Malé změny v životním stylu = velké změny v životě

Pokud chcete při hubnutí uspět, potřebujete si vytvořit zdravé návyky. Nezdravé návyky a chování je to, co vás dostalo tam, kde jste dnes. Jakmile je změníte, jdete vpřed. Jak si nejlépe vytvořit zdravé návyky? Vezměte si svůj konečný cíl, kterého chcete dosáhnout a rozsekejte ho na menší akční cíle. Malé akční cíle je to, co vás dostane, kam potřebujete a díky nim dosáhnete svého velkého vysněného cíle.  

Rozkrájejte své cíle

Doslova rozkrájejte svůj hlavní cíl na menší a menší, které není problém zvládnout a jedná se o jednoduché každodenní drobnosti. Jestli máte cíl zhubnout 30 kilo, je mnohem jednodušší ho rozkrájet na menší a nejprve se zaměřit na 10kg. Pokud i takový cíl považujete za moc vysoký rozkrájejte ho na menší a dejte si za cíl nejdřív 5kg. Pokaždé, kdy dosáhnete cíle a zbavíte se 5kg můžete slavit vítězství. Tak pořád dokola a dokola až se zbavíte celých 30kg.

Víra, že něco velkého dokážete, třeba zhubnout 30kg, a proti tomu dělání drobných změn, jsou dvě naprosto rozdílné věci a dva různé myšlenkové pochody. Víra, že něco dokážete vám může dodat pocit inspirace, motivaci a naději. Drobné změny vás do stanoveného cíle dovedou.

Pokud zjistíte, že je něco možné, protože jste to už jednou dokázali, vaše mysl bude směřovat správným směrem. Nemusíte se obávat toho, jestli vše děláte správně, nebo jestli nebojujete předem prohranou bitvu. Jakmile to jednou dokážete a porazíte svůj první cíl automaticky víte, že to dokážete zase.

Na své cestě za hubeným tělem budete hledat cokoli, co udrží vaší motivaci na maximum. Jakmile motivace klesne, což se nevyhnutelně stane, budete mít sklony říkat si, že před sebou máte ještě děsně dlouhou cestu, místo toho abyste se ohlédli a podívali se, co vše už jste na cestě zvládli a dokázali. Proto je dobré občas se ohlédnout a podívat se na pokroky, které jste dokázali. Tím můžete motivaci opět nastartovat a dostat se do vysněného cíle.

Malé cíle dávají vše do pohybu

Pokaždé, když si vytvoříte nový zdravý návyk, vzniká samospád, hybná síla, která vás bude tlačit dopředu. Budete se cítit jistější a motivovanější. Budete vědět, že dostat se do cíle je pro vás nejen možné, ale i vysoce pravděpodobné. Můžete začít provádět změny ve větším tempu a rychleji. Zažijete efekt valící se sněhové koule. Než se nadějete, zjistíte že jste v půli cesty ke svému cíli. Budete hrdí, na to co jste už dokázali. Držte si vítr v zádech a zaměřte se na malé změny a malá vítězství.

Doporučuji přečíst  knihu Proměna (Dan Heath) která je naprosto skvělá a celá se zabývá právě tématem jak vytvořit v životě trvalou změnu.

Dělejte drobné změny, dokud z nich nebude zvyk

Nejjednodušší změna nastane, když jsou úkoly malé a konkrétní. Cíl jíst zdravěji vám nechává celkem dost představivosti. Jak moc jíte? Co považujete za zdravé? Kolik jídel za den sníte? Jíte dost vlákniny nebo bílkovin? To jsou všechno otázky, které mají lidé co se snaží jíst zdravě společné.

Rozpitvejte si svůj velký cíl “Jíst zdravě” na menší a konkrétnější. Například můžete zkusit nahradit vodou jeden z vašich slazených nápojů, který si každý den dáváte. Pracujte na konkrétním cíli minimálně po dobu jednoho týdne. Pak se dá říct, že jste si vytvořili zdravý návyk a můžete se přesunout k dalšímu menšímu cíli.

Možná vám to přijde jako příliš malá změna, ale všechny změny se sčítají. Jdete sice pomalu, ale jdete a stále postupujete kupředu a děláte pokrok. Neustále směřujete ke svému cíli a jste na tom líp než jste byli včera. Dobrá zpráva je, že takto vybudované návyky si udržíte, protože jste si je naplánovali a provedli postupně a jeden za druhým. Stanovili jste si malý cíl, vytvořili úkol, zaměřili se na něj a vrhly se do řešení.

stáhněte si zdarma ukázku knihy

JAK TUKY PÁLIT A NEUKLÁDAT

Stanovujte si malé cíle. Měly by to vždy být určité malé osobní výzvy. Naplánujte si svůj útok a pak proveďte plán. Stavte na své motivaci a postup opakujte stále dokola, dokud nedosáhnete požadované změny životního stylu.

Hubnutí není REVOLUCE, ale EVOLUCE. Jako většina věcí v životě.

Líbilo se?

Sledujte a podpořte FitPlan.cz na Facebooku (like / Líbí se mi), nebo na Twitteru (Follow) a dozvíte se o nových příspěvcích jako první. Mezi tím si můžete stáhnout zdarma e-book 11 mýtů o hubnutí a zdravém životním stylu.

Jak užitečný pro vás byl tento článek?

Pro hodnocení klikněte na hvězdičky!

Průměrné hodnocení / 5. Hodnotilo:

Mrzí mě, že článek nebyl dostatečně užitečný

Pomůžete mi to napravit?

Top

11 MÝTŮ
O HUBNUTÍ

blank
x