Po čem přiberete a po čem zhubnete? Výsledky měření cukru v krvi

Asi víte, že jedním z ukazatelů přibírání na váze je hladina cukru v krvi. Pokud ne, tady je zjednodušené vysvětlení. Přijaté jídlo se přemění v těle na glukózu, tedy krevní cukr. Vysoká hladina cukru v krvi není pro tělo bezpečný stav. Proto vyprodukuje vůči množství cukru dostatečné množství inzulinu aby hladinu snížil. Cukr je energie a tu inzulin předává, kde je jí potřeba. Když už není nikde potřeba a stále přebývá je přeměněna na tělesný tuk.

Záleží na potravině, jak rychle se přemění na krevní cukr. Rychlost nám vyjadřuje hodnota, které se říká Glykemický index (GI). Různé potraviny mají různé množství cukru. To nám zase vyjadřuje glykemická zátěž (GZ). Jedna věc je přečíst si hodnoty na papíře a druhá je osobní zkušenost. Pořídil jsem glukometr, který měří hladinu cukru v krvi a je běžně používán cukrovkáři. Tady jsou výsledky měření. Normální hladina glukózy / cukru v krvi se pohybuje mezi 3,5 – 6 mmol/l. Vše co je nad, už je možné považovat za zvýšenou hladinu cukru v krvi. Pokud není tělo vyčerpané a nepotřebuje nabrat energii je pravděpodobné, že dojde k přeměně nadbytku energie na tělesný tuk. S tím vším souvisí také citlivost těla na inzulín. To znamená jak vaše tělo reaguje na vyprodukovaný inzulín. Každý člověk má citlivost jinou. Proto se závěry týkají jen mě a jedná se o mou reakci na cukr v krvi. U vás to může být jiné.

Je libo rohlíček?

První den jsem testoval jaký vliv bude mít na cukr v krvi tučná snídaně. K obědu jsem dal to co asi většina lidí. Guláš s knedlíky, jednalo se o jídlo vařené doma, včetně knedlíků. Průmyslové by možná dopadly jinak. K večeři jsem testoval jídlo, které mnoho lidí považuje za dietní. Dva suché rohlíky, ovocný jogurt pomeranč a banán. Večer přišel na přetřes alkohol. Konkrétně 2x 2dcl bílého suchého vína.

Výsledky

Měření cukru v krvi - První den v grafu

Snídaně nepřekvapila. Žádný cukr v jídle nemůže způsobit, zvednutí cukru v krvi. Míchaná vajíčka, slanina a hromada zeleniny je to nejlepší co můžete posnídat.

Oběd také nepřekvapil. Očekával jsem zvýšení hladiny cukru díky knedlikům. Večeře mě uzemnila. Nic podobného jsem nečekal. Normálně se pečivu a ochuceným jogurtům vyhýbám, ale že to dopadne tak špatně? 30 minut po jídle jsem začal dokonce pozoroval drobné křeče. Masakr. Chystám se provést podobný test s jednotlivými potravinami samostatně. Na druhou stranu výsledek není moc překvapivý. Jedná se totiž pouze o cukr.

Vínko na závěr dne potěšilo. Čekal jsem mírné zvýšení hladiny cukru, ale ona naopak stále klesala. Je možné, že kontinuální pokles byl výsledkem nadměrné produkce inzulinu v krvi jako reakce na tu nešťastnou večeři. Mentální poznámka… prověřit.

Tučný líný den

Druhý den byl hodně nudný. Měl jsem home office a jediný výdej energie spočíval v práci u počítače a 2x za den vyvenčit psa. V takové dny nesnídám. Nemám jednoduše ráno hlad a nevidím důvod k tomu jíst, když není hlad.

Výsledky

Měření cukru v krvi - Druhý den v grafu

K obědu jsem měl domácí sekanou, která spočívala z pečeného smíchaného mletého masa (30% tuku), vajec a mouky z dýňových semínek a lněného semínka. Jako příloha rajče, červená paprika a pečené avokádo v troubě.Večeře spočívala ze stejného kusu masa jako oběd, rajčete a dvou vajec. Obsah cukru? No co si budem povídat nuda.

blank

stáhněte si zdarma ukázku knihy

JAK TUKY PÁLIT A NEUKLÁDAT

Celý den se cukr držel těsně pod hranicí 6mmol / litr.  Během dne jsem byl 3x venku na max 20 min procházce abych vyvenčil psa. Další dny jsem zkoušel zda má procházka na snížení cukru (z vyšších hodnot než je 6mmol/litr) vliv a nemá.

Den plný cereálií muffinů a piva

Třetí den byl asi nejzajímavější. Rozhodně nejvíc překvapil. Cereálie nejsou nejvhodnější snídaní, muffin není rychlá energie, pivo …… no pojďme se juknout na graf.

