabolické a anabolické. To zní trochu děsivě. Co znamená katabolismus a anabolismus?

Katabolismus

Je rozklad tkání, při kterém jsou části živé hmoty redukovány na zbytkový materiál a odstraňovány z těla. Je to destrukční fáze metabolismu, ke které dochází nejčastěji při sportu a při výdeji energie pro udržení základních životních funkcí. Zjednodušeně katabolismus = výdej energie, kdy tělo již nemá k dispozici glukózu a čerpá energii z bílkovin tedy našich svalů a taky hlavně z tuků. Pro nás je důležité aby tělo čerpalo energii z tuků ne ze svalů.

Anabolismus

Je opačný proces katabolismu. Dochází k němu v okamžiku, kdy jsme v klidu nebo když tělo získá víc energie, než je schopno aktuálně zpracovat. Při anabolismu si tělo vytváří rezervy a dochází k obnově tkání. K anabolickým procesům dochází když je naše tělesná aktivita omezená.

Všechny tyto anabolické a katabolické reakce v těle probíhají neustále a řídí je a usměrňují naše hormony.

V okamžiku kdy začneme držet dietu a výrazně omezíme kalorický příjem, dojde pro tělo ke katastrofě. Nemá dostatek energie a hormony začnou panikařit.

Zpanikaří první hormon, který je tvořen štítnou žlázou

Velký pokles kalorií spouští v těle velice silné evoluční procesy. Hormon štítné žlázy je jedním z nejdůležitějších hormonů, pokud jde o hubnutí. Má toho na práci spousty, ale mezi jeho hlavní funkce patří přeměna jídla, které sníme na teplo a energii. Jakmile tělo zjistí, že má nedostatek jídla zpomaluje metabolismus aby mohlo efektivněji využívat energii přijímanou z toho málo jídla, které tělu dodáte. Ke zpomalení metabolismu dochází tak, že tělo sníží produkci hormonů ze štítné žlázy. Tyto hormony jsou zodpovědné za kontrolu tuků, sacharidů, bílkovin a celkového metabolismu. Takže se automaticky snižuje i metabolizace jídla. Jakmile se sníží produkce hormonů ze štítné žlázy nemůžete boj s tělesnými tuky vyhrát.

Druhý hormon, který zpanikaří je růstový hormon

Růstový hormon stimuluje buněčnou reprodukci. Je vysoce anabolický pokud jde o svalové tkáně to znamená, že má na práci vytvářet a budovat co nejvíce svalů. Růstový hormon je také  katabolický v případě tukových tkání, to znamená že jeho prací je likvidovat a zbavovat tělo tuků. Dokáže tukové buňky přemluvit, aby nějakou energii uvolnily. Není moc hormonů, které dokáží obojí a jsou jak katabolické tak anabolické. Tím že omezíme příjem jídla, zpomalujeme metabolické procesy, takže zpomalujete i uvolňování růstového hormonu. Odříznutím těla od kalorického příjmu, tedy energie růstovému hormonu znemožníme tělu zbavovat se tuků a budovat svaly.

K panice se připojí další hormon, kterým je testosteron

Testosteron je anabolický hormon. To znamená, že má mimo spousty jiných funkcí na starost obnovu tělesných tkání a především budování svalů, ale podílí se i na spalování tuků.  Jakmile hodně ořežeme svůj kalorický příjem způsobíme doslova dominový efekt reakcí, které začnou probíhat v těle a zabraňují uvolňování tuků. Snížíme produkci testosteronu a tělo nemá dostatek hormonů k tomu aby budovalo svaly.

Přichází na scénu leptin

Leptin je nejvýznamnějším hormonem, který reguluje tělesnou energii. Je to hormon, signalizující tělu kdy je čas jíst, tedy kdy máme hlad a naopak kdy jsme už najedení a máme přestat jíst. Když držíte dietu, leptin bombarduje váš mozek a nepřetržite signalizuje hlad. Když ho budeme ignorovat a nebudeme jíst, způsobíme si rezistenci, tedy odbor na tento hormon. Takže až dietu přestaneme držet, sníme toho mnohem víc, protože leptin nám sice bude říkat už ne, už máš dost, ale my jste si díky dietě a hladovění otupěly receptory v mozku, které leptin bombarduje a signály od tohoto hormonu se nám prostě do mozku nedostanou. Takže se budeme přejídat. Sníme toho jednoduše víc než potřebujeme.

