Jíst často jako kráva znamená vypadat jako kráva? Dost možná ano.

Poslední dobou mi už leze krkem další mýtus tradiční dietologie. Ten říká jezme často, každé 2-3 hodiny malé porce, nebo 5-6 jídel denně. Více méně nám radí neustále se pást jako krávy. Toto doporučení dietologů, ale bohužel i některých lékařů je založené na tvrzení, že náš metabolismus díky neustálému trávení bude rychlejší a zrychlení metabolismu je to, o co při hubnutí také jde. Doporučení se drží čím dál tím víc lidí a výsledky se většinou nedostaví. Často dokonce na váze přiberou. Proč? Příčin je několik.

Vytržení z kontextu

“Nebudu měnit to, co jím, jen budu jíst častěji a méně. To mi zrychlí metabolismus a zhubnu”. Hloupost. Budeme jíst víc a sníme toho víc. Jíst často nás nezachrání. Musíme změnit i to, co jíme.

Je to složité a komplikované

Něco podobného nedokáže většina lidí dlouhodobě vydržet, stejně jako počítání kalorií. Musíme být neustále ve střehu a vědět, kde seženeme další zdravé jídlo. V nejlepším případě si jídla dělat dopředu a mít několik malých porcí stále u sebe. Počítat si jejich kalorický příjem. Kdo na to má čas a nervy?

Častěji sklouzneme k nezdravému

Když musíme jít často a pravidelně, máme větší pravděpodobnost a tendenci sklouzávat k nezdravým jídlům. “Už jsem měl(a) 4 zdravá jídla, teď si můžu dát jedno až dvě nezdravá. Je to přeci malá porcička, to mě nezabije”. Opravdu?

Dobře, co když se mi podaří jídla přesně nadávkovat. Všechna super zdravá a připravená dopředu. Zrychlí se mi metabolismus a zhubnu rychleji? Omyl. Celý princip je nesmysl.

Je to mýtus

Zásada, že bysme měli v průběhu dne jíst větší množství menších jídel a tím drželi metabolismus v obrátkách, je dlouhodobý mýtus. Množství energie, kterou z jídla získáme, je určeno celkovým množstvím snědeného jídla, NE počtem jídel za den.

Naštěstí existují studie, které tento mýtus několikrát vyvrátily. Dvě skupiny lidí konzumovaly stejné množství jídla. Jedna ve více malých porcích, druhá v méně porcích. Výsledek? Mezi skupinami nebyly naprosto žádné rozdíly (1, 2).

Existuje ještě jedna studie, kterou prováděli na skupině obézních mužů. Ta prokázala, že konzumace 6 jídel za den vedla k menšímu pocitu sytosti oproti skupině lidí, kteří jedli jen 3 jídla za den (3).

Jíst tolikrát denně neznamená nic jiného, než se nepřetržitě pást jako krávy. Kráva má na rozdíl od člověka 4 žaludky, díky kterým vše, co sní, dokonale stráví a veškerá energie je využita. Kráva se na rozdíl od člověka živí jen čerstvou rostlinnou stravou. Krávy se celý den pasou nebo spí. Možná se to někomu zamlouvá, ale to opravdu není životní styl vhodný pro aktivního člověka. V analogii zvířat by se člověk rozhodně neměl stravovat tak často jako dobytek.

Je to nebezpečné

Další problém je, že velké množství porcí nenechá tělu prostor a čas na detoxikaci. Pokud se nebudeme ládovat probiotiky, tak máme za chvíli nedostatek enzymů pomáhajících tělu při trávení. To je nestíhá vyrobit a máme zaděláno na problém. Existuje několik studií, které prokazují dramatický pokles rizika rakoviny tračníku, pokud jíme jen 2-3 jídla za den. U lidí, kteří sní 4 a více jídel za den, riziko stoupá až o 90% (4, 5, 6). To už je sakra velká pravděpodobnost. Rakovina tračníku je na čtvrtém místě úmrtnosti ze všech rakovinných onemocnění.

stáhněte si zdarma ukázku knihy

JAK TUKY PÁLIT A NEUKLÁDAT

Posledním problémem při časté konzumaci jídel, která jsou navíc bohatá na sacharidy (západní stravovací systém), je pomalé ale jisté snížení citlivosti těla na inzulín. A citlivost těla na inzulín je co? Je naprosto zásadní, pokud chceme hubnout.

Jaký je závěr?

Jíst stejně často jako krávy nám nepomůže. Neexistuje studie, dokazující, že jíst zdravá jídla 5x – 6x denně = rychlejší hubnutí. Naopak hrozí, že toho sníme víc a budeme vypadat stejně jako dobře vypasená kráva. Zvyšujeme riziko onemocnění rakovinou tračníku. Mít během dne někdy hlad je v naprostém pořádku. Občasné hladovění tělu prospívá. Má tak čas na detoxikaci. Člověk nikdy v historii nejedl tak často jako nyní, není na to geneticky stavěný, tak co zase dietologové vymýšlejí?

Líbilo se?

Sledujte FitPlan.cz na Facebooku (like / Líbí se mi), nebo na Twitteru (Follow) a dozvíte se o nových příspěvcích jako první. Mezi tím si můžete stáhnout zdarma e-book s dalšími 11 mýty o hubnutí.

Jak užitečný pro vás byl tento článek?

Pro hodnocení klikněte na hvězdičky!

Průměrné hodnocení / 5. Hodnotilo:

Mrzí mě, že článek nebyl dostatečně užitečný

Pomůžete mi to napravit?

Top

11 MÝTŮ
O HUBNUTÍ

blank
x