10 mýtů, díky kterým nemůžete zhubnout

Hubnutí je samo o sobě dost složitá až stresující záležitost. Bohužel jsme neustále bombardování konfliktními radami od “expertů” a poradců, kteří velice často vypadají, že sami potřebují poradit. Všechno to hezky zabalte a to by bylo aby i nejodhodlanější člověk nakonec nehodil pomyslnou flintu do žita a na celou hubnoucí eskapádu se vykašlal.

Následující mýty by měly pomoci se v bordelu vyznat, dozvědět se pravdu a udělat v hubnutí pořádek.

Musím dodržovat 100% stanovený jídelníček jinak nezhubnu

Většina lidí je přesvědčena, že zhubnout znamená nadobro se zbavit všech dobrých potravin a pochutin, které mají tak rádi.

SKUTEČNOST: Pokud bude 10-20% celkového kalorického příjmu pocházet z potravin, které konzumujeme pro potěšení, strava z 80% založená na zdravých potravinách nám umožní zhubnout. Poskytne tělu dostatek energie, stopových prvků, vitamínů a vlákniny aby došlo ke ztrátě tělesného tuku.

Většině lidí dělá problém především správně odhadnout oněch 10-20 procent a mnoho lidí má celý stravovací systém otočený vzhůru nohama. Pouze 10-20% kalorického příjmu pochází ze zdravých potravin.

Zdravá jídla nejsou chutná, mají nevýraznou chuť a porce jsou bleší velikosti

SKUTEČNOST: Normální strava je stejně chutná jako všechny zpracované potraviny. Existují tisíce a jedna skvělých potravin, jen jste je nikdy nekoupili, chodíte kolem nich v samoobsluhách a netušíte k čemu jsou dobré. Díky široké škále možností je kombinací v zásadě nekonečno. Zpracované potraviny se od svého počátku snaží napodobit a uměle vyrobit všechny možné chutě, které už dávno známe e existují. Pokud jde o porce, tak při zdravé stravě i za předpokladu, že se snažíme hubnout nejste limitování množstvím. Jíte až do úplného pocitu nasycení.

Zhubnout znamená vytvořit kalorický deficit 500-1000 kcal

Vytvoření denního deficitu kolem 500 kcal povede k zhubnutí 0.5kg za týden. 1000 kcal deficit umožní zhubnout 1kg týdně.

SKUTEČNOST: Není to tak jednoduché. Kdyby bylo, všichni ořežem kalorický příjem o 1000 kcal a je hotovo. Pro mnoho lidí je snížení kalorického příjmu o 1000 kcal příliš mnoho a dojde již ke zpomalení metabolismu a zastavení hubnutí. Často podobné ořezání příjmu vede i ke ztrátě svalové hmoty. Pokud chcete mermomocí počítat kalorie je dobré začít na snížení příjmu o 100-200 kcal aby zůstal prostor pro další případné snižování. Vždy je primární snahou jíst co nejvíce kalorií je možné, tak aby pocházely ze správných zdrojů. Hodně záleží na tom odkud pochází váš současný kalorický příjem. Teoreticky je možné jen díky změně potravin příjem navýšit a přitom začít hubnout. Jak vidíte, je to komplikované a samotné počítání kalorií nás nespací.

Musím jíst 6 jídel denně, jinak nezhubnu

Jíst 5-6 malých jídel denně, je to co musí každý udělat jinak nezhubne.

SKUTEČNOST: Na jedení 6 jídel v malých porcích denně není nic špatného, ale neznamená to, že zhubnete více nebo rychleji. Opakovaně studie dokazují, že pro tělo nemá naprosto žádný význam, jestli množství jídla za den rozdělíte do 6 porcí, nebo do 3 porcí. Hubnutí tím nezrychlíte ani nezpomalíte. Důležité je množství celkového jídla za den, nikoli jeho dávkování. Každý by měl jíst tak často a v takových porcích, jak to vyhovuje právě jeho životnímu stylu.

stáhněte si zdarma ukázku knihy

JAK TUKY PÁLIT A NEUKLÁDAT

Pokud nebudu jíst sacharidy, můžu sníst cokolik chci nepřiberu

Když nebudu jíst sacharidy, tělo nebude produkovat inzulín a protože inzulín je potřeba k ukládání tuku nemůžu přibrat.

SKUTEČNOST: Nadměrný příjem bílkovin dokáže v těle zvýšit produkci inzulínu. Dokonce i příjem tuku. Sacharidy s tuky patří mezi nejkomplikovanější makroživiny, ale odbouráním jedné makroživiny ještě neznamená, že můžeme konzumovat neomezené množství jídla. Játra dokáží také vytvořit a uložit tuk v těle. Kalorický příjem hraje v těle velkou roli a nadměrný příjem energie není až na drobné vyjímat správnou cestou. Energetický výdej versus energetický příjem je něco, co bychom neměli ignorovat. To neznamená, že si každý musí počítat kalorický příjem. Pokud se stravujeme správně, tělo samo informuje náš mozek kdy je čas přestat jíst. Nedopustí abychom přijali víc potravin, než je nutné.