Společně s leptinem přichází Ghrelin

Ghrelin je přezdíván stejně jako Leptin „hormon hladu“. Ghrelin produkuje žaludek a na jeho množství v těle reaguje mozek. Když máme hlad, hladina ghrelinu v těle stoupne a řekne mozku „Mám hlad, chci jíst“. Jdeme se najíst a hladina ghrelinu klesne. Problém s ghrelinem je, že nedokáže reagovat na fruktózu. Pokud přijmeme do těla fruktózu, hladinu ghrelinu to neovlivní a mozek nedostane informaci o tom, že něco jíme. Máme stále hlad. Dlouhodobé sníženi kalorického příjmu, ve snaze zhubnout vede pouze ke zvýšení hladiny ghrelinu. Výzkumy prokázaly, že i po 12 měsících kdy máte snížený kalorický příjem je hladina ghrelinu v těle stále výrazně zvýšená. Jinými slovy, naše tělo se nepřizpůsobí nižšímu příjmu a stále vysílá mozku signály, že má hlad. Ve snaze zhubnout se nepřetržitě mučíme hlady.

stáhněte si zdarma ukázku knihy

JAK TUKY PÁLIT A NEUKLÁDAT

Za tím vším si to nakráčí z vesela další hormon, kortizol, král stresu

Pravidelná vysoká hladina kortizolu v těle způsobuje zpomalení metabolismu. Když držíme dietu, pořád se kontrolujeme, omezujeme, máme hlad a zakazujeme si jídlo, jsme z toho většinou celkem vystresovaní. To vede ke zvýšení hladiny kortizolu a ten zpomalí metabolismus ještě víc. Vyšší hladina hormonu kortizolu zvyšuje celkovou pohotovost organismu při zátěžových situacích jako je stres, infekční choroby, vysoká tělesná námaha a dlouhodobé hladovění. Jeho účinek na metabolismus by se dal jednoduše popsat jako katabolický, antianabolický a diabetogenní v negativním slova smyslu, v případěl že tělo produkuje hodně kortizolu. Kortizol se zúčastňuje přeměny všech základních živin. Typickými příznaky dlouhodobé zvýšené hladiny kortizolu je obezita a ztráta svalové hmoty. Vysoká hladina kortizolu rychleji zužuje cévy a zvyšuje krevní tlak.

Držíme dietu, hladovíme, myslíme si že hubneme, přitom je naše tělo v totální panice. Hormony, které jsou zodpovědné za odbourávání tuků z těla produkujeme v minimálním množství, takže se tuků nezbavujete. Hormony, které jsou zodpovědné za budování svalů jsou také na minimu, to znamená, svaly nerostou. Naopak, velice často dochází k tomu, že o svalovou hmotu začneme přicházet. Hormony, které naopak souvisí s nadváhou a ukládáním tuků do těla jsou na maximu. Tělo si často díky snížení hladiny hormonů zodpovědných za odbourávání tuků začne brát energii ze svalů. Myslíme si že hubneme, ale nezbavujeme se tuků. Zbavujeme se svalové hmoty. Nejlepšího pomocníka při odbourávání tuků z těla. Tuk nám naopak může přibýt.

Mučíme se hlady a přicházíme o svalovou hmotu. Tělo si myslí, že přichází hladomor a snaží se šetřit energií co to jde. Energii si ukládá do tuků, aby ji využilo až bude nejhůř. Dává to smysl? Vidíte to? Držení diety a hladovění je to nejhorší co můžeme udělat?

Dobrá zpráva na konec. Dieta a omezení kalorického příjmu není správná cesta. Naštěstí je možné bez problémů hubnout a nehladovět. Není důležíté kolik toho sníme, ale co jíme.

Líbilo se? Tak článek lajkni, budu mít radost

Sleduj FitPlan.cz na Facebooku (like / Líbí se mi), nebo na Twitteru (Follow) a dozvíš se o nových příspěvcích jako první. Mezi tím si můžeš stáhnout zdarma e-book s dalšími 11 mýty o hubnutí.

Jak užitečný pro vás byl tento článek?

Pro hodnocení klikněte na hvězdičky!

Průměrné hodnocení / 5. Hodnotilo:

Mrzí mě, že článek nebyl dostatečně užitečný

Pomůžete mi to napravit?

Top

11 MÝTŮ
O HUBNUTÍ

blank
x