Děsivá pravda o celulitidě

Dneska si počtou především dámy. Uvědomuji si, že jako chlap kecám do něčeho, čemu rozumím jak koza petrželi. Přesto mi to nedalo. Na rovinu. Můžete mít klidně 12% podkožního tuku a stále se na určitých místech celulitida může projevit. Obtěžuje někoho? Rozhodně, ženy které jí trpí. Jsou ochotné udělat první poslední, jen aby se celulitidy zbavily. Jestli vás zajímá jak se zbavit celulitidy, udělal jsem menší průzkum. Nakonec přidám i osobní řešení, tohoto nikdy nekončícího problému a pak mě kamenujte.

Co je to celulitida?

Každý může mít celulitidu. Lidé hubení, tlustí, ženy, ale i muži. Ženy trpí celulitidou více, kvůli způsobu jakým je tuk strukturován v jejich těle. Muži jí můžou mít také. Celulitida je v první řadě tuk. Celulitida je estetický neduh projevující se hrbolatou pokožkou především v oblasti hýždí a stehen. Pro svůj vzhled bývá někdy také označována jako „pomerančová kůže“. V odborné literatuře se ještě můžeme setkat s názvy celulita nebo lipohypertrofie. Při celulitidě dochází k zvětšení objemu podkožních tukových buněk, které jsou vytlačovány proti povrchu kůže a vytváří tak na ní nevzhledné ďolíčky, připomínající právě strukturu pomerančové kůry. V místě je značně omezen průtok krve a lymfy. K celulitidě dochází především díky změnám v metabolismu, špatnou stravou, hormonálními změnami a z několika dalších důvodů (1).  Celulitida je jako estetický problém vnímána od 20. letech 20. století. Požadavky na věčně mladistvou pokožku vynesly celulitidu na přední příčky kosmetických problémů, které ženy trápí.

Formation_of_Cellulite

(zdroj wikipedia)

Jak stárneme, naše kůže má tendenci být tenčí a méně pružná, což může vzhled celulitidy zvýraznit. Výzkumy naznačují, že estrogen poničí kolagen pod kůží. K tomu dochází u žen na stehnech a hýždích. U mužů pak na břiše. Tukové buňky se “rozbalí” a vyšplhají nebo vyplavou na povrch. Na ženském těle má tuk tendenci shromažďovat se na stehnech a kolem boků. To je řízeno hormony, aby si tělo vytvořilo rezervy pro těhotenství a kojení.

Jak se zbavit celulitidy?

To vás určitě zajímá nejvíc. Bohužel neexistuje žádná studie, která by přinesla definitivní odpověď. Spousty z nich je ve střetu zájmů, nebo pod taktovkou kosmetických firem, které na celulitidě vydělávají asi nejvíc. Přesto nabízím možnosti, které se daly dohledat.

Cvičení

Každé cvičení, které podporuje spalování tuků a snižuje počet tukových buněk v těle může zamezit vzniku celulitidy. Cvičení také zvýší průtok krve do oblasti, kde se celulitida vyskytuje a to přispívá k posílení pojivové tkáně tam kde se dolíčky nachází.

Strava

Kvalitní strava bohatá na bílkoviny může pomoci při opravě kolagenu a pojivových tkání a tím může dojít ke snížení celulitidy. Kvalitní strava také podpoří spalování tuků, proto snižuje i celulitidu.

Pleťové krémy

Miliardový průmysl kosmetických přípravků nabízí velké množství krémů, které zjemňují kůži, nebo scvrkávají tukové buňky v oblasti, kde se celulitida vyskytuje. Kritici těchto krémů říkají, že vlastně způsobují otok, nebo určité opuchnutí, čímž dočasně změní vzhled kůže. Někdo tvrdí, že fungují, ale většině lidí nepomáhají. Hodně těchto krémů obsahuje dráždivé látky, takže při nákupu si dávejte pozor.

