Neházejme si klacky pod nohy

Téma vhodné do období po Novém roce, kdy se snažíme naplňovat předsevzetí a měnit zaběhlý stereotyp života. Rozhodl jsem se vyhnout povánočnímu stresu a věnovat se mu nyní. Motiv je jednoduchý. Ať si to chceme přiznat nebo ne, každého z nás, čas od času přepadne pocit, že by jeho životu slušela změna. Jinak řečeno, že by se sebou měl něco udělat. Dobrou zprávou je, že identifikujeme, co potřebujeme změnit. Často se jedná o úpravu hmotnosti, způsob stravování, změnu partnera, práce atd. Krok číslo jedna zvládáme bravurně.

Komplikace se dostavují jakmile se rozhodneme vyvinout aktivitu, která nás k cíli dovede. V ten okamžik se staneme mistry v „házení klacků“ pod vlastní nohy. Proč to děláme, a co nás k tomu vede? Nabízím šest vzorců chování, pomocí kterých si klademe překážky na cestě za sny. Pojďme se podívat pravdě do očí!

Jan Moravec - Osobní koučAutorem článku je Jan Moravec

S Honzou jsme se poznali přes naucmese.cz. Navštívil jsem jeho skvělý kurz o změně vzorců chování. Slovo dalo slovo a spolupráce byla na světě.

Kdo je Honza Moravec?
Osobní kouč, který pomáhá klientům s řešením životních změn, dosahovat plného potenciálu, stanovovat si správně cíle a dosáhnout jich, rozvíjet schopnosti za účelem dosažení cílů. Mnohem víc se toho o Honzovi dozvíte na jeho stránkách.

Úspěch si nezasloužím!

Pocit, který se statisticky objevuje nejčastěji. Ať si toho jste vědomi nebo ne, často nás tento pocit provází životem. Schválně, kolikrát jste v posledním měsíci měli pocit, že pozitivní věci se dějí všem lidem okolo Vás, jen vy máte neustále smůlu. Pocit pramení z vnitřního přesvědčení, že pro dosažení úspěchu, nejsme dost dobří.

Jak jsme k přesvědčení došli?

Naprosto jednoduše. Velice dobře si pamatujeme neúspěchy. Promítáme si je večer před spaním. Bavíme se o nich s kamarády, abychom v sobě pocit neúspěchu utvrdili. Sami v sobě vytváříme obraz nedokonalosti. Kdo z nás postupuje stejným způsobem u věcí, které se nám podařily? Nezatěžujme si hlavu  negativními událostmi, které nás potkaly, raději se zamysleme nad vším pozitivním, co nám vylepšilo den a co se nám povedlo. Najděte večer před spaním pět pozitivních věcí, které se vám dnes podařily, nebo za které jste vděčni. Někdy si budete lámat hlavu delší dobu, ale pět jich vždy napočítáte. Stačí maličkosti. Budete usínat a spát daleko lépe. Každý je „dost dobrý“, aby se mu děly dobré věci. Není mezi námi výjimek.

the-necessity-of-obstacles-part-1

Stejně neuspěju!

Velice častá obava. Nejvíce se projevuje v okamžicích, kdy máme pocit, že nemůžeme opustit nenáviděné pracovní místo. Bojíme se, že se neuživíme. Hodnotový systém se nás tímto stylem sice snaží „ochočit“. Je jen na nás, zda na hru přistoupíme. Je pochopitelné, že se bojíme přehodit výhybku našich zajetých kolejí. Nikdy dopředu nevíme, co čeká za první zatáčkou. Když předpokládáme to nejhorší, pocit bezpečí se nezvýší. Je to jako s rodiči, kteří o půlnoci trnou strachy, co se jen mohlo stát s jejich dcerou, která měla být už doma. Hlavou se honí nejhorší možné scénáře.

klacky-pod-nohy

Klíče zašelestí v zámku a dcera přichází s úsměvem domu. Najednou je vše v pořádku, žádná katastrofa se nekonala. Snažme se vždy vidět pozitivní vývoj situace. Hodláte začít pravidelně cvičit a několikrát jste neuspěli? To neznamená, že se to nepovede znovu. Možná přinese ovoce jiný přístup. Zkuste trenéra, nebo reálnější cíl. Chtít do týdne zhubnout 10 kilo znamená po týdnu jednoznačně zklamání. Raději si vytyčte hlavní cíl a následně k němu přidejte postupné kroky. Jakmile uvidíte, že se daří plnit předsevzetí, mozek se stane nejlepším spojence.

blank

stáhněte si zdarma ukázku knihy

JAK TUKY PÁLIT A NEUKLÁDAT

Nemám správné kontakty a know-how!

