Jíst nebo nejíst dýni při keto dietě?

Jako každý rok i letos přichází dýňová sezóna. Pojďme se teď blíže podívat, kolik sacharidů obsahuje a zda je vůbec vhodná při nízkosacharidovém stravování či dokonce keto dietě.

Když se řekne dýně. Co si vybavíte? Lahodnou krémovou polévku nebo Halloween s dýňovými lucernami? Každý asi něco jiného. Pokud jste dýni ještě nezkusili zařadit do svého jídelníčku, napravte to. Její chuť by vás mohla mile překvapit.

Co je vlastně dýně?

Dýně je druh zimní tykve. Někteří lidé je považují za zeleninu, ale ve skutečnosti se jedná o ovoce, přesněji botanickou bobuli. Stejně jako např. melouny, okurky či rajčata. Dýně má neutrální chuť s jemnou sladkostí připomínající kombinaci mrkve a cukety. Dýně mají tu výhodu, že je můžete skladovat na chladném místě po dlouhou dobu. Pokud se tedy dostanete k dobrému zdroji dýní, nebojte si jich vzít více.

S jakými dýněmi se můžete setkat?

Dýně se často vyznačují kulatým tvarem a sytě oranžovou barvou. Jak vidíte na obrázcích nemusí tomu tak být vždy. Obsahují dužinu a semena. Setkat se můžete také s dýněmi, které nejsou určeny k jídlu, ale pouze dekoraci.

Máslová dýně

má jemnou a ořechovou chuť. Sacharidy okolo 12 g/100 g.

Hokaido

má vynikající ořechovou a máslovou chuť a její výhodou je, že se nemusí loupat. Sacharidy okolo 7 g/100 g.

Muškátová dýně

má bohatou a sladkou chuť. Sacharidy okolo 4 g/100 g.

stáhněte si zdarma ukázku knihy

JAK TUKY PÁLIT A NEUKLÁDAT

Velká dýně (Halloween dýně)

není určena jen k výrobě luceren, ale dá se i jíst. Není tak sladká jako ostatní druhy, a tak je lepší ji využít spíše pro slaná jídla. Sacharidy okolo 4 g/100 g.

Špagetová dýně

jméno je odvozeno od vnitřní struktury, která připomíná špagety. Skvěle chutná zapečená v troubě. Sacharidy okolo 7 g/100 g.

Je dýně vůbec keto?

Pokud jste na keto dietě, asi vás zajímá, jestli během ní můžete do svého jídelníčku zařadit i dýňové dobroty. Můžete, ale musíte si dát pozor na velikost porce.

Co dýně a obsah sacharidů?

Dýně nejsou jen lahodnou potravinou k jídlu, mají také relativně nízký obsah sacharidů (4–12 gramů na 100 gramů). Při vaření jsou dýně velmi univerzální. Můžete je vařit, dusit, ale i péct. Skvěle nahradí přílohy jako jsou rýže, brambory a těstoviny. Díky sladké chuti se dají využít i při bezlepkovém pečení.

Díky nízkému obsahu sacharidů, jsme dýňové recepty zařadili i do Jídelníčků na hubnutí.

Jsou dýňová semínka keto?

Ano. I semena, která jsou dobrým zdrojem bílkovin, hořčíku, mědi a zinku, mohou být součástí ketogenní stravy. Semena, která získáte z dýní můžete upravit následujícím způsobem. Opláchněte je a zbavte všech lepivých částí, kterými jsou propojeny. A pak je jen nechte péct v troubě na 175 °C spolu s kokosovým olejem a mořskou solí asi 30 minut nebo do úplného zaschnutí a zlatohnědé barvy. Využít se dají na polévky nebo salát.

Kde hledat inspiraci pro keto recepty?

Pokud se rozhodnete pro keto dietu, může být pro vás z počátku obtížné vymýšlet a zjišťovat, co vařit. Jednoduchá pomoct je inspirovat se recepty s označením keto. Najdete je na Paleosnadno.

Pokud máte nějaké osvědčené netradiční keto recepty s dýní, budu rád, když se podělíte. A pokud se vám článek líbil, dejte mu lajk, hvězdičky a sledujte mě na facebookuinstagramu nebo twitteru, kde se dozvíte o dalších článcích nejrychleji, jak to jen půjde.

Jak užitečný pro vás byl tento článek?

Pro hodnocení klikněte na hvězdičky!

Průměrné hodnocení / 5. Hodnotilo:

Mrzí mě, že článek nebyl dostatečně užitečný

Pomůžete mi to napravit?

Top
Zakoupil(a): Eva z Česká Lípa před 13 hodinami
 
Zakoupil(a): Ondřej z Brno před 15 hodinami
 
Zakoupil(a): Martina z Frydlant nad Ostravici před 15 hodinami
 
Zakoupil(a): Vladimira z Doksy před 16 hodinami
 
Zakoupil(a): Martin z Kolomuty před 20 hodinami
 
Zakoupil(a): Martin z Kolomuty před 20 hodinami
 
Knihy: Jak pálit a neukládat, Jídleníčky na hubnutí
Zakoupil(a): Fialová z Tachov před 3 dny
 
e-book Jak pálit a neukládat
Zakoupil(a): Zuzana z Lásenice před 3 dny
 
Zakoupil(a): Jaroslav z Praha 4 Lhotka před 4 dny
 
Zakoupil(a): Eva z Praha 4 před 5 dny
 
Zakoupil(a): Zuzana z Bohutín před 5 dny
 
Zakoupil(a): Pavla z Blansko 1 před 5 dny
 
Knihy: Jak pálit a neukládat, Jídleníčky na hubnutí
Zakoupil(a): Ľubica z Žiina před 6 dny
 
Zakoupil(a): Martin z Rýmařov před 1 týdnem
 
Zakoupil(a): Vlasta z Svitavy 2 před 1 týdnem
 

11 MÝTŮ
O HUBNUTÍ

x