Držet nejlepší dietu světa nemá smysl

Jen 20% lidí, z těch co se vrhnou do nějakého hubnoucího programu uspějí a vydrží až do konce. To platí jak pro cvičení tak pro dietu. Pokud jste jednou, nebo vícekrát dietu drželi a neuspěli je na čase zbavit se dietářských návyků a myšlenek.

Čas pracuje proti dietám

Dieta má konečné datum. Může trvat 4, 6, 8, nebo třeba 12 týdnů a pak prostě končí. Co dělat pak? Víme co, jak, kdy a proč jíst? Nezbývá než se vrátit ke starému životnímu stylu. Kila vylítnou dříve nebo později nahoru a nám nezbývá než se vrhnout zase na nějakou novou dietu, protože ta předchozí přeci nefungovala.

Potřebujeme dostat čas na naší stranu. Porovnejte si něco co začíná a končí s životním stylem, který trvá nepřetržitě. Na první pohled možná vypadá kratší dietní úsek lépe a pohodlněji, ale je to jen iluze a začarovaný kruh, ve kterém je jednoduché uváznout.

Cílem je přestat o dietách kompletně přemýšlet. Překonat každodenní složité rozhodování co si dát k jídlu a přemýšlení nad tím co je a co není zdravé. Potřebujeme si vypěstovat návyky, o kterých nebudeme přemýšlet. Zdravé návyky se stanou součástí životního stylu a hubnutí už bude jen vedlejší efekt.

Pokud nebudeme neustále přemýšlet o dalším jídle co nás čeká, jestli bude zdravé nebo ne, nedojde k vykolejení z procesu hubnutí. Naše myšlení se posune od “musím ještě dva měsíce vydržet jíst takhle” k “je to jen jídlo a 2 měsíce utečou jako voda, pak další a další”.

Dieta zbavuje odpovědnosti

Když se nedostaví výsledky je vždycky na koho to svést. Na dietu. Byla špatná, nefungovala. Je to nejsnadnější věc co můžeme udělat. Stačí jen říct “na mě to nefunguje”. Je problém skutečně v dietě? Když se nezajímáme o to jaký vliv na tělo jídlo má, co funguje a proč, jak reaguje náš metabolismus, nemůžeme předpokládat že uspějeme. Nic z toho při dietě neřešíme. Nakonec konstatujeme, že dieta nefunguje a vyzkoušíme další…

Dokud nepřijmeme plnou zodpovědnost za to co jíme a své současné stravovací návyky, nikdy nedosáhneme hubnoucích cílů. Stačí převzít kontrolu nad životem. Určitě narazíme na obtížné okamžiky a situace. To jak na ně zareagujeme určí, jak bude vypadat konečný výsledek.

Hubnout neznamená pohybovat se na přímoce z bodu A do bodu B. Nejedná se o lineární záležitost. Člověk naráží na překážky a objížďky. Musí správně zareagovat a vyhnout se. Jeden z největších omylů všech diet je, že se tváří jako zaručený návod na hubnutí. Nic takového neexistuje. Není jedno shodné řešení pro všechny.

Dieta nás nic nenaučí

Nedozvíme se o sobě a jídle vůbec nic, nebo jen naprosté minimum. Budeme-li slepě následovat dietní stravovací plány budeme neustále pod kontrolou někoho jiného. Pokud si neuděláme čas na pochopení proč a jak to funguje, odradí nás první překážka, kterou může být zapomenutí krabičky s připraveným jídlem doma.

Při hubnutí tráví lidé hodně času na nezmapovaném území. Musí dělat obtížná rozhodnutí. Musí přemýšlet jestli zvýšit kalorický příjem nebo snížit. Zda si dát podváděcí jídlo a jak často. Je to testování a zkoumání svého vlastního těla. Toho jak reaguje a funguje. Dieta nás nenaučí, jak se pohybovat mimo nevyšlapané cesty, mimo naši komfortní zónu. To je to místo, kde se nakonec dostaví i hubnutí a změna životního stylu.

stáhněte si zdarma ukázku knihy

JAK TUKY PÁLIT A NEUKLÁDAT

Zapomeňte na diety

Přestat hledat zaručeně fungující dietu je první správný krok. Rozumnější je začít pracovat na sobě a svých zdravých návycích, které se stanou základním kamenem k hubenému tělu a zdravému životnímu stylu.

Líbilo se? 

Sleduj FitPlan.cz na Facebooku (like / Líbí se mi), nebo na Twitteru (Follow) a dozvíš se o nových příspěvcích jako první. Mezi tím si můžeš stáhnout zdarma e-book s dalšími 11 mýty o hubnutí.

Jak užitečný pro vás byl tento článek?

Pro hodnocení klikněte na hvězdičky!

Průměrné hodnocení / 5. Hodnotilo:

Mrzí mě, že článek nebyl dostatečně užitečný

Pomůžete mi to napravit?

Top

11 MÝTŮ
O HUBNUTÍ

blank
x