Cvičíte doma, nebo přemýšlíte, že začnete chodit do posilovny? Možná je to zbytečné. Nejlepších výsledků člověk dosáhne venku. Pojďme se podívat na pár důvodů, proč stojí za to přesunout aktivitu do přírody.
Křeček v kleci
Když jsem začínal s cvičením, nechtělo se mi ven a už vůbec ne do posilovny. Jsem dost introvert a nijak mě to nelákalo. Klidně jsem prováděl krátké sprinty doma, kde máme celkem dlouhou chodbu, nebo i běh na místě. V posilovnách každý den najdete hromadu lidí běhajících na pásech nebo šlapajících na rotopedech, jako křečci v kleci. Samozřejmě tyto místa mají určité výhody. Je tam přijemná konstantní teplovat a nemusíte se ohlížet na venkovní počasí.
Nakonec jsem se rozhodl, že zkusím přesunout trénink ven. Začal jsem provozovat intervalový indiánský běh a hledal v okolí nejvhodnější trasu. Bydlím v Praze Řeporyjích a tak cílem bylo Prokopské údolí. Jakmile jsem měl ideální trasu nastal zlom. Členitý kopcovitý terén, chvíli silnice, chvíli polní cesta, krásná krajina, sluníčko, to vše mě inspirovalo a dodávalo energii. Miluju ten pocit, když se vyhoupnu na Nových Butovicích a přebíhám do krásného parku mezi Hůrkou a Lužinami.
Dokonce jsem si začal užívat běhání v dešti. Je na tom něco uklidňujícího, kapky vás chladí a dáváte si takovou běžeckou sprchu.
Zkusil jsem přesunout ven i silový trénink, našel jsem si prolejzačky a na nich cvičil. Zkusil jsem skákání snožmo přes potok, abych v něm neskončil. Pořídil jsme si boty na barefoot běh a objevil novou dimenzi běhání v přírodě. Zjistil jsem, že se vlastně chovám jak malý dítě, který si hraje venku. Nadchlo mě to tak, že jsem zapomínal na čas.
Radost a potěšení ze sportu exponenciálně narostly, v okamžiku kdy jsem se přesunul ven. Tušil jsem, že to má co dočinění s čerstvým vzduchem a sluncem, ale existuje několik výzkumů věnujících se cvičení venku. Čerstvý vzduch není zdaleka jediným přínosem.
Snížené riziko nadváhy
Lidé co si dopřávají pohyb venku, mají nižší riziko nadváhy, než ti co se pohybují v uzavřených prostorách (1). Studie ukazují, že děti, které tráví čas venku mají o 27-41% nižší pravděpodobnost že budou mít nadváhu, než ty, které jsou zavřené někde v hale, nebo doma. Jakmile jste v uzavřeném prostoru, jste jednoduše línější. Doma se také hýbete méně, díky technologiím trávíte víc času u televize, her a internetu. Pobyt venku nás nutí k tomu být aktivnější, než když jsme zavřeni doma.
Zlepšení duševního zdraví
Na univerzitě v Glasgow zjistili, že pobyt venku zlepšuje duševní zdraví více než pohyb v umělém prostředí (2). Výsledky prokázaly souvislost, mezi pravidelnými venkovními vycházkami, zlepšením pohody a duševním zdravím, narozdíl od činností v jiném prostředí. Také prokázaly, že cvičení venku má až o 50% pozitivnější vliv na duševní zdraví, než cvičení v interiérech. Pokud bojujete s úzkostí, napětím a stresem, snažte se trávit co nejvíce času venku. Budete se cítit lépe než kdyby jste byli zavřený někde v tělocvičně.
Zvyšování sebevědomí a nálady
V roce 2010 provedli studii, ze které vyplývá, že 5 minut cvičení venku výrazně zlepší náladu a sebevědomí. Především, pokud se pohybujete u vody (3). Když máte těžký den, nebo pocit že je všechno na nic, krátká procházka vám zlepší náladu a vyhlídky už nebudou tak černé jak se zprvu zdály.
Zvýšení frekvence cvičení
Venkovní cvičení má přímý vztah s nárůstem a zvyšováním frekvence (4 a 5). Díky zlepšení duševního zdraví, je dalším vedlejším efektem, touha po častějším cvičení venku. Zjisilo se, že lidé kteří cvičí venku mají výrazně větší touhu po cvičení, než ti co cvičí v interiérech. Pokud zápasíte s motivací, přesunutí se ven vám ji rozhodně zvýší a pomůže.
stáhněte si zdarma ukázku knihy
JAK TUKY PÁLIT A NEUKLÁDAT
Zlepšení soustředěnosti
Venkovní cvičení může zlepšit vaši schopnost soustředit se. Jedna studie zjistila, že děti s poruchou pozornosti (ADHD), které každý den braly na 20 minut ven na procházku do parku, dosáhly zlepšení v koncentraci a výkonech (6).
Je to zadarmo
Posilovna vám může nepříjemně vysát peněženku. Možná právě nedostatek peněz je důvod, proč do ní ani nechcete začít chodit. Parky, prolejzačky, chodníky, schody, kopce, to vše je zadarmo. Nebál bych se říct, že pohyb a cvičení venku vám nejen ušetří, ale také vás výrazně obohatí. V peněžence se to rovnou neprojeví, ale vše souvisí se vším.
Víc energie než z hrnku kafe
Pohyb venku nás nakopne a cítíme se tak nějak víc naživu, alespoň podle výzkumu (7). Příroda je palivo pro duši. Když se cítíme vyčerpání dáváme si šálek kávy, ale výzkum naznačuje, že existuje lepší způsob, jak se zbavit napětí. Je jím spojení s přírodou.
Vitamín D
Poslední neodiskutovatelnou výhodou pohybu venku je vitamín D, který tělo získává ze slunce. Vitamín D je zodpovědný za zvýšenou imunitu, lepší kosti, snižuje stres a deprese, snižuje krevní tlak a předchází nemocem jako je rakovina a srdeční choroby.
Cvičíte venku nebo uvnitř? Co si o cvičení venku myslíte teď? Zkusíte to?
Chcete se včas dozvědět o dalších článcích?
Sledujte FitPlan.cz na Facebooku nebo na Twitteru a dozvíte se o nových příspěvcích jako první. Mezi tím si můžete stáhnout zdarma e-book 11 mýtů o hubnutí a zdravém životním stylu.
Jak užitečný pro vás byl tento článek?
Pro hodnocení klikněte na hvězdičky!
Průměrné hodnocení / 5. Hodnotilo:
Mrzí mě, že článek nebyl dostatečně užitečný
Pomůžete mi to napravit?
Díky moc za zpětnou vazbu