Těsné oblečení

Někdo tvrdí, že celulitidu způsobuje těsné prádlo a oblečení, které zhoršuje prokrvení kůže a hýždí. No nevím, nevím. Přijde mi to dost zábavné, ale proč ne. Můžete vyzkoušet.

blank

stáhněte si zdarma ukázku knihy

JAK TUKY PÁLIT A NEUKLÁDAT

Laserové ošetření

Celkem drahé procedura laserovou terapií by měla vlastně zkapalnit tuk v těle a donutit lymfatický systém těla k jeho likvidaci. Výsledky ukazují, že se jedná o dost minimální a hlavně dočasné řešení.

Vysoušení kartáčováním a peeling

Suchým kartáčováním byste měli “vyčistit” a vysušit pokožku. Někdo tvrdí, že to otevírá póry, odpadává odumřelá kůže, zlepšuje se krevní oběh a lymfatická drenáž. Stejný efekt má na pokožku i saunování a otužování.

Masáže

Zastánci masáží tvrdí, že stejně jako cvičení, masáž podporuje zvýšení prokrvení oblasti celulitidy a to pomáhá zlepšit vzhled v místech, kde jsou vidět dolíčky. Kvalitní lymfatickou masáží rozhodně nic nezkazíte. Má na tělo víc než blahodárné účinky, i kdyby s celulitidou ani nehnula.

Hydratace

Pití hodně vody zlepšuje vzhled naší pleti a tím může dojít i ke zlepšení vzhledu v oblasti celulitidy. Pijte dost vody a i hubnutí bude jednodušší.

Liposukce

Ta může překvapivě vlastně vzhled celulitidy zhoršit, protože odstraňuje hluboké vrstvy tuku přímo pod kůží. Krom toho, se jedná o chirurgický zákrok prováděný pod anestezií a je dost finančně nákladný.

Opalování a opalovací krémy

Tmavší pleť má maskovací účinky na celulitidu. Místa, kde se dolíčky nacházejí vypadají lépe, když jste opálení. Opálení navíc celkově postavu zeštíhluje.

Vyzkoušejte a pak se smiřte

Můžete cvičit, stravovat se jak nejlíp to jde, dostat se na 14-12% tělesného tuku, což je u žen hodně nízká hranice, můžete vyzkoušet všechno a nic z toho nakonec nemusí pomoc. Padnete vyčerpáním a smíříte se s tím. Přestane vás nějaké celulitida zajímat.

Přiznejte si to. Nesnažíte se vyhrát nějakou soutěž krásy. Zbavit se kompletně celulitidy není nikdy 100% a ve většině případů to vyžaduje neuvěřitelné množství energie a peněz. Ani po té vám nikdo nezaručí, že se jí zbavíte trvale a všude.

Život není soutěž krásy. Dopřejte tělu dostatek pohybu a cvičení abyste se zbavili nadbytečného tuku, jezte zdravě, pijte dostatek vody. Jde především o zdraví, ne o celulitidu. Proč se ženy snaží za každou cenu zbavit celulitidy? Aby se líbily mužům (většinou). Komu celulitida vadí víc? Rozhodně ženám. Pro mě osobně je to minoritní a bezvýznamná záležitost. Dámy, nikdo není dokonalý, ani Di Caprio, Johnny Depp, Angelina Jolie a další. Víte jak vypadají Hollywoodské hvězdy, když nejsou nalíčené, učesané a vyretušované? Tak se podívejte, na ulici byste je nepoznali. 

Nejrychlejší cesta jak se zbláznit je přesvědčit sebe sama, že musíte změnit něco co je skoro nemožné změnit. Zaměřte pozornost na věci a lidi na kterých opravdu záleží a zkuste si položit otázku jestli všechna ta energie, kterou vydáváte na problém jménem celulitida za to opravdu stojí.

No a teď mě kamenujte 🙂

Jak užitečný pro vás byl tento článek?

Pro hodnocení klikněte na hvězdičky!

Průměrné hodnocení / 5. Hodnotilo:

Mrzí mě, že článek nebyl dostatečně užitečný

Pomůžete mi to napravit?

Top

11 MÝTŮ
O HUBNUTÍ

blank
x