Pokud chcete pálit tuk, musíte cvičit ve spalovací zóně, kterou je tepová frekvence mezi 55% – 70%.

SKUTEČNOST:  cvičením v takzvané spalovací zóně spálíte víc tuku během samotného tréninku. Jenže rozhodujícím faktorem je celkové množství spálených kalorií na konci dne. To znamená, že anaerobní cvičení a silový trénink je pro většinu lidí efektivnější pokud jde o spalování tuků. Budování svalů umožňuje spalovat tuky ve dnech kdy necvičíte a navíc zrychluje i metabolismus.

Pokud se nehne moje hmotnost nehubnu

Každý den si stoupnete na váhu a doufáte, že hmotnost klesla. Poku dne, považujete aktivity a jídelní omezení z předchozích dní za ztrátu času.

SKUTEČNOST: Hubnutí není lineární záležitost a váha vám bude kolísat. Někdy klesne, někdy stoupne. Váha je naprosto irelevantní údaj. Dozvíte se kolik váží vaše kosti, voda, svaly a tuk. Jediné co vás ale zajímá je ztráta tuku a případně nárůst svalové hmoty. Obojí je možné změřit mnohem jednodušeji a bez váhy. Důležité je co se odehrává uvnitř těla. Můžete přicházet o tuk a nabírat svalovou hmotu. Váha se ale ani nehne. Stále vážíte stejně. Jenže v těle se dějí velice pozitivní změny.

Přečtěte si: Jak přesně a levně změřit procento tělesného tuku

Chci-li zhubnout musím jíst především nízkotučné produkty

SKUTEČNOST: Ano, tuk má dvakrát tolik kalorií ve srovnání se sacharidy nebo bílkovinami. Snížit příjem tuku je nejjednodušší způsob jak snížit kalorický příjem. Bohužel je to nejméně efektivní způsob jak zhubnout. Tuk je velice důležitá makroživina. Především esenciální mastné kyseliny tělo nedokáže vyrobit a potřebuje je přijmout ze strav. Tuky hrají v těle velice důležitou roli a udržují správnou hladinu hormonů, promazávají klouby a rozpouští vitamíny. Často bývá právě nedostatek zdravých tuků příčinou, proč nemůžete zhubnout. Tělo je dost hloupé a když mu nedáte dostatek tuku, začne si myslet, že nebudou a zadržuje ty vlastní. Naopak, jakmile tělu dáte dostatek zdravého tuku, je to jako byste mu říkali “Není potřeba zadržovat vlastní tuk, v potravě ho máme dost”.

Cvičením jedné konkrétní části těla docílím spalování tuků v této oblasti

Chci zhubnot břicho, budu dělat cviky na břicho.

SKUTEČNOST: Ztráta tuku není lokální záležitost. Hubnutí je systémové povahy. Co to znamená? Ať děláte sedlehy, nebo dřepy tělo se zbavuje tuku stejně a všude. Nejen v dané oblasti. Kde se tuk objevil jsme si také nevybrali, stejně tak si nevybereme, kde se ho zbavíme. Důležité je přejít z 80% na zdravou stravu, vytvořit částečný energetický deficit, cvičit takové cviky, které zatěžují celé tělo a být trpělivý. Podíl tělesného tuku měříme v celku, ne v konkrétním místě. Kde se nám uložil je z části způsobeno hormony a z části geny.

Hubnutí je vždy zdravé

Pokud zhubnu, tělo je automaticky zdravější.

SKUTEČNOST: Je velice důležité abyste nespojovali hubnutí s automatický zlepšením zdravotního stavu. Ve skutečnosti můžete být hubený se špatným zdravotním stavem, stejně jako obézní s dobrým zdravotním stavem. Chcete-li žít zdravě, být zdravý a hubený současně, vyžaduje to sychnonizaci mnoha aktivit. Potřebujete pravidelný pohyb, zdravé jídlo plné vitamínů vlákniny a minerálů. Rozhodně nic nezkazíte, pokud postavíte jídelníček na mase, velkém množství zeleniny všeho druhu a ovoci. Posledním faktorem je pak stres a psychika, která naše zdraví ovlivňuje možná víc, než jsme ochotni připustit.

Jak užitečný pro vás byl tento článek?

Pro hodnocení klikněte na hvězdičky!

Průměrné hodnocení / 5. Hodnotilo:

Mrzí mě, že článek nebyl dostatečně užitečný

Pomůžete mi to napravit?

Top

11 MÝTŮ
O HUBNUTÍ

blank
x