Často míváme pocit, že na problém sami nestačíme. Při konzultacích na to s klienty narážíme neustále. Věřte mi, stačíte na vše! Odpověď na každou otázku, řešení každého dilematu a schopnost dosáhnout všeho a udělat každou věc, tak nejlépe, jak dovedeme, je uložena v nás. Věřte mi! Pokud hodláte udělat nějakou změnu, začít cvičit nebo se vrátit ke studiu, s klidným srdcem to udělejte. Možná na začátek vyhledáte odborníka, aby Vám ukázal cestu. Kráčet po ní však můžete sami. Pokud si budete říkat, že jste příliš staří na studium, že by vám na promoci bylo 45 let, pak mám špatnou zprávu. 45 let vám bude za tři roky tak jako tak. Možná by bylo zajímavější, mít v té době další znalosti. Zamyslete se nad tím!

Mám rád svoje pohodlí!

Pochopitelně to nikdo z nás neřekne tímto stylem. Ale minimálně se podle toho chováme. Já s vámi souhlasím. Mám své pohodlí také rád, kdo by neměl. Na začátku se při každé změně ocitáme mimo svou oblast komfortu. Občas je nutné udělat něco, co není příliš zábavné. Pokud chcete mít ploché a pevné břicho, pak prostě musíte cvičit. Můžete si zakoupit přístroj, který do těla vpravuje elektrické impulzy. Můžete si s ním lehnout k televizi a začít se cpát dobrotami. Garantuju vám, že svaly, jako herci z reklam na tyto stroje, nikdy mít nebudete. Víte proč? Oni k nim přišli tvrdou dřinou v posilovně, ne poleháváním u televize.

Komfortní zóna

Zase se rozhodnu špatně!

Pokud ve svém životě máte alespoň zrnko pochybnosti, že není takový, jaký by měl být, změňte jej. Nechci podporovat nějaké bezhlavé činnosti. Zamyslete se nad tím, že v případě nečinnosti budete neustále v kruhu. Někdy si nejsme vědomi toho, co chceme změnit. Chvíli nejsem spokojení s tělem, chvíli trpíme pocitem přepracovanosti. Nakonec se spokojíme s dovolenou. Hlavně aby vše zůstalo při starém. Na dovolené si odpočineme, po návratu nemusíme řešit tělesné proporce, protože se už nebudeme ukazovat v plavkách. Strach ze změny a spokojenost se současným stavem je jedním z našich největších nepřátel. Nutí nás zůstávat ve starých kolejích. Často říkám: „Je lepší si to pokazit posvém, než když nám to pokazí někdo jiný!“ Pokud si to pokazíme sami, není se na koho vymlouvat. Ale ten pocit, že opravdu držíte život ve vlastních rukou, bohatě vyváží občasná zaškobrtnutí. Klinicky ověřeno 🙂

Budou se mi smát a nepochopí mě!

Při jakékoli činnosti nejčastěji myslíme na to, jak při ní vypadáme. Máme obavy, co si o nás pomyslí kolegové, když promluvíme na poradě, jak budou kamarádky reagovat na změnu stravovacího režimu atd. Přijdeme do společnosti, někdo se hlasitě zasměje a my okamžitě podléháme představě, že se někdo „směje“ nám. Omyl. Stejně jako se staráme především sami o sebe a o to jak působíme na okolí, tak se chová většina ostatních lidí. Každý se zajímá především sám o sebe a jaký dojem zanechá na ostatních. Máte pocit, že je všechna pozornost upřena na Vás? Je to víc než nepravděpodobné. Rozhodli jste o tom s nikým nemluvit?  Jednoduše to nedělejte. Je to Váš život a jediným cílem by mělo být udělat šťastného především sebe sama. Vypadá to sobecky vůči lidem, které máme rádi, ale ono to sobecké není. Jsem přesvědčený, že pokud Vás lidé v okolí mají rádi, budou respektovat co a jak děláte. Lidé kteří nás mají opravdu rádi, nás mají rádi takové, jací jsme. Nikdy nás neoupustí a nebudou se nám smát.

Věřím, že vám moje slova pomohou na cestě ke změnám. Nastartují-li první drobné krůčky, pak to je víc, než v co jsem doufal. Když se na trati objeví výhybka, která bude v útrobách vyvolávat příjemné šimrání, přehoďte ji, změna je dobrá!

success_baby

Líbilo se? Tak článek lajkni, budu mít radost

Sleduj FitPlan.cz na Facebooku (like / Líbí se mi), nebo na Twitteru (Follow) a dozvíš se o nových příspěvcích jako první. Mezi tím si můžeš stáhnout zdarma e-book s dalšími 11 mýty o hubnutí.

Jak užitečný pro vás byl tento článek?

Pro hodnocení klikněte na hvězdičky!

Průměrné hodnocení / 5. Hodnotilo:

Mrzí mě, že článek nebyl dostatečně užitečný

Pomůžete mi to napravit?

Top

11 MÝTŮ
O HUBNUTÍ

blank
x