Kila nejdou dolu? 20 důvodů proč

Začali jste s hubnutím a po nějaké době se úbytek váhy zastavil? Přestali jste hubnout a nevíte proč? Co je špatně? K zastavení procesu hubnutí dochází z mnoha důvodů. Je celkem velká pravděpodobnost, že příčinou je nějaký z následujícíh důvodů.

Zrovna jste začali

Jakmile začnete být aktivní, provozovat nějakou fitness aktivitu, vaše tělo prochází spoustou změn. Pokud jste přešli od konzumace zpracovaných potravin a povalování se doma u televize k zdravému stravování a extrémní aktivitě, je dost možné, že jste během prvních několika týdnu nezhubli jediné kilo. Nejspíš došlo ke zvýšení množství svalového glykogenu jako reakce na cvičení. To je častý důvod, proč nejsou na první pohled vidět žádné výsledky.

Jste netrpělivý

Je tomu už měsíc co jste začali s hubnutím a zatím jste shodili jen 2 kila. Super, gratuluju! Nebo je to málo? Spousta lidí takový váhový úbytek považuje za selhání.  Mají pocit že dávají více, než získávají. Dejte tomu trochu času. Hubnutí není akce na pár týdnů. Zbavte se takových myšlenek. Radujte se z toho, čeho jste dosáhli. Je to pokrok. Držte se ho a výsledky časem přijdou samy. Buďte trpělivý.

Přijímáte příliš mnoho nebo příliš málo kalorií

Kalorický příjem je velice složité téma. Jíst příliš málo kalorií je stejně špatné jako jíst hodně. Možná ještě horší. Pokud váš jídelníček obsahuje pouze průmyslově nezpracované potraviny, je velice obtížné se přejíst. Proto je potřeba sníst více potravin, než jste byli zvyklí.

Zaměřili jste se na svou hmotnost

Váha, váha, váha všichni jsou jí posedlí. Přitom je to naprostý nesmysl. Tělesná transformace je především o zbavení se tuku. Pokud se zbavujete tuku, je všechno v pořádku. Zbavte se váhy a měřte si množství tuku v těle. To je hlavní ukazatel, který má smysl sledovat.

Nezařadili jste do cvičení silový trénink

Jakmile lidé začnou přemýšlet o hubnutí a cvičení, uvažují o kardio cvičení, hodinách strávených na rotopedu, běžeckém pásu, nebo běháním. Ve skutečnosti kardio cvičením spálíte nepatrné množství tuku ve srovnání se silovým tréninkem. To je opravdový spalovač tuků a každý kdo uvažuje o hubnutí by ho měl zařadit do svého programu.

Nejste dostatečně aktivní

Sedíte celý den u počítače? Trochu víc aktivity dokáže zázraky. Jeden den cvičení, následovaný dnem naprosté nečinnosti někdy prostě nestačí. Pořiďte si krokoměr a sledujte, kolik kroků za den uděláte. Pokud je to méně než 5-6000, pravděpodobně budete muset přidat a vyrazit na procházku. 30 minutová procházka po večeři nikomu neublíží. Chůze je často velice podceňovaná, přitom se jedná o naprosto klíčovou a základní aktivitu.

Máte nedostatek spánku

Kolik toho přes noc naspíte? Pokud méně než 7-9 hodin, váš cíl zhubnout bude těžko dosažitelný. Spánek ovlivňuje vše, od zvýšení apetitu po rychlost metabolismu. Spánek musí být prioritou. Dostatečné množství spánku má obrovský vliv na hubnutí.

Moc stresu

Jak je na tom vaše duševní zdraví? Často opomíjená část, které lidé nevěnují pozornost při pokusech zhubnout. Stres má velký vliv na hladinu hormonů v těle, motivaci a hubnutí. Zbavte se stresu.

Nejste důslední

Sem tam si zacvičit k ničemu nevede. Důslednost je klíčem k úspěchu. To samé platí i pro stravování. Nemůžete očekávat výsledky, pokud jíte zpracované potraviny kdykoliv dostanete chuť. Stanovte si plán a držte se ho.

stáhněte si zdarma ukázku knihy

JAK TUKY PÁLIT A NEUKLÁDAT

Jste na houpačce

Ztráta hmotnosti není lineární záležitost. První týden můžete zhubnout 2 kila a následující jen 0,5kg. Je to naprosto nepředvídatelné, ale přirozené. V případě, že se zaseknete na stejné váze po několik týdnů hledejte příčinu v některém z dalších bodů.

Nemusíte ztrácet na hmotnosti

Napadlo vás někdy, že nehubnete, protože prostě už více hubnout nepotřebujete? Pokud jste malého vzrůstu, problém může být v nedostatku svalové hmoty, nikoli nadbytku váhy. Samozřejmě, můžete se zbavit ještě nějakého tuku, ale ztráta tuku není to samé jako ztráta váhy.