Výsledky

Měření cukru v krvi - Třetí den v grafu

Třetí den jsem zkusil posnídat jídlo, které je prezentované jako zdravá a ideální snídaně. Dal jsem ovesné vločky, kukuřičné lupínky, banán. To vše zalité v plnotučném mléku. Tady byla chyba, mělo být nízkotučné 🙂 Výsledkem bylo prudké zvýšení cukru, ale nic extrémního. Problém byl hlavně následný prudký pokles. Tak nízko mi cukr po žádném jídle neslítnul. Začal jsem mít hlad. Větší, než kdybych nesnídal, což mám ve zvyku.

Oběd překvapil. Brambory, smažená ryba, tatarská omáčka a malé pivo. Reakce cukru na oběd byla velice slabá a došlo k menšímu zvýšení než u snídaně. Zpětně mi došlo proč tomu tak bylo. Tuk! Ve snídani nebyl žádný tuk. Rozhodl jsem se, že doma otestuji pivo. Zbytek dne byl jeden velký experiment. Po cestě z práce jsem zakoupil muffin a jal se testovat “rychlou energii”. Překvapilo mě, jak moc je pomalá. Cukr po muffinu vyletěl na své maximum až hodinu a půl po konzumaci a až pak klesnul. Co si budeme povídat, jeden muffin nikoho nezasytí. Trpěl jsem hlady, ale čekal až cukr klesne, abych mohl otestovat pivo.

Pivo

Pivaři pozor! Test jsem dělal na sobě a jedná se o reakci mého těla na pivo. Neznamená to, že budete mít stejnou 😛 Během 45 minut jsem vypil dvě piva. Tedy jeden litr a měřil po 10 minutách. Pivo překvapilo. Hladina cukru stoupla minimálně a rychle klesla. Nejdřív jsem byl zmatený. Pivo má vyšší GI (110) než samotná glukóza. Pak mi to došlo a dohledal jsem si jeho GZ (4). Je to jasný. Rychlá přeměna na glukozu ale v globálu hodně málo cukru.

Problém s alkoholem je jinde. Po alkoholu jako takovém se netloustne. Problém je, že požitím alkoholu tělo zastavuje veškerou metabolizaci tuků a jídla, dokud neodbourá alkohol. Následující den ráno jsem na lačno naměřil 6,3mmol / L. Což je vyšší hodnota než večer před spaním. Tělo muselo nejdříve odbourat alkohol a až pak se věnovalo jídlu. Přes noc moc energie nepotřebujeme a tak cukr v krvi zůstal. Po víně se překvapivě nic podobného nestalo a to jsem před jeho požitím měl podobně zvednutou hladinu cukru.

 Pokud jde o alkohol víno je na tom u mě líp než pivo.

Naměřené hodnoty

Pokud vás zajímají konkrétní naměřené hodnoty, tady jsou data.

Den 1 Den 2 Den 3
09:24 5 08:53 4,9 08:20 4,4
11:40 5 11:30 4,9 09:00 6,9
12:48 6,3 13:13 5,8 09:50 3,9
13:20 7,3 16:05 5,9 11:20 4,7
13:50 6,2 17:09 5,8 12:20 6,6
15:33 5 17:40 6 12:50 5,6
18:30 5 18:20 5,8 16:00 4,7
19:10 11,2 19:00 5,4 16:20 5,6
19:44 10,4 16:40 7,4
20:30 6,9 17:00 8,2
21:49 5,3 17:20 8,4
23:59 4,6 17:35 7,9
19:00 4,7
19:45 5,6
20:00 4,9
20:20 4,7

Závěr?

 V grafech jsem si určil hranici do 6mmol / l jako bezpečnou. Vše co je na 6 můžeme považovat za rizikovou hranici, kdy dochází k přeměně energie na tuky, protože jí je moc. Cukr z krve je možné srazit i jinými způsoby. Pohyb je jedna z možností. Chce to ale specifický pohyb, který se zaměřuje právě na krevní cukr.

A co tuk v jídle, ten se na tělesný tuk nepřemění? Ano i ne. S tukem je to trochu složitější. Záleží na tom o jaký tuk se jedná. V každém případě tělo má mnohem lepší kontrolní mechanismy pokud jde o příjem tuků, než u cukrů. Chcete se dozvědět víc? Tak přijďte na kurz nebo si ho stáhněte jako knihu 🙂

Líbilo se?

Sledujt FitPlan.cz na Facebooku nebo na Twitteru a dozvíš se o nových příspěvcích jako první. Mezi tím si můžete stáhnout zdarma e-book 11 mýtů o hubnutí a zdravém životním stylu.

Jak užitečný pro vás byl tento článek?

Pro hodnocení klikněte na hvězdičky!

Průměrné hodnocení / 5. Hodnotilo:

Mrzí mě, že článek nebyl dostatečně užitečný

Pomůžete mi to napravit?

Top

11 MÝTŮ
O HUBNUTÍ

blank
x