Kokosová voda, zázrak nebo zbytečný humbuk?

Kolem kokosové vody se poslední dobou vyrojilo hodně protichůdných informací. Jedni ji vyzdvihují jako dokonalý nápoj pro sportovce a při hubnutí, jiní ji naopak zavrhují, jako něco naprosto zbytečného a srovnatelného s jinými průmyslovými produkty. Pojďme se na ni podívat podrobněji.

Co je to vlastně kokosová voda?

Kokosová voda je extrahována z čerstvých zelených kokosových ořechů. Jeden ořech obsahuje kolem 200 ml až 1 litru kokosové vody. Kokosová voda je bez tuku, bez cholesterolu, má nízký obsah kalorií a neobsahuje umělá barviva, konzervační látky nebo sladidla, které jsou často přítomny v komerčních sportovních nápojích.

Kokosová voda obsahuje výrazně méně kalorií, méně sodíku a víc draslíku, než většina sportovních nápojů. Je přirozeně osvěžující a má sladkou ořechovo kokosovou chuť. Obsahuje lehce stravitelné sacharidy ve formě cukru a elektrolytů.

Kokosovou vodu si nepleťe s kokosovým mlékem, které má vysoký obsah tuku (což není nic špatného). Kokosová voda je čirá tekutina jako normální voda.

Kalorie, cukry, minerály vitamíny

Kokosová voda obsahuje menší množství aminokyselin, železa, vitamín C a B komplex. 3 dcl přírodní neochucené kokosové vody obsahují 5,45 kalorií, 1,3 g cukru, 61 mg draslíku a 5,45 mg sodíku.

Naproti tomu energetický nápoj Gatorade od Pepsi doporučovaný sportovcům obsahuje 6,25 kalorií, 1,75 g cukru, 3,75 mg draslíku a 13,75 mg sodíku.

Jak je vidět kokosová voda je na tom výrazně lépe, a to především díky nízkému obsahu sodíku a naopak vyššímu obsahu draslíku. Má také nižší obsah kalorií a cukru.

Základ zdraví v mnoha kulturách

Kokosová voda se už stovky let tradičně používá proti zdravotním problémům jako jsou střevní infekce, ledvinové kameny, pro zdravější kůži, proti průjmům, zvracení, horečkám a to jak pro dospělé tak i pro děti. Hodně žen zmiňuje, že jim kokosová voda během těhotenství pomohla snížit nevolnost a mají tak nějak víc energie.

Proč takový humbuk kolem kokosové vody?

Vyznavači kokosová voda často vyzdvihují její schopnost udržet tělo dobře hydratované, a to lépe než pitím normální vody. Kokosová voda je velkým zdrojem elektrolytů, jako je draslík, který je nutný pro správnou hydrataci těla. Elektrolyty tělo používá pro  svalové kontrakce a k výrobě energie. Pokud se živíte zpracovanými potravinami s vysokým obsahem sodíku, může vysoký obsah draslíku neutralizovat potenciální nebezpečí hypertenze.

V tropech je kokosová voda po staletí používána k rehydrataci organismu. Někteří sportovci dávají přednost právě přirozeně se vyskytující kokosové vodě, kterou nahradili sportovní nápoje, protože neobsahuje přidaný cukr, umělé aroma a barviva.

stáhněte si zdarma ukázku knihy

JAK TUKY PÁLIT A NEUKLÁDAT

Tak kde háček?

Tušili jste, že to přijde. Čerstvá kokosová voda není pasterovaná, a proto obsahuje enzymy, které pomáhají detoxikovat tělo. Většina toho, co najdete v obchodech je pasterované nebo ještě hůře z koncentrátu.

Je to pořád skvělý způsob, jak hydratovat tělo a dostat do něj větší množství minerálů, bohužel pasterovaná kokosová voda už je o spousty dalších důležitých látek ochuzena.

Někteří výživoví poradci vrcholových sportovců tvrdí, že kokosová voda tělo nedokáže hydratovat dostatečně, dokud jí nevypijete větší množství. To také znamená větší přísun kalorií. Pokud vám to nevadí, je kokosová voda dobrý způsob jak udržet při sportu tělo hydratované.

