Jak hubnout rychleji – aerobní vs. anaerobní cvičení

Která cvičení jsou nejlepší na spalování tuků?

Cvičení jako takové se na hubnutí podílí z 20-30 %. Většinu hubnutí zajišťuje strava. Pokud chcete opravdu rychle zhubnout, je cvičení skvělým akcelerátorem a doplněním ke změně stravy, která se na hubnutí podílí úplně nejvíc. Sportů, z kterých si dnes můžete vybrat, je celá řada. To máte běhání, jízda na kole, bruslení, tancování, pilates, aerobic, spinning, kruhový trénink a řada dalších. Pokud cvičíte pro radost, nic neřešíte. Vybíráte jen podle toho, co vás baví a co ne. Ve chvíli, kdy však sportem potřebujete zefektivnit hubnoucí proces, musíte uvažovat nejen v rovině, které aktivity vás naplňují, ale také podle toho, které mají největší vliv na samotné hubnutí. 

Jaká cvičení si tedy vybrat? Není to složité. Stačí jen pochopit, jak se jednotlivé aktivity od sebe v základu liší a jaký mají dopad na celkové hubnutí. Možná budete překvapeni. Méně, zde totiž znamená více. Skvělá zpráva, že? Během chvilky zjistíte, že nemusíte trávit celé hodiny v posilovně, abyste se rychleji zbavili tuku a ještě vám dám tip na časově nenáročné a přesto tak účinné cvičení.

Aerobní cvičení

Jedná se o cvičení, které je obvykle nižší intenzity a provádí se po delší dobu. Tělo v těchto případech vyžaduje zvýšený přísun kyslíku. Patří sem aktivity, jako je chůze, lehké běhání, jízda na kole a řada dalších. Hlavním zdrojem energie jsou v tomto případě tukové zásoby, takže vám pomáhá spalovat tuky. Problém je, že k spalování tuků dochází až průměrně po 30 minutách aerobní aktivity. Jakmile s aktivitou skončíte, tělo tuky pálit přestane.

Aerobní cvičení s nízkou aktivitou

Tuky? Super. Ale i přesto mám pro vás ještě něco lepšího. Zde totiž, jako i v řadě jiných oblastech, platí, že pokud dělám něco déle, neznamená to, že dosáhnu lepších výsledků.

Anaerobní cvičení

Pro tuto kategorii cvičení je typická vysoká intenzita, která je prováděna v krátkých časových úsecích. Tělo pracuje s nedostatečným přísunem kyslíku. Mezi cvičení s vysokou intenzitou patří posilování, sprintování, veslování a podobně. Při tomto cvičení se spalují hlavně cukry, kterých však má tělo jen omezené množství. Díky anaerobnímu cvičení zrychlíte metabolismus, který zapříčiní, že budete spalovat i ve chvíli, kdy již cvičit dávno nebudete.

blank

Anaerobní intenzivní cvičení

Mnohem detailněji jsem se o všem kolem pohybu a vlivu na pálení tuků, rozepsal v knize Jak pálit a neukládat, kde zjistíte, jak celý mechanismus pálení tuků funguje a co je pro rychlé spalování nejlepší. 

V tuto chvíli je asi naprosto jasné, že přechodem na anaerobní trénink výrazně zkrátíte čas, který jste dříve věnovali aerobnímu tréninku, a spálíte mnohem více tuku. A to díky tomu, že budete pálit i ve chvíli, kdy už se dávno hýbat nebudete.

Pokud chcete šetřit čas a rychle zhubnout, zkuste HIIT. Mám pro vás program hned na 20 týdnů. Ke cvičení nebudete potřebovat nic speciálního, a tak můžete cvičit klidně doma a začít třeba hned. A kolik to zabere? Nic tragického. Bude vám stačit 3x týdně 10 minut.  

blank

stáhněte si zdarma ukázku knihy

JAK TUKY PÁLIT A NEUKLÁDAT

Kdy je aerobní cvičení naopak prospěšné?

Určitě to však neberte tak, že cvičení s nízkou intenzitou, je k ničemu. Každé cvičení má svůj čas. Takže kdy naopak zařadit aerobní cvičení?

Cvičení s vysokou intenzitou je velmi náročné na svaly a centrální nervový systém. A tak není vhodné své tělo zatěžovat cvičením s vysokou intenzitou po dlouhou dobu nebo po sobě následující dny.

Vzhledem k tomu, že ale stále chcete spalovat další a další kalorie, můžete cvičení s nízkou intenzitou zařadit mezi dny intenzivního tréninku. Takovou třeba hodinovou chůzí dokážete spálit 300-400 kalorií. Zkuste vmáčknout 1-3 dny s nižší intenzitou mezi intenzivní dny a uvidíte ten rozdíl.

Další případy, kdy se hodí zařadit cvičení s nízkou intenzitou, jsou, když se zraníte nebo pokud vaše tělo nedokáže zvládnout dopad, který s sebou přináší intenzivní cvičení. V případě, že trpíte vysokým stupněm obezity, držte se nejprve aerobního cvičení a teprve až vaše tělo bude připraveno, přejděte na intenzivnější tréninky.

Pokud máte vysokou nadváhu, začínat intenzivním anaerobním cvičením není rozumné. Můžete si ublížit, tělo není na vysokou zátěž stavěné a většina lidí s vysokou nadváhou ji nezvládne. Potřebují nejprve shodit pár kil a pak se teprve můžou vrhnout do intenzivních aerobních tréninků.

Pokud však můžete dělat vysoce intenzivní cvičení – dělejte ho. Studie po studiu ukazuje, že je výhodnější pro odbourávání tuků. A pokud se vám to ještě podaří kombinovat s pár dny vyplněných aktivitami s nižší intenzitou, tím lépe.

Jak užitečný pro vás byl tento článek?

Pro hodnocení klikněte na hvězdičky!

Průměrné hodnocení / 5. Hodnotilo:

Mrzí mě, že článek nebyl dostatečně užitečný

Pomůžete mi to napravit?

Top

11 MÝTŮ
O HUBNUTÍ

blank
x