Málo intenzity při cvičení

Je pro vás cvičení jen provádění pohybů? Tělu musíte dát důvod ke změně. Musíte sami sebe neustále tlačit k limitům. Neočekávejte, že se zbavíte tuku, pokud tělu nedáte důvod, nepodaří se vám zbavit tuků. Intenzita cvičení se musí pomalu navyšovat. S každým cvičením překonáváte své předchozí úspěchy. Kromě spalování tuků existují další dobré důvody proč je dobré zvýšit intenzitu cvičení.

Myslíte si, že jíte zdravě, ale není tomu tak

Lidé si často myslí, že jí zdravě a ve finále zjistí, že jejich strava je plná zpracovaných potravin. Ujistěte se, zda váš jídelníček neobsahuje průmyslově zpracované potraviny. Spousty lidí si neuvědomuje, že konzumují obrovské množství obilných produktů. Obiloviny, včetně pečiva můžou způsobit víc škody než užitku.

Jíte příliš mnoho sacharidů

Neříkám, zbavte se totálně sacharidů. Sacharidy tělo potřebuje, především mozek je jimi napájen. Důležité je přijímat sacharidy efektivně. Čím jste aktivnější, tím víc sacharidů potřebujete. Pokud celé dny sedíte u počítače, pak rozhodně nepotřebujete spotřebovat stovky gramů sacharidů za den.

Chybí vám vůle a motivace

Motivace je pro spousty lidí obrovský problém. Bez správné motivace, dříve nebo později skončíte. Snažte se motivovat jak to je jen možné. Obklopte se lidmi, kteří smýšlí stejně a motivujte se navzájem. Zbavte se špatných návyků a vytvořte si nové, správné.

Máte zdravotní problém

Ano, existují zdravotní problémy, které můžou bránit při hubnutí. Ty ale postihují velice malé procento lidí. Snížená štítná žláza a problémy s ní jsou často důsledkem špatného životního stylu a nedostatku pohybu ne jejich příčinou. Někteří lidé mohou mít legitimní zdravotní problémy. Pokud si myslíte, že mezi ně patříte, poraďte se se svým lékařem. Pokud berete pravidelně nějaké léky, může se jednat o další příčinu, proč se vám nedaří zhubnout.

Neumíte nakupovat

Možná jste slyšeli o pravidle, které říká “nakupujte po vnitřním obvodu obchodního centra”. Tam s největší pravděpodobností najdete 95% zdravých potravin. Samozřejmě to neplatí vždy a najdou se i výjimky. Pár dalších věcí, které by jste při nakupování měli mít na paměti:

  • Nenakupujte s prázdným žaludkem
  • Vytvořte si nákupní rutinu
  • Naplánujte si nákup dopředu, udělejte si seznam
  • Plaťte raději hotově. To vás často donutí nebrat víc věcí než potřebujete a máte na ně u sebe dostatek peněz

Příliš mlsáte

Spousty lidí má spojené posedávání u počítače nebo televize s mlsáním. Mlsání znamená obrovský přísun kalorií. Navíc se jedná o prázdné kalorie, které se okamžitě ukládají jako tuk. Mlsat můžete i zdravě. Nechceme aby nám to co jíme ubližovalo, ale pomáhalo. Vyměňte některou svou oblíbenou svačinku za něco mnohem zdravějšího.

Váš metabolismus se přizpůsobil

Omezení kalorického přísunu je pro metabolismus většinou pohroma. Tělo se přizpůsobí omezenému přísunu kalorií tak, že zpomalí výrobu některých hormonů jako je například štítná žláza. S tím je možné bojovat cvičením, nebo občasnými podváděcími dny (maximálně jednou týdně) kdy jíte i takové potraviny, které si normálně zakazujete.

Nezměnili jste svůj životní styl

Opakuji to stále do kola. Úspěšně zhubnout znamená změnit životní styl. Držením diety nezhubnete, změnou životního stylu se vám to podaří. Pokud skáčete z jedné diety na druhou, zamyslete se nad svým celkovým životním stylem. Hubnutí je pouze vedlejší efekt zdravého životního stylu.

Líbí se vám tento článek? Chcete se dozvědět o dalších?

Sledujte FitPlan.cz na Facebooku nebo na Twitteru a dozvíte se o nových příspěvcích jako první. Mezi tím si můžete stáhnout zdarma e-book 11 mýtů o hubnutí a zdravém životním stylu.

Jak užitečný pro vás byl tento článek?

Pro hodnocení klikněte na hvězdičky!

Průměrné hodnocení / 5. Hodnotilo:

Mrzí mě, že článek nebyl dostatečně užitečný

Pomůžete mi to napravit?

Top

11 MÝTŮ
O HUBNUTÍ

blank
x