Při výběru kokosové vody můžete často narazit na nekvalitní výrobky z koncentrátů nebo doslazované pro lepší chuť. Kokosovou vodu berte pouze neochucenou a bez přidaných cukrů.

Při pití kokosové vody stále přijímáte nějaké ty kalorie. Obvykle je to přibližně 46kcal na jednu sklenici. Normální voda má pořád krásnou nulu. Pokud kokosovou vodu budete popíjet celý den, váš kalorický příjem může nebezpečně nabobtnat.

Pít či nepít?

Kokosová voda má bezpochyby víc výhod než nevýhod. Nejedná se ale o žádný zapomenutý a znovuobjevený zázrak. Humbuk kolem kokosové vody je způsoben hlavně celebritami,  chytrými prodejci a agresivním marketingem.

Jestli máte problém s pitím vody a vadí vám, že je bez chuti, může být kokosová voda určitým doplňkem. Rozhodně bych jí za vodu nenahrazoval. Mějte na paměti, že i kokosová voda má stále nějaké ty kalorie na rozdíl od normální vody. Celodenním popíjením můžete svůj kalorický příjem výrazně přestřelit.

Pro většinu z nás to asi bude ideální nápoj při nebo po cvičení, kdy nějaké ty sacharidy doplnit potřebujeme a tělo vyžaduje hydrataci. Tam vidím její smysl asi nejvíc. Sem tento nápoj pro běžnou sportující populaci podle mě zapadá ideálně a je to skvělá alternativa k průmyslovým produktům.

Především teď před létem bude pitný režim a hydratace zase na titulních stránkách všech deníků. Kokosová voda nebude nejvhodnější pro vrcholové sportovce, ale kdo z nás jím je? 🙂

Ideální je čerstvá přímo z kokosu, ale té se nám v ČR těžko dostane. Proto se musíme smířit s pasterovanou, ochuzenou díky pasterizaci o nějaké látky, pro které je kokosová voda tak vyzdvihována.

Při výběru nezapomínejte stále sledovat etikety, protože i kokosová voda může být vyrobena z koncentrátu, nebo dochucena cukrem.

Kde koupit?

blankPanenskou kokosovou vodu můžete koupit na e-shopu firmy Mladý kokos, která se na ně specializuje. Dováží ji v RAW a BIO kvalitě z Thajska. Kromě vody panenské mají i stylovou přírodní růžovou variantu kokosové vody.

Na webu Mladý kokos najdete ale také řadu zajímavých informací o kokosové vodě a mladých kokosech. Zejména vědecké studie, které potvrzují pozitivní účinky kokosové vody a obecně kokosu na lidské zdraví, ale také třeba jak s kokosovou vodou a jinými kokosovými produkty naložit v kuchyni.

Kromě panenské kokosové vody nabízí eshop Mladý kokos i mladé kokosy a nově začali vyrábět i zajímavé kokosové produkty, jako jsou třeba kokosové jerky, kokosová másla a pomazánky a chipsy. Takovéhle věci by mě, kořena zcestovalého Asií, vážně nenapadly.

Jako u správného produkt placementu jsem s mladými kokosy dohodnul slevu 100 Kč na první objednávku – stačí zadat kód FITKOKOS100!

Líbilo se?

Sledujte FitPlan.cz na Facebooku (like / Líbí se mi), nebo na Twitteru (Follow) a dozvíte se o nových příspěvcích jako první. Mezi tím si můžete stáhnout zdarma e-book 11 mýtů o hubnutí a zdravém životním stylu.

 

Jak užitečný pro vás byl tento článek?

Pro hodnocení klikněte na hvězdičky!

Průměrné hodnocení / 5. Hodnotilo:

Mrzí mě, že článek nebyl dostatečně užitečný

Pomůžete mi to napravit?

Top

11 MÝTŮ
O HUBNUTÍ

blank
x