Jak vycvičit mozek, aby přešel na zdravý životní styl

Při pokusu přejít z nezdravého na zdravý životní styl zjišťujeme, že to není vůbec jednoduché. Často docházíme k závěru, že nejsme schopni adaptovat se na nové změny. Hodně lidí to prostě zabalí, řeknou si “Já na to prostě nemám”. Dobrá zpráva pro všechny. Tím to není. Není to ani proto, že jsme slabí nebo nemáme dostatek vůle.

V zásadě se snažíme vytrénovat mozek a změnit způsob jeho fungování, což není vůbec jednoduché. Je potřeba vědět, jak na to. Vytvářením nových návyků budujeme malé neuronové spoje a cesty v mozku, po kterých se přenáší signály. Jedná se o miniaturní elektrická spojení, díky kterým jsme schopni opakovat věci podle předlohy.

Náš mozek jede normálně na autopilota

  • Vstaneme
  • Necvičíme
  • Oblečeme se
  • Vyčistíme zuby
  • Vynecháme snídani
  • Jdeme do práce
  • Dáme si špatný oběd
  • V práci sníme něco nezdravého
  • atd.

Klíčem je vytrénovat mozek

Jakmile se rozhodneme udělat změnu, snažíme se vlastně změnit způsob, jakým mozek vytváří neuronové spoje. Mozek je z toho zmatený, nutí nás cítit se nepříjemně a chce vrátit vše do starých kolejí. To je cesta, kterou zná a způsob, jak funguje.

Je to jako kdyby měl mozek napsaný přesný scénář, podle kterého celý život funguje a my se ho snažíme přepsat.

Přemýšleli jste někdy, proč je tak těžké zlomit nějaký zvyk? Proč lidi dělají stále dokola při výběru jídla špatné rozhodnutí? Právě proto.

Znamená to, že jsme odsouzeni ke špatným rozhodnutím na věky? Rozhodně ne. Je možné změnit naše zvyky i životní styl. Vyžaduje to ale plánování a obětavost.


482520_583153998384738_423714196_n

Tipy jak vycvičit mozek

Nesmíme se pouze zbavovat špatných návyků, ale snažit se o jejich náhradu novými, pro tělo prospěšnými.

Kino jsem měl vždycky spojené s popcornem a colou. Byl jsem zvyklý něco pojídat. Když jsem si nic nekoupil a lidi kolem mě neustále něco pojídali, cítil jsem se fakt mizerně a film si vůbec neužil. Odbourání návyku bylo v zásadě nereálné.

blank

stáhněte si zdarma ukázku knihy

JAK TUKY PÁLIT A NEUKLÁDAT

Začal jsme si nosit do kina vodu, ořechy, semínka nebo ovoce, které jsem konzumoval místo popcornu. Bylo to tisíckrát jednodušší. Změna přišla naprosto bez problému. Když koukám doma na film, dám si třeba jahody s tvarohem.

Někdo je zvyklý pravidelně jednou týdně s kamarády posedět nad pivem v hospodě. Přestat chodit je mnohem horší, než si vybudovat nový zvyk a chodit pravidelně třeba horolezit na umělou stěnu. Sedět doma a myslet na to, jak známí vysedávají v hospodě a nejspíš vás pomlouvají, je dost stresující. Při lezení na stěně s parťákem vás podobné myšlenky ani nenapadnou. Mozek je zaměstnán něčím jiným a pomalu přepisuje staré neuronové spoje novými.

Přebudování životního stylu je vlastně cesta na celý život. Postupně měníme jeden návyk za druhým, pomalu krok za krokem. Nahrazujeme jeden malý nezdravý návyk stejně malým, realistickým a zdravým. Tím  si v mozku mnohem jednodušeji vytvoříme nové neuronové spoje, díky kterým návyky přejdou v něco naprosto automatického. Stane se z nich rutina na celý život. Mozek jede na autopilota.

Jak to funguje u vás? Máte nějaké tipy na nové přebudování návyků ve stravování nebo cvičení?

Líbilo se?

Sledujte FitPlan.cz na Facebooku (like / Líbí se mi), nebo na Twitteru (Follow) a dozvíte se o nových příspěvcích jako první. Mezi tím si můžete stáhnout zdarma e-book s dalšími 11 mýty o hubnutí.

Jak užitečný pro vás byl tento článek?

Pro hodnocení klikněte na hvězdičky!

Průměrné hodnocení / 5. Hodnotilo:

Mrzí mě, že článek nebyl dostatečně užitečný

Pomůžete mi to napravit?

Top

11 MÝTŮ
O HUBNUTÍ

blank
x