Určitě víte, kolik vážíte. Každý, kdo se vrhne do hubnutí se v první řadě postaví na váhu. Někdo se váží jednou týdně, někdo denně. Je ale takový údaj k něčemu dobrý? Víte kolik vážíte a to je celé. Řekne vám hodnota něco o množství tuku v těle? O tom kolik máte svalů? Neřekne. Váha je naprosto irelevantní údaj. Přesto stále dokola stoupáme na váhu a jsme nešťastní, když ručička neklesá podle našich představ.
Zapomeňte na váhu. Je demotivující a hloupá. Naše hmotnost se může během dne změnit klidně o 2 kila. Ráno budete vážit míň než večer. Když se vydáme na cestu hubnutí potřebujeme sledovat úplně jiné údaje. V první řadě je to procento tělesného tuku. Naším cílem je zbavit se tuku!
Jak změřit procento tělesného tuku?
Chytré váhy a další přístroje
Máte několik možností. Tou první jsou chytré váhy a tukoměry. Přístroje, které dokáží s větší nebo menší přesností určit % tuku v těle společně s dalšími údaji. Jejich použití je pohodlné a v některých případech jsou vám schopny ukázat i předchozí naměřené hodnoty.
Další možností jsou profesionálněji působící přístroje typu inBody, které fungují stejně jako chytřejší osobní váhy, jen vám dodají o něco více údajů. Všechny tyto přístroje fungují na principu rozdílného šíření elektrického proudu nízké intenzity v různých biologických strukturách. Proženou vám tělem v několika intervalech malé množství elektrického proudu (nebojte, vůbec nic necítíte) a na základě odporu pak výpočtem dodají výsledky.
Výhody
Je to pohodlné a rychlé. Nemusíte nic počítat, vše za vás obstará váha.
Nevýhody
Dražší pořizovací cena v případě váhy. inBody je při potřebě opakování měření několikrát do měsíce také drahé. Čím je přístroj levnější, tím je často méně přesný. Měření na základě odporu těla není nejlepší. Stačí vypít půl litru vody, najíst se a odpor se změní. Výsledky jsou často velice rozdílné. Stačí se trochu zadýchat a výsledky jsou zase jiné.
Kaliperační měření
Metoda, která u nás neprávem ustoupila do pozadí. Kaliperačními kleštěmi se měří tloušťka podkožní řasy. Měření se provádí na jednom, nebo více místech. Zpravidla čím víc míst na těle změříte, tím získáte přesnější údaje. Možná vás to překvapí, ale získáte velice přesné údaje. Naměřené hodnoty se porovnají s tabulkou, kterou získáte s kaliperačními kleštěmi.
stáhněte si zdarma ukázku knihy
JAK TUKY PÁLIT A NEUKLÁDAT
Přeměřením těla kaliperačními kleštěmi společně s pár výpočty jste schopni získat velice přesně celkové procento tělesného tuku a díky jednoduchému vypočtu i zjistit jestli došlo ke změnám u svalové hmoty. Příklad výpočtu vám ukážu v jednom z dalších článků.
Výhody
Bezesporu pořizovací cena. Za cenu kolem 200,- získáte velice přesný nástroj pro měření tělesného tuku. Další výhodou je právě přesnost. Měření kalipery není možné “oblbnout” (pokud sami nechcete) jako přístroje založené na měření odporu těla. Měření kalipery je léty prověřená metoda, kterou využívají běžně fitness trenéři i lékaři.
Nevýhody
Není to tak pohodlné. Pro získání co nejpřesnějších výsledků potřebujete provést měření například i v oblasti zad u lopatky a k tomu budete potřebovat něčí pomoc. Pokud se spokojíte s méně přesným údajem, jste schopni měření provést sami.
V zásadě není tak důležité, jestli naměřený údaj určí procento tuku naprosto přesně. Důležité je, že provádíte měření stejnou metodou pravidelně. Tím zjistíte, jestli k změnám v % tuku dochází nebo ne a o to jde především. Jestli při prvním měření získáte údaj s odchylkou 1% už není tak podstatné. Podstatné jsou naměřené změny.
Jak se přesně změřit pomocí kaliperů?
Fotografie níže ukazují přesně oblast kde se má měření provádět. Vzhledem k poloze, budete potřebovat někoho, kdo vám s tím pomůže. Důležité je aby měření byla ve stejném místě jako je tomu na fotografiích. Chce to trochu cviku a praxe, kterou získáte pravidelným měřením.
Jste-li pravák, vytáhněte levou rukou kůži (podkožní řasu) na těle společně s vrstvou tuku pod ní a držte ji prsty. S kaliperem v pravé ruce následně umístěte konec kleští přibližně 5mm až 1cm od prstů kterými svíráte kůži. Sevřete kaliper tak aby se šipky na jeho rukojeti setkaly. Nepouštějte prsty levé ruky kůži a odečtěte hodnotu naměřenou kaliperem.
Důležité je, aby jste pevně drželi podkožní řasu a kaliper tak měřil jen tloušťku tohoto záhybu. Nezapomínejte, že šipky se musí potkat přesně. Nesmíte kaliper přemáčknout, nebo naopak povolit. Tím dojde ke zkreslení výsledků. Netlačte na kaliper maximální silou.
Kde se prování měření
Na zadní části paže (triceps):
Na zadní straně horní části paže, kde se nachází tricepsový sval. Oblast najdete na půl cesty mezi ramenním a loketním kloubem. Kůže se stahuje ve svislém směru přímo uprostřed ruky.
Přední paže (biceps):
Na přední straně nadloktí v oblasti bicepsového svalu. Měříte naprosto stejně jako na zadní straně paže viz obrázek.
Ramenní lopatka:
Na zádech u ramenní lopatky. Všimněte si, že kůže je uchopena pod úhlem 45 stupňů.
Pas:
V místě nad hřebenem kyčelní kosti, kde kost vystupuje, pak kousek směrem dopředu směrem k pasu. Kůže se chytne přibližně vodorovně, jak je to znázorněné na fotografii.
Nakonec stačí naměřené hodnoty sečíst a z tabulky získáte přesně údaj o vašem procentu tělesného tuku. Tabulku a přesný postup měření si můžete stáhnout v PDF formátu zde.
Existuje i několik dalších metod měření podkožního tuku nebo i podílu dalších tkání v těle. Patří mezi ně například počítačová tomografie, ultrazvuk, infračervená interakce. Taková měření jsou velice přesná, bohužel se s nimi běžně nesetkáme a provádí se pod lékařským dozorem.
Líbilo se?
Sledujte FitPlan.cz na Facebooku (like / Líbí se mi), nebo na Twitteru (Follow) a dozvíte se o nových příspěvcích jako první. Mezi tím si můžete stáhnout zdarma e-book s dalšími 11 mýty o hubnutí. Chcete se dozvědět ještě víc? Přijďte na kurz.
Jak užitečný pro vás byl tento článek?
Pro hodnocení klikněte na hvězdičky!
Průměrné hodnocení / 5. Hodnotilo:
Mrzí mě, že článek nebyl dostatečně užitečný
Pomůžete mi to napravit?
Díky moc za zpětnou vazbu